Kurator społeczny – kto to, co robi, ile zarabia?
Kim jest kurator społeczny?
Żeby wyjaśnić, kim jest kurator społeczny, trzeba zacząć od terminu kurator sądowy. Z kodeksu karnego wynika, że jest to funkcjonariusz publiczny, który wypełnia ciążące na nim zadania, w ramach jednego zespołu kuratorskiej służby sądowej. Mają one charakter diagnostyczny, wychowawczo-resocjalizacyjny, kontrolny i profilaktyczny. Ponadto każdorazowo są one skorelowane z wypełnianiem orzeczeń sądu.
Kuratorów sądowych podzielono na:
1) kuratorów zawodowych:
- dla dorosłych – wypełniających orzeczenia w sprawach karnych,
- rodzinnych – wypełniających orzeczenia w sprawach nieletnich i rodzinnych,
2) kuratorów społecznych – wypełniających orzeczenia w jednym z dwóch wyżej wskazanych zespołów; ale oni swe zadania wykonują społecznie. Taka osoba realizuje zadania, które są jej zlecane przez kuratora zawodowego.
Żeby pracować jako kurator społeczny, trzeba się wyróżniać stanowczością i dużą odpornością psychiczną. Nieodzowne są również wysokie zdolności komunikacyjne oraz empatia. Tak samo potrzebna jest cierpliwość, bo zazwyczaj na pożądane efekty własnej pracy trzeba wtedy długo czekać.
Co robi kurator społeczny? Obowiązki
Główne zadania kuratora społecznego to:
- odwiedzanie osób, które zostały objęte postępowaniem w miejscu, gdzie mieszkają, czy też przebywają,
- żądanie wszelkich niezbędnych informacji oraz wyjaśnień od podopiecznych, którzy zostali objęci dozorem albo inną formą kontroli, która została zlecona przez sąd,
- zapoznawanie się z aktami sądowymi i opracowywanie na ich podstawie odpisów w związku z przeprowadzaniem czynności służbowych,
- współpraca z różnego rodzaju organizacjami, stowarzyszeniami oraz instytucjami w obszarze poprawy warunków zdrowotnych, mieszkaniowych i szkolenia osób, które obejmuje postępowanie wykonawcze,
- współpraca z administracją zakładów karnych w obszarze adekwatnego przygotowania skazanych do zwolnienia,
- przeprowadzanie wywiadów środowiskowych i pozyskiwanie wszelkich potrzebnych danych oraz informacji od samorządu terytorialnego administracji rządowej, organizacji, stowarzyszeń oraz instytucji,
- przeprowadzanie czynności obligatoryjnych w zakresie właściwego wykonywania środków karnych, kar oraz środków zabezpieczających,
- zapewnianie skazanym innego, adekwatnego w danym przypadku wsparcia.
Liczba nadzorów oraz dozorów, jakie ma do wykonania w tym samym czasie kurator społeczny, nie może przekroczyć 10. Zazwyczaj do spotkań z podopiecznymi dochodzi raz w ciągu miesiąca. Jedynie w wyjątkowych przypadkach te wizyty są częstsze.
Nadzór kuratora
Nadzór kuratora ma zastosowanie w odniesieniu do młodzieży oraz dzieci, które dopuściły się wykroczenia albo przestępstwa (wówczas nie weszły jeszcze w pełnoletność). Cel, jaki przyświeca takim działaniom to resocjalizacja, czyli udzielenie im pomocy na etapie powracania na właściwą (zgodną z obowiązującym prawem) drogę. Równie ważne jest wówczas przeciwdziałanie dalszym (kolejnym) problemom.
Dozór kuratora
Dozór kuratora ma zastosowanie przede wszystkim względem osób dorosłych, tych, które dopuściły się przestępstw i została im zasądzona kara (są jednak warunkowo zwolnione z więzienia albo dostały wyrok w zawieszeniu). Dozór kuratora wykazuje charakter kontrolny i ma na celu zweryfikowanie, czy osoba, która została skazana, respektuje zasady, jakie obowiązują w ramach wyroku sądowego.

Ile zarabia kurator społeczny?
Kuratorowi społecznemu należny jest ryczałt za:
- przeprowadzenie zleconego mu wywiadu środowiskowego (np. w przypadku separacji, rozwodu, ustalenia nieistnienia albo istnienia małżeństwa),
- branie udziału podczas kontaktów rodziców z dziećmi (za ich ustalenie odpowiada sąd opiekuńczy),
- oprócz tego kuratorowi społecznemu przysługuje ryczałt za czynności, które są zlecane przez sąd.
Ponadto należy się mu comiesięczny ryczałt za prowadzenie zajęć w ośrodku kuratorskim (jego wysokość to 80% kwoty bazowej; za jego przyznawanie odpowiada prezes sądu rejonowego, a dochodzi do tego za pośrednictwem wniosku od kierownika ośrodka kuratorskiego).
Kto przydziela kuratora społecznego i komu?
Zakres zadań do wykonania kurator społeczny otrzymuje od kierownika zespołu, dochodzi do tego w ramach porozumienia z kuratorem zawodowym, pod którego kierunkiem kurator społeczny będzie później pracować.
Kuratorów społecznych często określa się mianem rodzinnych, bo zazwyczaj się zdarza, że to oni mają przekazywane obowiązki skorelowane z kuratelą nad osobami nieletnimi oraz dziećmi. Oczywiście pod ich pieczą mogą być również osoby dorosłe, jeśli dany kurator zdecydował się na działanie w pionie karnym.
Jak zostać kuratorem społecznym?
Do wypełniania funkcji kuratora społecznego może zostać powołana osoba, która:
- ma obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw obywatelskich oraz cywilnych,
- wyróżnia się nieskazitelnym charakterem,
- jest władna z uwagi na stan zdrowia do wypełniania oddelegowanych jej obowiązków kuratora,
- ma minimum wykształcenie średnie i doświadczenie w zakresie działalności o charakterze opiekuńczym, resocjalizacyjnym albo wychowawczym,
- złożyła informację z Krajowego Rejestru Karnego (na swój temat).
Osoba, która chce zostać kuratorem społecznym, wypełnione podanie o powołanie do wypełniania tej funkcji dostarcza do odpowiedniego prezesa sądu rejonowego. Dochodzi do tego za pośrednictwem kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej, w którym ma zamiar wypełniać funkcje kuratora. W podaniu trzeba wskazać pion, w którym chciałoby się działać (do wyboru jest: pion karny dedykowany dla kuratorów dla dorosłych i pion rodzinny, właściwy dla kuratorów nieletnich i rodzinnych).
Jak to wynika z ustawy o kuratorach sądowych, kurator społeczny jest powoływany przez prezesa sądu rejonowego (każdorazowo na wniosek, który pochodzi od kierownika zespołu).
Zobacz też inne nasze artykuły z działu PORADY!
Komentarze Kurator społeczny – kto to, co robi, ile zarabia? (0)

Renta wdowia – komu przysługuje, ile wynosi?

Jak zostać rodziną zastępczą? Wszystko, co trzeba wiedzieć

Zakład poprawczy, czyli „poprawczak” – co to jest, jak wygląda, dla kogo?

Zakaz zbliżania się – jak uzyskać, ile trwa, kto wydaje?

Przemoc domowa – reaguj, nie bądź obojętny!
