Newsy

Warszawa: Projekt Irena Sendler

Spotkanie z pomysłodawcami i realizatorami
polsko-izraelskiego projektu upamiętniającego Irenę Sendler
 
 

W spotkaniu uczestniczyli: Ambasador Izraela w Polsce David Peleg, Kapelan Prezydenta RP ks. Roman Indrzejczyk, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ Maciej Kozłowski, zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich ds. Rozwoju Ewa Wierzyńska, uczniowie izraelskich szkół w Ra’ananie, młodzież z kibucu graniczącego ze Strefą Gazy, uczniowie z polskich szkół, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu, Towarzystwa Przyjaźni Polska-Izrael, Fundacji im. Ireny Sendler, wolontariusze spisujący życiorysy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata dla Muzeum Historii Żydów Polskich.

Podczas spotkania, w imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ewa Junczyk-Ziomecka wręczyły odznaczenie państwowe. Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, za wybitne zasługi dla rozwoju polsko-izraelskiej współpracy kulturalnej, za działalność na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Orit Fogel-Shafran – dyrektor izraelskiej Orkiestry Symfonicznej w Ra’ananie, współrealizatorka projektu poświęconego upamiętnieniu Ireny Sendler.

Zwracając się do zebranych gości Pani Minister Ewa Junczyk-Ziomecka powiedziała:

„Dzisiejsze spotkanie w Kancelarii Prezydenta RP jest spotkaniem międzynarodowym i międzypokoleniowym. Są wśród nas świadkowie i uczestnicy historii II Wojny Światowej i Holocaustu, są urodzeni po wojnie edukatorzy i przedstawiciele organizacji, którzy stoją na straży pamięci i prawdy historycznej. Są wreszcie młodzi ludzie, w których rękach już w niedalekiej przyszłości będą losy Polski, Izraela, świata. A wśród nich młodzi Izraelczycy, którzy przybyli z kibucu, leżącego w pobliżu Strefy Gazy, gdzie rozgrywają się dramatyczne wydarzenia. Żałuję, że nie ma tu pragnącej pokoju młodzieży palestyńskiej, ale nie przestaję wierzyć, że w niedalekiej przyszłości spotkają się w Warszawie z młodymi Polakami i młodymi Izraelczykami.

Nas, wszystkich tutaj połączyła Irena Sendler i inni polscy Sprawiedliwi. Ci ludzie, bardziej niż ktokolwiek i cokolwiek pomagają nam w porozumieniu, ponad stereotypami i podziałami. Ponad pokoleniami.

Dziś na tej sali są wśród nas Sprawiedliwi. Reprezentują 6 tysięcy 66 Polek i Polaków uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez izraelski instytut Yad Vaszem. Od dwóch lat honoruje ich także demokratyczne, niepodlegle państwo polskie w osobie Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zainicjował projekt Przywracania pamięci o Polakach ratujących Żydów i co roku przyznaje Sprawiedliwym jedno z najwyższych odznaczeń państwowych.

Cieszę się, że równolegle do wysiłków czynionych w Polsce, w Izraelu powstał projekt poświęcony dialogowi polsko-izraelskiemu, z inicjatywy pani Orit Fogel-Shafran. Filarami tego projektu jest koncert orkiestry symfonicznej pod kierunkiem pani Orit Fogel-Shafran ze specjalnie napisanym utworem „Promień światła w ciemności”, skomponowanym przez pana Oshrat’a Kobi, a zadedykowanym Pani Irenie Sendler.

Prapremiera odbyła się kilka dni temu 6 stycznia 2009 w Ra’anana, pod patronatem dwóch Prezydentów: Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i Prezydenta Izraela Szymona Peresa. Polska premiera odbędzie się w Poznaniu za kilka dni, 14 stycznia. Jednocześnie młodzież ze szkół w Ra’anana napisała 2500 listów do Pani Ireny Sendler, a izraelska poczta wypuściła w obieg znaczek, zaprojektowany przez polskiego artystę Rafała Olbińskiego z wizerunkiem Pani Ireny i słowem dziękuję. Projekt ten jest jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach trwającego polskiego sezonu w Izraelu. I znów – w tym przedsięwzięciu Polaków i Izraelczyków połączyła Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, Pani Irena Sendler.

Prezydent RP Lech Kaczyński dwukrotnie występował z wnioskiem o Pokojowa Nagrodę Nobla dla Pani Ireny Sendler. Do wniosku dołączył się Prezydent Izraela Szymon Peres. Bo choć od wybuchu II Wojny Światowej upływa w tym roku 70 lat, to przesłanie, jakie płynie z postaw Sprawiedliwych jest ponadczasowe i ponadnarodowe. Nie tylko podczas tragedii, jakie zawsze niesie ze sobą każda wojna, również w czasach spokojniejszych, bez wojen i konfliktów, potrzebna jest odwaga. Odwaga cywilna i wrażliwość na cudze nieszczęście. Taki testament zostawiła nam Irena Sendler. Zadanie ludzkiej solidarności zostawiają nam w spadku Sprawiedliwi. Dla nas, ale przede wszystkim już dla następnego pokolenia. Oddajmy więc im głos.”

