Deregulacja prawa gospodarczego i administracyjnego
Jakie zmiany wprowadza ustawa?
Ustawa znowelizuje m.in. ustawę z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego, ustawę z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, Ustawę z dnia 9 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych, Ustawę z dnia 9 kwietnia 1968 r. o dokonywaniu w księgach wieczystych wpisów na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe umowy o uregulowaniu roszczeń finansowych, Ustawę z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle, Ustawę z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, Ustawę z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji
podatników i płatników, Ustawę z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe, Ustawę z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, Ustawę z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Ustawę z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, Ustawę z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze.
Kluczowa z perspektywy pracy w jest są przede wszystkim zmiany w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego dotyczące m.in. :
- Zmiany w zakresie doręczenia pism jednostkom organizacyjnym lub organizacjom społecznym przez wprowadzenie instytucji tzw. wtórnego adresata pisma oraz wykorzystanie fikcji prawnej doręczenia
- Obowiązku sporządzenia i dołączenia do akt adnotacji zawierającej informację, czy charakter sprawy pozwala na przeprowadzenie mediacji, a jeśli tak, czy zachodzą okoliczności odstąpienia od zawiadomienia o możliwości przeprowadzenia mediacji.
- Wprowadzenia przepisu określającego termin, po upływie którego postępowanie zawieszone z przyczyn obligatoryjnych, będzie mogło ulec umorzeniu, o ile nie będą sprzeciwiać się temu pozostałe strony oraz nie będzie zagrażało to interesowi społecznemu.
- Umożliwienia organowi administracji publicznej uchylenia zaskarżonej decyzji w całości lub w części albo uchylenia decyzji i umorzenia postępowania w całości lub w części. W części uchylonej organ orzeka na nowo.
- Wprowadzenia instrumentu, który będzie prowadził do stanowczego obowiązku organu I instancji zastosowania się do treści decyzji organu odwoławczego.
- Wprowadzenia możliwości wszczęcia postępowania o udzielenie ulgi w wykonaniu administracyjnej kary pieniężnej z urzędu.
Wskazane zmiany miałyby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem wybranych przepisów, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r. lub po upływie 9 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Szczegółowe informacje:
Ustawa:
https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2025/769
Komentarze Deregulacja prawa gospodarczego i administracyjnego (0)

III edycja Akademii Prawa Unijnego
