Partnerzy

      Newsy

Dopłaty do kredytów mieszkaniowych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak, Prezes BGK Ireneusz Fąfara

Obywatele, którzy po utracie pracy znaleźli się w ciężkiej sytuacji i grozi im utrata dachu nad głową, mogą liczyć na pomoc państwamówi szefowa resortu, Jolanta Fedak.

Na dopłatę do kredytu mogą liczyć osoby, które utraciły pracę lub zakończyły prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej po 1 lipca 2008 r. Warunkiem otrzymania pomocy będzie zarejestrowanie się w urzędzie pracy i uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Dopłatę do kredytu mogą także otrzymać małżonkowie posiadający wspólnotę majątkową, nawet jeżeli pracę utracił małżonek, który nie jest kredytobiorcą. O pomoc może starać się np. mąż, który nadal pracuje i spłaca kredyt mieszkaniowy, a jego żonie pracodawca wypowiedział umowę o pracę.

Dopłata do kredytu wyniesie maksymalnie 1.200 zł miesięcznie i będzie wypłacana przez rok. Obejmie spłatę raty kapitałowej wraz z bieżącymi odsetkami. Wnioski o przyznanie dopłat można składać do końca 2010 r. w urzędzie pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Decyzję o przyznaniu wsparcia oraz jego wysokość określi starosta. Pomoc będzie wypłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego bezpośrednio na konto banku lub innej instytucji, która udzieliła kredytu.

Zwrot udzielonego wsparcia rozpocznie się po upływie 2 lat od ostatniej raty pomocy i będzie rozłożony równomiernie na 8 lat. Pomoc państwa nie jest oprocentowana. W przypadku trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej lub utrudniającej zwrot pomocy, starosta może odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty, umorzyć w całości lub w części spłatę zobowiązania.

Dopłaty do kredytów to jeden z najważniejszych elementów rządowych działań antykryzysowych. O potrzebie takiego rozwiązania mówił premier Donald TuskChcemy dać bezpieczeństwo tym, którzy wzięli kredyt na kupno własnego mieszkania. Musimy im pomóc, żeby tego mieszkania nie stracili.

Rządowa instrukcja dla osób starających się
o dopłatę do kredytu mieszkaniowego [ tutaj ].pdf

Prezydent podpisał pakiet antykryzysowy 

Prezydent RP  Lech Kaczyński w dniu 29 lipca 2009 r. podpisał ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ustawa – jeden z najważniejszych elementów rządowego pakietu antykryzysowego – w całości przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest rezultatem kilkumiesięcznych negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

W celu walki z kryzysem już w listopadzie 2008 roku rząd opracował „Plan Stabilności i Rozwoju”, w ramach którego m.in. przyjęto ustawę umożliwiającą dopłaty do kredytów mieszkaniowych, zwiększono gwarancje dla depozytów bankowych oraz kapitał pożyczkowy dla małych i średnich firm. W czerwcu 2009 roku rząd przyjął „Pakiet Antykryzysowy”, wypracowany wspólnie ze związkami zawodowymi i pracodawcami. Pakiet, którego głównym celem jest obrona miejsc pracy, przewiduje m.in. dopłaty do pensji, elastyczny czas pracy, ograniczenie umów na czas określony, zniesienie podatków od zapomóg, dłuższy okres rozliczeniowy oraz istotne podniesienie płacy minimalnej. Obok wsparcia dla pracowników i pracodawców rząd stabilizuje finanse państwa. Dlatego przeprowadził gruntowne oszczędności w budżecie oraz przygotował ustawę porządkującą finanse publiczne. Działania rządu przynoszą skutek. Polska, jako jeden z niewielu krajów w Europie, w I kwartale br. odnotowała przyrost PKB, a dane makroekonomiczne są coraz bardziej optymistyczne.

źródło: www.mpips.gov.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Dopłaty do kredytów mieszkaniowych (0)

      4 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

mieszkania

Będą zmiany w pomocy społecznej oraz dodatkach mieszkaniowych

10 lipca 2018      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne,...»

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych

05 czerwca 2011     
PO i PiS przygotowują projekt ustawy, która miałaby zrewolucjonizować zarządzanie...»

Najubożsi dostaną dopłaty do rachunków za prąd

06 października 2009     
Osoby żyjące w niedostatku, które mają kłopoty z regularnym płaceniem za energię...»

Będą zmiany w dodatkach mieszkaniowych?

10 marca 2009     
PiS chce zmian w przepisach dotyczących wypłacanych przez gminy dodatków mieszkaniowych....»
Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

16 kwietnia 2025      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony długością postępowań wiążących się...»
webinar kwestionariusz szacowania ryzyka

Zastosowanie kwestionariusza szacowania ryzyka – nowe narzędzie w ochronie dziecka (bezpłatne szkolenie online)

15 kwietnia 2025      TAGI:      
Kwestionariusz szacowania ryzyka to nowe narzędzie do oceny zasadności zapewnienia...»