Partnerzy

      Newsy

Zespół interdyscyplinarny nie może działać na podstawie uchwały rady gminy

Dyspozycja przepisu art. 9a ust. 15 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nie stanowi dla rady gminy delegacji ustawowej do wydania aktu prawa miejscowego regulującego działanie zespołu interdyscyplinarnego.

Rada gminy podjęła uchwałę dotyczącą trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

Podstawę prawna przedmiotowej uchwały stanowi art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 6 ust. 2 pkt 4 i art. 9a ust. 15 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jednak organ nadzoru dokonując kontroli uchwały stwierdził, iż dyspozycja powołanych przepisów nie stanowi dla rady delegacji ustawowej do wydania aktu prawa miejscowego. Wojewoda zwrócił uwagę, iż aby akt normatywny, jakim w tym wypadku jest uchwała podjęta przez radę gminy, został uznany za przepis powszechnie obowiązujący, spełnione muszą zostać określone wymogi. Akty prawa miejscowego charakteryzują się bowiem następującymi cechami: zawierają rozstrzygnięcia generalne kierowane do nieokreślonego adresata, wywierają "skutki zewnętrzne", są aktami wielokrotnego zastosowania – ich adresatem może być ktoś "teraz", ktoś "jutro", ktoś "w przyszłości", najczęściej poparte są przymusem państwa (choć nie zawsze), treść ich da się na ogół określić jako uregulowanie postępowania określonych podmiotów ze względu na przedmiot regulacji oraz pochodzą od organów samorządu terytorialnego, wojewodów i organów administracji rządowej niezespolonej.

Instytucja zespołu interdyscyplinarnego uregulowana jest m. in. w art. 9a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Celem zespołu interdyscyplinarnego jest działalność profilaktyczna i pomoc rodzinom w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych. Dyspozycja powołanego przepisu nadaje zespołowi interdyscyplinarnemu status podmiotu o charakterze wewnętrznym, działającego w gminie w ramach jej zadań własnych, a także określa szczegółowo przedstawicieli wchodzących w jego skład. Wojewoda podkreślił, iż ustawa nie określa wprost statusu prawnego zespołu interdyscyplinarnego, wskazując jedynie, iż powoływany jest przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Zespół działać ma jednak nie na podstawie uchwały rady gminy, lecz porozumień zawieranych między wójtem a podmiotami, o których mowa w art. 9a ust. 3 lub 5 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (których przedstawiciele wchodzą w skład zespołu).

Pełna treść artykułu dostępna jest tutaj [ https://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/zespol-interdyscyplinarny-nie-moze-dzialac-na-podstawie-uchwaly-rady-gminy-lex-i-4131-5-2011-mst-lex-nr-816013 ]

Więcej na temat pomocy społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska www.samorzad.LEX.pl

oprac. ops.pl angoc 

Komentarze Zespół interdyscyplinarny nie może działać na podstawie uchwały rady gminy (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nabór do Krajowej Rady ds. Opieki Geriatrycznej

Nabór do Krajowej Rady ds. Opieki Geriatrycznej

14 lutego 2024      TAGI:      
Trwa nabór kandydatów na członków Krajowej Rady do spraw Opieki Geriatrycznej. Dokumenty...»

Uprawnienia kontrolne komisji rewizyjnej rady gminy w stosunku do gminnego ośrodka pomocy społecznej

02 stycznia 2012     
Czy komisja rewizyjna rady gminy ma prawo lub obowiązek wglądu w dane osobowe osób...»

Zespół ds. oceny sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin

01 września 2016      TAGI:   
Prezes Rady Ministrów zarządzeniem nr 89 z dnia 29 sierpnia 2016 r. powołał Zespół...»

1,1 mld zł może trafić nie tylko do najuboższych rodzin

01 kwietnia 2009     
Od stycznia środki z akcyzy na alkohol i najdroższe samochody zasilają rezerwę solidarności...»

Insulina może pomóc chorym na alzheimera

12 lutego 2009     
Leki stosowane do leczenia cukrzycy mogą posłużyć za podstawę nowej terapii przeciwko...»

Gminy nie mogą odbierać prawa jazdy niesolidnym rodzicom

23 września 2009     
Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis umożliwiający gminom zabieranie prawa...»