Newsy

AKADEMIA ŚWIADOMEGO ROZWOJU

Akademia Świadomego Rozwoju w Częstochowie ma na celu usamodzielnienie osób z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi" – powiedziała na konferencji prasowej dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Różycka. Wychodząc na przeciw tym potrzebom uzasadnionym jest powołanie Akademii Świadomego Rozwoju, z której korzystałyby osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz z upośledzeniem umysłowym z terenu miasta Częstochowy.

AKADEMIA ŚWIADOMEGO ROZWOJU jest kontynuacją programu "Metamorfoza", który zapoczątkował organizację i funkcjonowanie sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Częstochowie. Na wsparcie tego projektu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymał 90.000 tysięcy dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach dofinansowania projektów z zakresu organizacji i funkcjonowania w ramach pomocy społecznej sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Projekt "Akademia Świadomego Rozwoju" pod względem wysokości przyznanej dotacji zajął 5 miejsce (na 85 ogółem), plasując się za Powiatem Suwalskim, Zespołem Regionalnym Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego w Warszawie, Powiatem Wałbrzyskim, Centrum Charytatywno-Opiekuńczym Caritas p.w. Matki Bożej z Lourdes w Pile.

Projekt realizuje Dom Dziennego Pobytu dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym, koordynatorem jest kierownik Domu – Monika Podgórska. W ramach projektu uruchomiony zostanie Punkt Informacyjny, w którym dwa razy w miesiącu będzie można uzyskać poradę z zakresu problemów społecznych oraz problemów osób niepełnosprawnych. Zakłada się, że z Akademii Świadomego Rozwoju skorzysta 50 osób (w tym jeden uczestnik może korzystać więcej niż z jednej formy terapii). Do wyboru jest spośród 13 warsztatów (m.in. tkactwa ręcznego, witrażu, papieru czerpanego, zajęć teatralno-muzycznych, poprawy wizerunku oraz 3 treningów). Każdy z uczestników wypełnia deklarację, w której podaje swoje dane personalne i określa z jakich warsztatów chciałby skorzystać. Na tej podstawie powstają grupy przypisane do określonych warsztatów.

Pierwsze warsztaty rozpoczną się 15 września i będą to warsztaty teatralne, które poprowadzi Wojciech Kowalski z Teatru from Poland. W dniach 9-10 września w ramach projektu odbył się biwak w Olsztynie, w którym uczestniczy 26 osób. Na biwak zostały zakupione karimaty, namioty, śpiwory. Dla niektórych uczestników jest to pierwszy biwak w życiu.

Akademia Świadomego Rozwoju trwa od 01.09 do 31.12 2009r. Po tym terminie nie jest wykluczone kontynuowanie warsztatów. Sprzęt zakupiony w ramach projektu po jego zakończeniu stanie się własnością Ośrodka i jednocześnie pozwolą na wykorzystanie ich podczas zajęć indywidualnych. Do 10 września chęć udziału w warsztatach wyraziło 38 osób.

Jak wziąć udział w warsztatach?

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Osoby chętne prosimy o zgłaszanie się osobiście lub telefonicznie:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Dom Dziennego Pobytu dla Osób
z Upośledzeniem Umysłowym
ul. Focha 71A
42-00 Częstochowa
tel. 034 365-58-64 0 607 990 463
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      5 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nabór kandydatów na członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej III kadencji

Nabór kandydatów na członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej III kadencji

Rozpoczął się nabór wniosków na kandydatów na członków Krajowego Komitetu Rozwoju...»

Studiuj online politykę społeczną

22 października 2021      TAGI:         
Polityka społeczna to kierunek z roku na rok zyskujący na popularności. Chętnie...»
Będzie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Będzie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

20 października 2021      TAGI:         
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Nowelizacja wpłynie...»
Zmiany w obowiązku noszenia maseczek

Zmiany w obowiązku noszenia maseczek

20 października 2021      TAGI:      
19 października 2021 r. zmieniają się zasady dotyczące obowiązku zakrywania ust...»
I edycja Akademii Finansów

I edycja Akademii Finansów

18 października 2021      TAGI:         
Już 8 listopada 2021 r. rusza pierwsza edycja Akademii Finansów, której partnerem...»