Newsy

Rodzicom będzie łatwiej ubiegać się o zasiłki

Rodzic zamiast zaświadczenia z urzędu skarbowego będzie mógł przedstawić oświadczenie o uzyskiwanych dochodach. Na tej podstawie gmina wyda decyzję o przyznaniu zasiłku. Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców zawiera ważne zmiany dla osób ubiegających się o zasiłki rodzinne oraz świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego i pomocy społecznej.Zaproponowane w projekcie zmiany zakładają, że do wniosku o przyznanie każdego z tych świadczeń nie trzeba będzie przedstawiać zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów, które obecnie wydaje urząd skarbowy. Zamiast zaświadczenia osoba będzie mogła przedstawić oświadczenie o swoich dochodach. Za przedstawienie fałszywego oświadczenia będzie groziła odpowiedzialność karna.

W przypadku świadczeń rodzinnych oświadczeniem będzie można potwierdzić nie tylko dochód, ale też inne sytuacje, które obecnie muszą być udokumentowane na podstawie zaświadczenia. Dotyczy to m.in. uczęszczania dziecka do szkoły lub szkoły wyższej, okresu, na jaki został udzielony przez pracodawcę urlop wychowawczy i wysokości opłaty za pobyt członka rodzinny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie. Jeżeli oświadczenie okaże się nieprawdziwe, gmina wyda decyzję o świadczeniach nienależnie pobranych, które trzeba zwrócić z odsetkami.

– Jest to na pewno duże ułatwienie dla osób ubiegających się o świadczenia, ale wiele będzie zależeć od ich uczciwości i obawiam się, że może dochodzić do nadużyć – mówi Wanda Kolińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile.

Dodaje, że przeprowadzanie weryfikacji składanych oświadczeń będzie łatwiejsze w przypadku świadczeń z pomocy społecznej.

– Tu przeprowadzamy obowiązkowy wywiad środowiskowy, pracownik socjalny może łatwiej zauważyć rażące dysproporcje między deklarowanymi dochodami a sytuacją majątkową rodziny. W świadczeniach rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnym takiej możliwości praktycznie nie ma – mówi Wanda Kolińska.

Anna Kwaśniewska, wicedyrektor MOPR w Koninie, dodaje, że sprawdzenie oświadczeń będzie bardzo trudne, zwłaszcza że do jednego wniosku może być dołączonych kilka oświadczeń.

– Nawet obecnie gdy wymagamy zaświadczeń, osoby często zapominają nas informować o istotnych zmianach takich jak zwiększenie dochodu czy przerwanie przez dziecko nauki w szkole. Ten problem może być jeszcze większy przy wprowadzeniu oświadczeń – mówi Anna Kwaśniewska.

Możliwość składania oświadczeń ma zacząć obowiązywać od stycznia 2011 roku, a jego dokładny wzór określi rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej.

504 zł wynosi dochód w przeliczeniu na członka rodziny uprawniający do świadczeń rodzinnych


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2009-12-22

Moje trzy grosze – zakładając, że większość wnioskodawców podejdzie do tematu solidnie, zakładając, że do weryfikowania tych niesolidnych będą jakieś służby (nazwijmy umownie – policji socjalnej), bo przecież nikt z nas nie wątpi, że w ślad za przyzwoleniem na pisanie "byle czego" pójdzie do pomocy społecznej zwanej pieszczotliwie opieką obowiązek weryfikowania tegoż "byle czego", załóżmy że budżety gmin i państwa nie popłyną itd, itp……. a może to jest wiadomość przygotowana na 1 kwietnia albo komuś się kalendarz pomylił….

Oprac. ops.pl lotsy

Komentarze (0)

      5 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

miesięczny dodatek dla pracowników DPS

Będzie miesięczny dodatek dla pracowników DPS

06 lipca 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało kolejne wsparcie dla...»
Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

24 marca 2021      TAGI:         
Pandemia szczególnie mocno odbija się na domach pomocy społecznej. Wychodząc naprzeciw...»
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wydłużony

08 czerwca 2021      TAGI:      
Krzywa zachorowań wciąż spada, jednak wciąż niektóre placówki zapewniające opiekę...»
Senior będzie musiał zostać w domu!

Senior będzie musiał zostać w domu!

26 października 2020      TAGI:         
W dniu 23.10.2020 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23października...»

Będzie nowy program dot. przeciwdziałania bezdomności młodych osób?

10 marca 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o rozpoczęciu prac...»