Partnerzy

      Porady

Renta wdowia – komu przysługuje, ile wynosi?

Czy renta wdowia to nowe świadczenie i jakie warunki należy spełnić, żeby ją otrzymać? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł! Dzięki niemu rozwiejesz swoje wątpliwości i finalnie łatwiej ci będzie działać w tej materii, żeby (jeśli spełnisz wszystkie warunki) już od lipca cieszyć się nowym świadczeniem.

Co to jest renta wdowia?

Warto zacząć od tego, że renta wdowia nie jest osobnym i nowym świadczeniem. Za pomocą tego pojęcia określa się koncepcję wypłaty wdowie albo wdowcowi, który jest uprawniony do emerytury albo do renty, części świadczenia rentowo-emerytalnego po zmarłym małżonku. Może być również na odwrót – gdy to będzie bardziej opłacalne dla osoby, która owdowiała. Wówczas otrzymuje ona pełne świadczenie po małżonku i część swojego świadczenia. Z tego względu rząd używa terminu świadczenia w zbiegu. To świadczenia, które są należne wdowie albo wdowcowi z jego własnego emerytalno-rentownego ubezpieczenia oraz drugiego świadczenia (jego części) po zmarłym małżonku.

Do końca 2024 roku, w obliczu zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, miała zastosowanie reguła wypłaty tylko jednego świadczenia. Osoba, która była uprawniona do tego rodzaju świadczeń, musiała zadecydować, które z nich będzie otrzymywać. Gdy sama w tej materii nie podjęła decyzji, wówczas otrzymywała świadczenie, które było wyższe. Reguła ta obowiązywała również w obliczu zbiegu prawa do renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi.

Od 2025 roku wdowcy oraz wdowy są uprawnieni do dwóch świadczeń emerytalno-rentowych (włącznie z rentą rodzinną po zmarłym małżonku). Mogą przy tym zadecydować, czy chcą pobierać całą rentę rodzinną oraz 15% własnego świadczenia, czy na odwrót.

Od kiedy renta wdowia będzie wypłacana?

Ustawa o rencie wdowiej zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku (od tego dnia można składać wnioski). Trzeba jednak pamiętać o tym, że prawo do uzyskania świadczenia na podstawie reguły zbiegu oraz jego wypłata na jej podstawie zacznie następować od 1 lipca 2025 roku.

Stanowisko Rady Ministrów w tej materii jest takie, że odsunięcie w czasie wypłaty świadczenia jest nieodzowne, żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych i pozostałe organy emerytalno-rentowe były w stanie właściwie przygotować się do realizacji tego zadania.

Ile wynosi renta wdowia?

Aktualnie wdowcy oraz wdowy mogą pobierać tylko jedno świadczenie – to wybrane spośród dwóch dostępnych opcji – własne świadczenie albo rentę rodzinną. Od 2025 roku (od 1 lipca) będą mieli do wyboru pełną rentę rodzinną i 15% własnego świadczenia albo na odwrót. Warto dopowiedzieć, że od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie będzie podlegało podwyższeniu z 15 do 25%.

Identyczne opcje do wyboru będą mieć również osoby, które są uprawnione do świadczenia przedemerytalnego albo do zasiłku, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej czy renty szkoleniowej. Suma świadczeń ustalonych w zbiegu nie może być wyższa od trzykrotności najniższej emerytury (od 1 marca 2025 roku to 5636,73 zł brutto). Do tego limitu wlicza się także świadczenia, które wypłacają instytucje zagraniczne oraz pozostałe dodatki i jednorazowe świadczenia. W sytuacji, gdy suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa niż trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie będzie podlegało pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.

Komu przysługuje renta wdowia? Sprawdź! / Pixabay

Komu przysługuje renta wdowia?

Nowe przepisy zapewniły możliwość łączenia renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi, które są należne w tego rodzaju organów jak: KRUS, ZUS, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA, Wojskowe Biuro Emerytalne i Biuro Emerytalne Służby Więziennej. Posiadanie statusu wdowca labo wdowy i prawo do obu świadczeń nie są wystarczające, żeby otrzymać rentę wdowią.

