Partnerzy

      Newsy

Polski sierpień w pamięci świata

21 postulatów robotników z sierpnia 1980 roku jednym z najważniejszych dokumentów XX wieku, taką decyzję podjął w roku 2003 obradujący w Gdańsku komitet UNESCO. Z dorobku kultury polskiej, na liście "Pamięć Świata" znajdują się m. in. dzieło Mikołaja Kopernika De revolutionibus oraz rękopisy Fryderyka Chopina. Właśnie mija 30 lat od chwili, kiedy sierpniowe postulaty ujrzały światło dzienne. Czy wszystkie zostały zrealizowane?

Postulat 19.

Skrócić czas oczekiwania na mieszkanie.

My Home is my Castle – mawiają Anglicy. W Polsce nie tylko własny dom, ale nawet własne mieszkanie jest wciąż towarem deficytowym. Dlaczego tak jest? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – nasze zarobki są przeważnie w wysokości pozwalającej tylko nielicznym szczęśliwcom na kupno domu lub mieszkania na wolnym rynku. Wiele osób lub rodziny w trudnej sytuacji mieszkaniowej nie posiada tzw. zdolności kredytowej, która jest warunkiem koniecznym do osiągnięcia celu, jakim jest wymarzony przytulny dom lub mieszkanie. Dla wielu osób w Polsce, o czym doskonale wiedzą pracownicy socjalni – jedyną możliwością polepszenia warunków mieszkaniowych lub wyjścia z bezdomności jest oferta budownictwa komunalnego lub budownictwa społecznego np. TBS.

Mieszkanie prawem czy towarem?

Od wielu lat trwa w Polsce kampania społeczna na ten temat. Kampania "Mieszkanie Prawem NIE Towarem" to społeczna inicjatywa, skupiająca organizacje społeczne i polityczne oraz osoby indywidualne, której celem jest walka o prawa lokatorów i rozwój publicznego budownictwa mieszkaniowego oraz sprzeciw wobec prób komercjalizacji sektora mieszkaniowego w Polsce. www.lokatorzy.pl

Na uwagę zasługuje również Europejska Kampania Społeczna FEANTSA zorganizowana pod hasłem: Rozwiązanie problemu bezdomności jest możliwe! Kampania realizowana jest w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym 2010. FEANTSA (Europejska Sieć Krajowych Organizacji Pracujących z Ludźmi Bezdomnymi) prowadzi kampanię społeczną zatytułowaną: Rozwiązanie problemu bezdomności jest możliwe! (Ending homelessness is possible!). Kampania realizowana jest poprzez organizacje członkowskie FEANTSA w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej.

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Polski sierpień w pamięci świata – rok 2003

Pamięć Świata (ang. Memory of the World International Register) – międzynarodowy projekt sygnowany przez UNESCO, którego celem jest zgromadzenie najbardziej wartościowych dokumentów (rękopisów, książek, nagrań, filmów, itp.), które obrazują historię świata. Pierwsze obiekty zostały wpisane na listę w 1997, lista uzupełniana jest na specjalnych sesjach, co 2 lata.

źródło: info. własna oraz Internet
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Polski sierpień w pamięci świata (0)

      3 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Pamięci ofiar Chińskiej Republiki Ludowej

01 listopada 2010     
Do redakcji serwisu ops.pl dotarł list otwarty Centrum Informacyjnego Falun Dafa adresowany...»

PLLuM – polski model „sztucznej inteligencji”

26 lutego 2025      TAGI:      
Polska stworzyła własny model „sztucznej inteligencji” – PLLum (Polish Large...»
Prezydent podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym

Polski Bon Turystyczny stał się faktem. Ustawa weszła w życie

21 lipca 2020      TAGI:         
Podążając za pracami legislacyjnymi związanymi z pracami nad bonem turystycznym,...»

Nasz płomień pamięci

01 listopada 2009     
Jacek Kuroń, Marek Kotański, o. Bogusław Paleczny, to osoby, których już nie mawśród...»

Bogatynia odcięta od świata

08 sierpnia 2010     
"Kataklizm. Potrzebna pomoc: woda, jedzenie, koce". Mieszkańcy Bogatyni naDolnym...»

Podziękowania dla Polski

03 września 2009     
Do redakcji serwisu ops.pl dotarła kolejna wiadomość w sprawie Ogólnopolskiego Dnia...»