Partnerzy

      Newsy

Firma odpowiada za mobbing, gdy lekarz stwierdzi, że pracownik stracił zdrowie

Badanie i ocena subiektywnych odczuć osoby, która uważa, że znęca się nad nią jej przełożony, nie może stanowić podstawy do ustalania odpowiedzialności firmy.

ORZECZENIE

Firma zwolniła zatrudnionego na stałe pracownika. Jako przyczynę wypowiedzenia podała nieprawidłowe wykonywanie powierzonych obowiązków pracowniczych, obraźliwy stosunek do przełożonego i utratę zaufania. Zwolniony odwołał się od tej decyzji do sądu. Zażądał 45 tys. zł odszkodowania jako zadośćuczynienia za wywołany mobbingiem rozstrój zdrowia. Jego zdaniem firma ukarała go zwolnieniem za to, że odwołał się do sądu od nałożonej na niego wcześniej kary nagany. Wskazywał, że nie powinno to być obarczone żadnymi konsekwencjami. Pracownik uważał też, że zachowanie przełożonego doprowadziło do powstania u niego zespołu lęku napadowego. Według niego stosowanie przez przełożonego mobbingu było formą represji za obronę własnych interesów.

Sąd I instancji nie podzielił argumentacji pracownika i oddalił jego żądania. Od tego wyroku odwołał się on do sądu apelacyjnego.

Ten uznał, że żadna z przyczyn wypowiedzenia nie była konkretna, a jedna z nich, tj. obraźliwy stosunek do przełożonego, wręcz nieprawdziwa. Mimo stwierdzenia naruszenia przepisów o wypowiadaniu umów o pracę sąd nie widział jednak możliwości przywrócenia go do pracy. Dlatego zasądził na jego rzecz odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Sąd apelacyjny nie zgodził się jednak na przyznanie pracownikowi odszkodowania za doznaną krzywdę wskutek mobbingu. W tym zakresie pracownik wniósł więc skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

W ocenie SN badanie i ocena subiektywnych odczuć osoby mobbingowanej nie może stanowić podstawy do ustalania odpowiedzialności firmy. SN wskazał, że aby działania znęcania się przełożonego na pracodawcy mogły być zakwalifikowane jako mobbing, muszą powodować u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Zaznaczył jednak, że pracodawca odpowiada zarówno za czynne znęcanie się nad pracownikami, jak i za niewywiązanie się z obowiązku przeciwdziałania występowaniu zachowań mobbingowych innych osób.

Zdaniem sądu prawo do zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę przysługuje pracownikowi od pracodawcy pod warunkiem doznania rozstroju zdrowia stwierdzonego przez lekarza. Dlatego nie wystarczy wykazanie następstw w sferze psychicznej poszkodowanego, takich jak uczucie smutku, przygnębienia, żalu i innych negatywnych emocji czy też naruszenia dobra osobistego. SN podkreślił, że roszczenie ofiary mobbingu o zadośćuczynienie doznanej krzywdy jest możliwe, wyłącznie gdy zostanie udowodniony skutek w postaci rozstroju zdrowia.

SN oddalił skargę kasacyjną pracownika.

Sygn. akt III PK 2/09

Źródło: Gazeta Prawna
Oprac. ops.pl lotsy

Komentarze Firma odpowiada za mobbing, gdy lekarz stwierdzi, że pracownik stracił zdrowie (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Federacja odpowiada Rzecznikowi

20 listopada 2023      TAGI:      
Rzecznik Praw Dziecka wystąpił do Federacji z prośbą o wskazania systemowych trudności...»

Pracownik socjalny bohaterem filmu

31 sierpnia 2009     
Europejska prapremiera filmu pt. "Dzieci Ireny Sendlerowej", połączona zobchodami...»

Informacja dotycząca egzaminu na II stopień specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny

20 lutego 2013     
Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Instytutu Rozwoju...»

Jakie zachowanie pracodawcy uznać można za mobbing

08 lutego 2009     
Istotą mobbingu jest długotrwała przemoc psychiczna mająca na celu poniżenie...»

Kto odpowiada za tragedię w Kamieniu Pomorskim? (z blogu Politycznie niepoprawnie)

16 kwietnia 2009     
Ogrom tragedii, która miała miejsce w Kamieniu Pomorskim, sprokurował mnie do napisania...»

Mediator akademicki kontra mobbing

16 lipca 2009     
Powstaje nowy serwis akademicki Mediator akademicki kontra mobbing. Serwis winien pomóc...»
chiklya1 » 02 maja 2025, 12:51

Kiedy zaksięgować płatność?

nextdoornurse » 01 maja 2025, 17:25

nursing care for dementia

Karolin@ » 30 kwietnia 2025, 14:20

art. 31 śr

Wik7. » 30 kwietnia 2025, 13:49

Decyzja