Żeby otrzymać rentę wdowią, należy spełnić następujące warunki:

  • do dnia śmierci męża/żony być z nim we wspólności małżeńskiej,
  • mieć przynajmniej 60 lat (kobiety) albo 65 lat (mężczyźni),
  • uzyskać prawo do renty rodzinnej nie wcześniej niż przed skończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
  • nie można także zawrzeć nowego związku małżeńskiego.

Wdowa albo wdowiec ma prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną jedynie po ostatnim mężu/żonie.

Uzyskanie renty wdowiej będzie możliwe, gdy wdowiec albo wdowa będą mieli ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli wcześniej nie starali się o jej pozyskanie, muszą złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze tego roku. Ponadto do 30 czerwca trzeba złożyć wniosek dotyczący ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (formularz ERWD). Podobny tok postępowania obejmuje osoby, które już mają przyznaną rentę rodzinną, jeśli wcześniej nie składały wniosku o przyznanie emerytury.

Renta wdowia – wniosek. Od kiedy można składać i gdzie?

Od 1 stycznia 2025 roku można składać wnioski o rentę wdowią. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że prawo do tego rodzaju świadczenia będzie przyznane od miesiąca, w którym złożono wniosek (nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.).

Osoby, które już mają ustalone prawo do renty rodzinnej i do własnego świadczenia, nie muszą załączać żadnych dokumentów do wniosku o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Jeśli będą chciały złożyć wniosek o rentę wdowią elektronicznie, a nie mają konta w systemie eZUS, wówczas pracownik tej placówki może im pomóc je założyć. Żeby do tego doszło, należy skontaktować się z Zakładem Usług Społecznych (osobiście, telefonicznie, w trakcie e-wizyty albo poprzez [email protected]).

Renta wdowia a renta rodzinna

Renta rodzinna to nie tylko ta, którą wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale również i ta, którą otrzymuje się z innych instytucji rentowo-emerytalnych. Warunki, jakie obowiązują w przypadku renty rodzinnej, są inne od tych, które mają zastosowanie w przypadku wypłacania połączonych świadczeń (renty wdowiej).

Z obowiązujących aktualnie przepisów wynika, że wdowa może uzyskać prawo do renty rodzinnej od 50 roku życia albo wcześniej (np. gdy w momencie śmierci męża nie była zdolna do pracy). Z kolei jednym z warunków, które obowiązują w odniesieniu do wypłaty połączonych świadczeń, jest uzyskanie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (w przypadku kobiet).

Zgodnie z przepisami wdowa może nabyć prawo do renty rodzinnej w wieku 50 lat lub wcześniej (np. jeśli w chwili śmierci męża była niezdolna do pracy). Z kolei jednym z warunków do wypłaty połączonych świadczeń jest nabycie prawa do renty rodzinnej nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (dla kobiety). Tym samym wdowa, która nabyła prawo do renty rodzinnej w wieku 50 lat, nie spełnia wymogów do uzyskania połączonych świadczeń (renty wdowiej).

Zobacz też inne nasze artykuły z działu PORADY!

Komentarze Renta wdowia – komu przysługuje, ile wynosi? (0)

      4 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Co to jest i komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

07 kwietnia 2016      TAGI:         
Zasiłek pielęgnacyjny jest formą pomocy finansowej, która przysługuje osobie niezdolnej...»

Od kiedy przysługuje świadczenie rodzicielskie?

15 kwietnia 2016      TAGI:         
Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się od miesiąca wejścia w życie nowelizacji...»
świadczenie rehabilitacyjne

Świadczenie rehabilitacyjne – wniosek, ile wynosi, czy łatwo dostać?

27 marca 2025     
Komu przysługuje świadczenie rehabilitacyjne i jakie trzeba spełnić warunki, żeby...»
jak zostać rodziną zastępczą

Jak zostać rodziną zastępczą? Wszystko, co trzeba wiedzieć

05 maja 2025     
Jakie trzeba spełnić warunki, żeby móc zostać rodziną zastępczą? Jakie cechy...»
zakład poprawczy

Zakład poprawczy, czyli „poprawczak” – co to jest, jak wygląda, dla kogo?

30 kwietnia 2025     
Czym jest zakład poprawczy? Za jakie przestępstwa można trafić do zakładu poprawczego...»
zakaz zbliżania się

Zakaz zbliżania się – jak uzyskać, ile trwa, kto wydaje?

28 kwietnia 2025     
Zakaz zbliżania się to sposób na uwolnienie się np. od stalkera albo od sprawcy...»