Po wystąpieniu Pani Minister, młodzież izraelska ze szkół w Ra’ananie odczytała swoje listy skierowane do Ireny Sendler – w załączeniu przekazujemy treść odczytanych listów. Następnie uczniowie XLVII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie spisujący życiorysy Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w ramach projektu blogowego pt.: „36 Sprawiedliwych” opisali swoje spotkanie z Panią Ireną Sendler. Projekt jest częścią programu „Przywracania pamięci o Polakach ratujących Żydów w czasie Zagłady” realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polski pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Polsko-izraelski projekt zainicjowany przez Orkiestrę Symfoniczną w Ra’ananie, Urząd Miejski Ra’anany przy współpracy z Ambasadą w Tel Awiwie pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Prezydenta Izraela Shimona Peresa ma na celu upamiętnienie sylwetki i historii Ireny Sendler.

Prezydent RP Lech Kaczyński dwukrotnie występował do Komitetu w Oslo o Pokojową Nagrodę Nobla dla Ireny Sendler. Tak zapoczątkowany został przez Kancelarię Prezydenta RP, trwający od ponad dwóch lat projekt „Przywracania pamięci” o Irenie Sendler i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Do programu dołączyła izraelska młodzież, która poznaje historię i życie Ireny Sendler, a także spotyka się z naocznymi świadkami jej działalności. Dzieci polskie i izraelskie napisały 2500 listów do Ireny Sendler, które zostaną zamknięte w specjalnych dzbanach, a rzeźbiarka Ilana Gur utworzy z nich rzeźbę upamiętniającą Irenę Sendler. W ramach projektu w Izraelu wydany został znaczek pocztowy z wizerunkiem Pani Sendler i słowem „dziękuję” po hebrajsku, który od kilku dni jest w obiegu. Ukoronowaniem programu był koncert symfoniczny z prawykonaniem utworu „Promień światła w ciemnościach" dedykowany Irenie Sendler, który odbył się 6 stycznia 2008 roku w Ra’anana. Z okazji premiery Prezydent RP Lech Kaczyński przesłał list do organizatorów i uczestników koncertu. Treść listu [ tutaj ]. Podczas uroczystości odczytano również list od Małżonki Prezydenta RP, Pani Marii Kaczyńskiej. Treść listu [ tutaj

Projekt poświęcony Irenie Sendler realizowany jest w ramach Roku Polskiego w Izraelu przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Prace i listy uczniów izraelskich do Ireny Sendler [ tutaj ]

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

14 stycznia – Koncert Finałowy ku pamięci Ireny Sendlerowej
w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu
  Historia życia Ireny Sendler poruszyła izraelską Orkiestrę Symfoniczną z Ra’anany. Znana w Izraelu Orkiestra we współpracy z Ambasadą RP w Tel Awiwie, Gminą Żydowską w Poznaniu i Towarzystwem Przyjaźni Izrael-Polska stworzyła wyjątkowy Projekt Ireny Sendlerowej – www.jewish.org.pl

Spotkanie w hołdzie Irenie Sendler 

Pamiątka 50-lecia IFSW 

źródło: www.prezydent.pl
oprac.ops.pl angoc

Komentarze Warszawa: Projekt Irena Sendler (0)

      2 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Opiekun tymczasowy - wyzwanie dla PCPR i OPS

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

24 marca 2022      TAGI:         
Rada Ministrów przyjęła na dniach projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom...»
Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

Projekt zmian w specjalistycznych usługach opiekuńczych

09 listopada 2022      TAGI:      
Trwają prace nad projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie...»
Przywrócenie terminu do złożenia wniosku

Przywrócenie terminu do złożenia wniosku

Co do zasady, przepisy kodeksu postępowania administracyjnego przewidują w razie uchybienia...»
Dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych

Dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych

27 września 2023      TAGI:         
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego obwieszczeniem z dnia 21 września 2023 r.ogłosił,...»
Małe wielkie zmiany

Małe wielkie zmiany

25 września 2023      TAGI:         
Z dniem 22 września zaczynają częściowo już obowiązywać przepisy wprowadzone...»
Dodatek123 » 27 września 2023, 15:55

zasądzone alimenty na osoby dorosłe

gucioo » 27 września 2023, 15:13

jak liczyć dotację

gops74 » 27 września 2023, 15:01

Pomocy