Newsy

Stop przemocy wobec osób starszych

W Centrum Organizacji Pozarządowych SZPITALNA w Warszawie w dniach 22-23 listopada br. odbyło się spotkanie ekspertów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy wobec osób starszych. Gospodarzem seminarium ekspertów zorganizowanego w ramach międzynarodowego projektu był polski partner Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA.

Seminarium ekspertów, którego gospodarzem był polski partner Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA i któremu przewodniczyły: Hanna Nowakowska i Halina Potocka, zostało zrealizowane w ramach projektu "EuROPEAN – międzynarodowy projekt przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych", a uczestniczyli w nim eksperci z UE i przedstawiciele nastepujących organizacji: ANBO (Holandia), Movisie  (Holandia), Fórum pre pomoc starším – národná siet (Słowacja), Zivot 90 (Republika Czech), ZDUS (Słowenia), KMOP (Grecja), Anziani E non Solo (Włochy), EURAG (Austria), AgeAction (Irlandia). Ponadto spotkanie wzbogacone zotało o ekspertyzy prof. Małgorzaty Halickiej, dr Emilii Kramkowskiej, dr Paweła Kubickiego, dr Joanny Zalewskiej (Polska) i dyr. Macieja Kucharczyka (AGE Platform Europe – Bruksela)

Spotkanie zostało ocenione przez uczestników za niezwykle ważne i niezmiernie potrzebne, jako że o przemocy w stosunku do osób starszych jest mało dostępnych materiałów, a zjawisko nieczęsto rozpoznawalne z względu na małą liczbę zgłoszeń.

W pierwszej części dwudniowego spotkania strona polska przedstawiła bardzo ciekwe wyniki z Regionu Baiałegostoku (Podlasie). Prof. Małgorzta Halicka i dr Emilia Kramkowska skupiły się na wynikach badań przemocy w rodzinie na próbie 619 ankiet i otwartych pytań. Badanie przeprowadzone zostało na terenie 3 dzielnic Białegostoku (304 ankietowanych) i 3 wsi z Podlasia (315 ankietownych). Z pośród wsztstkich ankietowanych 63,7% stanowiły kobiety. Wiecej nic 9% padło ofiarmi przemocy w tym przemoc psychiczną stwierdzono u 10%, 3% było ofiarami przemocy fizycznej, 2,6% doznało wyrzucenia z domu a 2% zostało pobitych.

Dr Claire Surr przedstawiła rozwiązania prawne w Wielkiej Brytanii oraz bardzo ciekawą, acz trudną metodologię badań przemocy wśród osób dotknietych demencją.

Dr Joanna Zalewska skupiła się na temacie „Życie w trzecim wieku – jakie ono jest w Polsce – etnograficzen podejście”. Niezwykle ciekawe spojrzenie na osoby starsze również w kontekście zmian etnograficznych na przestrzeni ostatnich 100-50 lat.

Przedstawiciel AGE Platform Europe dyr. Maciej Kucharczyk zapoznał uczestników z działaniami organizacji AGE (www.age-platform.eu) w dziedzienie przemocy w stosunku do sosób starszych. Wspomiał też o bardzo ciekawym projekcie EUSTaCEA, którego rezultatem jest “Europejska Karta praw i obowiązków osób starszych wymagających długoterminowej opieki i pomocy”  [ tutaj ].pdf    

Dr Paweł Kubicki podał wstępne wyniki spotkania fokusowego w ramach projektu EuROPEAN/

Uczestnicy spotkania uznali, że w sprawie przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych warto mówić w Europie jednym głosem. Projekt "EuROPEAN – międzynarodowy projekt przeciwdziałania przemocy wobec osób starszych" ma przyczynić się do zwiększenia ochrony osób starszych przed wykorzystywaniem i lekceważeniem, aby mogły żyć godnie i bezpiecznie w całej Europie. Cel ma być osiągnięty poprzez stworzenie sieci informacyjnej, która rozpowszechni informacje na temat zapobiegania przemocy wobec osób starszych i połączy ekspertów oraz zainteresowane grupy (naukowców, polityków, organizacje pozarządowe, prawników i in.)
 
więcej na ten temat  http://www.preventelderabuse.eu

źródło: Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      1 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Pomoc dla osób poszkodowanych w wyniku nawałnic

24 maja 2019      TAGI:         
Ministerstwo zapowiedziało, że każda poszkodowana osoba może zgłosić się do właściwego...»

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – wyniki konkursu!

18 marca 2019      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ujawniło zatwierdzoną już listę...»

Niebawem kolejne badanie liczby osób bezdomnych

10 stycznia 2019      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło kolejną edycję ogólnopolskiego...»

Kulisy procedowania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

08 stycznia 2019      TAGI:         
Niedawno informowaliśmy na łamach portalu o projektowanych zmianach do ustawy o przeciwdziałaniu...»

„Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” – edycja 2019

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach programu...»