Partnerzy

      Newsy

Biedne dzieci – wielki problem Polski

Co piąty młody Polak  żyje w rodzinie o niskich dochodach, podczas gdy średnia dla całej OECD  wynosi 12 proc. – wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, który cytuje "Dziennik Polski".
Oznacza to, że w trudnej lub bardzo trudnej sytuacji materialnej znajduje się ponad 1,8 mln Polaków mających mniej niż 19 lat. Spośród 32 krajów należących do OECD, jesteśmy na samym końcu. Procentowo równie dużo biednych dzieci jest tylko w Meksyku i Turcji.

Ubóstwo wielkiej liczby dzieci w Polsce jest konsekwencją przede wszystkim znacznego zróżnicowania majątkowego rodzin -uważa cytowana przez gazetę prof. Stanisława Golinowska, kierująca Zakładem Ekonomiki Zdrowia i Zabezpieczenia Społecznego w Instytucie Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ. Jest ono w naszym kraju wyjątkowo duże w porównaniu do innych państw UE.

Według badań OECD, w naszym kraju mało wydaje się na dzieci – średnio 43,7 tys. dolarów amerykańskich w ciągu całego dzieciństwa. Na drugim biegunie jest Norwegia z 204,2 tys. dolarów.

Równie dramatyczny obraz sytuacji młodych Polaków przedstawia raport przygotowany przez Komisję Europejską. Sytuuje on nas na samym końcu w gronie krajów należących do UE. Wynika z niego, że 26 proc. polskich dzieci jest ubogich, ewentualnie grozi im bieda. W każdym innym państwie UE jest pod tym względem lepiej.
1 kwietnia 2010

Źródło: PAP / onet.pl
Oprac. ops.pl lotsy

 

Komentarze Biedne dzieci – wielki problem Polski (0)

      4 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

500+ dla wszystkich dzieci?

22 grudnia 2017      TAGI:      
Rzecznik Praw Dziecka wystąpił o rozważenie kilku możliwości nowelizacji ustawy...»

Instytucja dziennego opiekuna może rozwiązać problem organizacji opieki nad dziećmi w gminach

05 września 2011     
Instytucja dziennego opiekuna może przyczynić się do częściowego rozwiązania kwestii...»

Skuteczniejsza ochrona dzieci przed krzywdzeniem

13 lipca 2017      TAGI:      
  Z dniem 13.07.2017 r. wchodzą w życie przepisy z dnia 23 marca 2017 r. ozmianie...»

Problemy rodzin oraz dzieci i młodzieży

19 czerwca 2009     
Dnia 19 czerwca 2009 roku w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się kolejne...»

Rozpoczęliśmy nowy projekt:
„Stokrotkowy start – reintegracja prowadzona w CISTOR”

14 grudnia 2009     
Dnia 1 grudnia 2009 r. rozpoczęliśmy projekt „Stokrotkowy start – reintegracja...»

POPRAWMY DOŻYWIANIE DZIECI

14 kwietnia 2009     
Jedynie w 28 gminach na 182 w całej Małopolsce wszystkie dzieci, które są objęte...»