Newsy

AKADEMIA ŚWIADOMEGO ROZWOJU

Akademia Świadomego Rozwoju w Częstochowie ma na celu usamodzielnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi" – powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Różycka. Wychodząc na przeciw tym potrzebom uzasadnionym jest powołanie Akademii Świadomego Rozwoju, z której korzystałyby osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz z upośledzeniem umysłowym z terenu miasta Częstochowy.

AKADEMIA ŚWIADOMEGO ROZWOJU jest kontynuacją programu "Metamorfoza", który zapoczątkował organizację i funkcjonowanie sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Częstochowie. Na wsparcie tego projektu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał 90.000 tysięcy dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach dofinansowania projektów z zakresu organizacji i funkcjonowania w ramach pomocy społecznej sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Projekt "Akademia Świadomego Rozwoju" pod względem wysokości przyznanej dotacji zajął 5 miejsce (na 85 ogółem), plasując się za Powiatem Suwalskim, Zespołem Regionalnym Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego w Warszawie, Powiatem Wałbrzyskim, Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas p.w. Matki Bożej z Lourdes w Pile.

Projekt realizuje Dom Dziennego Pobytu dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym, koordynatorem jest kierownik Domu – Monika Podgórska. W ramach projektu uruchomiony zostanie Punkt Informacyjny, w którym dwa razy w miesiącu będzie można uzyskać poradę z zakresu problemów społecznych oraz problemów osób niepełnosprawnych. Zakłada się, że z Akademii Świadomego Rozwoju skorzysta 50 osób (w tym jeden uczestnik może korzystać więcej niż z jednej formy terapii). Do wyboru jest spośród 13 warsztatów (m.in. tkactwa ręcznego, witrażu, papieru czerpanego, zajęć teatralno-muzycznych, poprawy wizerunku oraz 3 treningów). Każdy z uczestników wypełnia deklarację, w której podaje swoje dane personalne i określa z jakich warsztatów chciałby skorzystać. Na tej podstawie powstają grupy przypisane do określonych warsztatów.

Pierwsze warsztaty rozpoczną się 15 września i będą to warsztaty teatralne, które poprowadzi Wojciech Kowalski z Teatru from Poland. W dniach 9-10 września w ramach projektu odbył się biwak w Olsztynie, w którym uczestniczy 26 osób. Na biwak zostały zakupione karimaty, namioty, śpiwory. Dla niektórych uczestników jest to pierwszy biwak w życiu.

Akademia Świadomego Rozwoju trwa od 01.09 do 31.12 2009r. Po tym terminie nie jest wykluczone kontynuowanie warsztatów. Sprzęt zakupiony w ramach projektu po jego zakończeniu stanie się własnością Ośrodka i jednocześnie pozwolą na wykorzystanie ich podczas zajęć indywidualnych. Do 10 września chęć udziału w warsztatach wyraziło 38 osób.

Jak wziąć udział w warsztatach?

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Osoby chętne prosimy o zgłaszanie się osobiście lub telefonicznie:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Dom Dziennego Pobytu dla Osób
z Upośledzeniem Umysłowym
ul. Focha 71A
42-00 Częstochowa
tel. 034 365-58-64 0 607 990 463
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      1 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Wystartował program „Maluch+”

„Maluch+” wystartował

23 września 2020      TAGI:         
Przypominamy, że trwa nabór do przyszłorocznej edycji programu „Maluch+”. Wnioski...»
„Centra opiekuńczo-mieszkalne”

Ostatnia chwila na wniosek w ramach programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”

22 września 2020      TAGI:      
Jedynie do 30 września 2020 r. samorządy mogą składać wnioski w ramach programu...»
minimalne wynagrodzenie 2021

Minimalne wynagrodzenie w górę. Wiemy, ile wyniesie w 2021 roku

17 września 2020      TAGI:         
W dniu 16.09.2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15września...»
NIK o pieczy zastępczej

NIK o pieczy zastępczej – wyniki kontroli

NIK podjęła się kontroli pewnych obszarów przewidzianych w ustawie z dnia 9 czerwca...»
Opieka wytchnieniowa

Opieka wytchnieniowa – kolejna edycja programu

W dniu 8.09.2020 r. został podpisany kolejny konkurs ofert w związku z kolejna już...»