Newsy

Warszawa pomaga osobom bezdomnym

"Natura nie każdego wyposażyła w dom"

Strażnicy Miejscy m. st. Warszawy wspólnie z wyznaczonymi pracownikami socjalnymi z Ośrodków Pomocy Społecznej każdej z dzielnic miasta patrolują miejsca, w których koczują osoby bezdomne i proponują schronienie w noclegowni oraz inne formy pomocy.

W samej Dzielnicy Śródmieście jest kilkadziesiąt takich miejsc. Wyznacza je obszar okolic Dworca Centralnego po ogródki działkowe w okolicach Dworca Gdańskiego przez altanki śmietnikowe przy domostwach, azyl klatek schodowych i schronienie jakie zdaniem outsiderów społecznych dają przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi przęsła mostów na warszawskim Powiślu.

Dziś patrol zimowy w Warszawie proponował schronienie w noclegowni wielu osobom bezdomnym m. in. mężczyźnie, który koczuje pod jednym z mostów na terenie Dzielnicy Śródmieście oraz mieszkańcom dziupli w dużym drzewie w centrum Stolicy.

Przygotowania do kolejnej wspólnej akcji strażników miejskich z pracownikami socjalnymi w Warszawie trwały od kilku już tygodni.  Dużym ułatwieniem dla pracowników socjalnych uczestniczących w Akcji Zima jest wsparcie ze strony strażników miejskich oraz zapewnienie transportu ze strony Straży Miejskiej do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne.

W Warszawie działa 19 noclegowni, gotowych na przyjęcie ponad 1500 osób, 9 jadłodajni, 2 ogrzewalnie, 16 magazynów dystrybuujących żywność i odzież, 1 pralnia działająca na rzecz placówek pomocowych dla osób bezdomnych, 3 punkty poradnictwa dla osób bezdomnych oraz bank żywności redystrybuujący bezpłatnie pozyskaną żywność dla placówek pomocowych działających w Warszawie. Dodatkowo MONAR i Armia Zbawienia uruchomią przy ul. Kijowskiej 22 kolejną ogrzewalnię.

Już w październiku Straż Miejska rozpoczęła kontrole miejsc, w których przebywają osoby bezdomne.  119 objęto stałym monitoringiem. Strażnicy sprawdzają w jakich warunkach mieszkają bezdomni, czy nie potrzebują pomocy medycznej. Strażnicy miejscy i pracownicy socjalni przekazują osobom bezdomnym specjalne informatory – wykaz placówek pomocowych dla osób bezdomnych ( adresy noclegowni, schronisk, jadłodajni, łaźni).

Straż Miejska stara się zaangażować w działania zmierzające do ochrony osób bezdomnych jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe. Dzięki temu oferta pomocowa jest kompleksowa. Nie bez znaczenia jest też rola mieszkańców. Apelujemy do Warszawiaków, aby nie przechodzili obojętnie obok potrzebujących. 

Wystarczy telefon pod numer 986, aby strażnicy przyjechali z pomocą.

inf. własna oraz www.strazmiejska.waw.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Warszawa pomaga osobom bezdomnym (0)

      1 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nowe rozporządzenie w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego

Nowy tekst jednolity ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów

W dniu 10 maja 2021 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»
„Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

„Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

19 stycznia 2021      TAGI:      
Do 5 lutego można składać wnioski w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program...»
Od wykluczenia do aktywizacji

„Od wykluczenia do aktywizacji. Program pomocy osobom wykluczonym społecznie i zawodowo na lata 2020-2022”

08 grudnia 2021      TAGI:         
6 grudnia 2021 r. ruszył nabór ofert do konkursu na rok 2022. Jego celem jest wzmacnianie...»
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W dniach od 22 do 28 lutego odbędzie się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Każda...»
Profilaktyka 40 Plus nowa odsłona

Profilaktyka 40 Plus – nowa odsłona

21 czerwca 2022      TAGI:         
Minister Zdrowia zapowiedział nową odsłonę programu „Profilaktyka 40 Plus”....»