Partnerzy

      Newsy

Kobiety społecznie wykluczone

Razem Możemy Więcej” pragnie w tym dniu zwrócić uwagę opinii publicznej oraz decydentów na problemy kobiet rezygnujących z pracy zawodowej ze względu na konieczność sprawowania osobistej opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi.

APEL
o przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
matek niepełnosprawnych dzieci

Jesteśmy rodzicami dzieci niepełnosprawnych, zrzeszonymi w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Razem Możemy Więcej”. Ze względu na fakt, iż problem niepełnosprawności jest nam bardzo bliski staramy się czynnie włączać w prace nad zmianą absurdalnych przepisów prawa dyskryminujących rodziny wychowujące niepełnosprawne dzieci.

W tak uroczystym dniu, jakim jest 8 marca – postanowiliśmy poddać pod dyskusję kilka kwestii związanych z kobietami. Czy w stosunku do kobiet w naszym kraju są przestrzegane konstytucyjnie zagwarantowane prawa?

Czy wszystkie kobiety mają prawo do wyboru pracy, są za tę pracę godziwie wynagradzane, czy mają czas na odpoczynek i dostęp do ochrony zdrowia, czy mogą rozwijać swoje zainteresowania i korzystać z dobrodziejstw kultury?

Niestety okazuje się, że nie. Nasze państwo nie potrafi zagwarantować praw kobietom rezygnującym z pracy zawodowej ze względu na konieczność sprawowania przez nie osobistej opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi. Wbrew zapisom Konstytucji obarcza się je wyłącznie obowiązkami wynikającymi z opieki nad chorym dzieckiem, pozbawiając większości praw, które posiadają chociażby kobiety wychowujące zdrowe dzieci. Pozbawia się je bezpowrotnie własnej osobowości, godności, ambicji.

Czy tak powinno być?

Czy przyjście na świat niepełnosprawnego dziecka powinno skreślać kobietę z rynku pracy, zabierać jej prawo do odpoczynku, dbania o swoje zdrowie, czy kontaktu ze społeczeństwem i przyjaciółmi? Czy w naszym kraju dostrzeżona zostanie wreszcie ciężka praca i potrzeby tych kobiet? Czy nadejdzie czas, kiedy zaczną być pełnoprawnymi obywatelami posiadającymi oprócz obowiązków również prawa?

W załączniku dołączmy nasz apel o godne i równe traktowanie wszystkich.
Apel ten zostanie skierowany do wszystkich przedstawicieli władz w naszym kraju.

Apel o przeciwdziałanie wobec wykluczenia społecznego
matek niepełnosprawnych dzieci
[ tutaj ].pdf

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Pomoc dla rodzin ON

Rodzice ON walczą

Małgorzata Rycąbel
vice-prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Razem Możemy Więcej"
www.razem-mozemy-wiecej.com.pl
e- mail; stowarzyszeniermw@interia.pl

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Kobiety społecznie wykluczone (0)

      1 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo

18 grudnia 2018      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło otwarty konkurs ofert...»

Nowelizacja Kodeksu pracy – kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie będą mogły wykonywać niektórych prac

13 lipca 2016      TAGI:   
W dniu 11.07.2016 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie...»

Kobiety Ravensbruck – relacje ze spotkania

28 kwietnia 2010     
Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Odzyskać z niepamięci" realizowanego...»

Miasta pomagają społecznie

04 stycznia 2010     
Z każdym rokiem miasta wydają coraz więcej na pomoc społeczną. W ciągu ostatnich...»
„Kawa z FUS-em”

„Kawa z FUS-em”

10 lipca 2025      TAGI:   
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, przygotował...»
Praca i upały – będą nowe rozwiązania

Praca i upały – będą nowe rozwiązania

09 lipca 2025      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o trwających pracach...»