Partnerzy

      Newsy

Księgowanie świadczeń rodzinnych przez ośrodek pomocy społecznej

Do zadań wielu ośrodków pomocy społecznej w Polsce należy między innymi wypłacanie świadczeń rodzinnych. Decyzje przyznające prawo do świadczeń rodzinnych są wystawiane na okres zasiłkowy. Z decyzji wynika jakiego rodzaju świadczenia zostały przyznane, w jakiej wysokości oraz ilość osób, którym przysługują świadczenia. W jaki sposób należy księgować wydatki na te świadczenia?

Na podstawie danych zawartych w decyzji można obliczyć w jakiej wysokości powstało zobowiązanie jednostki wobec osoby uprawnionej do pobierania świadczeń rodzinnych za okres całego okresu zasiłkowego, czyli okres obowiązywania decyzji.

Czy poprawne jest księgowanie: ogólna kwota wynikającą ze wszystkich wystawionych decyzji w miesiącu wystawienia decyzji Wn konto 640 / Ma konto 240 Pozostałe rozrachunki, lista wypłat za bieżący miesiąc naliczenie w koszty danego miesiąca Wn konto 409 / Ma konto 640, wypłata świadczeń Wn konto 240 / Ma konto 101 lub 130?

Czy zobowiązanie z tytułu przyznanych świadczeń rodzinnych, które będzie na koniec roku obrotowego figurowało na koncie 240 należy wykazać w bilansie jednostki w pasywach w poz. D1.5, natomiast saldo konta 640 w aktywach w poz. B.V?

Czy można pominąć powyższe księgowania oraz wykazywanie zobowiązania w bilansie jednostki, a kwoty wynikające z wystawionych decyzji zaksięgować tylko jako zaangażowanie wydatków, natomiast w koszty księgować co miesiąc tylko kwotę wynikającą z listy wypłat świadczeń rodzinnych za dany miesiąc?

(…)

Powstałe na koniec roku budżetowego zobowiązania z tytułu przyznanego świadczenia rodzinnego (saldo konta 240 Pozostałe rozrachunki) wykazuje się w bilansie jednostki w pasywach jako zobowiązania w pozycji D. "Zobowiązania krótkoterminowe i fundusze specjalne" w pozycji I. "Zobowiązania krótkoterminowe" w wierszu 1.5. "Pozostałe zobowiązania". Należy dodać, że zobowiązanie to jest zobowiązaniem niewymagalnym. Natomiast saldo konta 640 Rozliczenia międzyokresowe kosztów wykazuje się w bilansie po stronie aktywów w pozycji B. "Aktywa obrotowe" w wierszu V. "Rozliczenia międzyokresowe". (…)

Pełny tekst artykułu dostępny jest tutaj [https://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/ksiegowanie-swiadczen-rodzinnych]

Więcej na temat pomocy społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska www.samorzad.LEX.pl  

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Księgowanie świadczeń rodzinnych przez ośrodek pomocy społecznej (0)

      2 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Projekt Centrum Pomocy Społecznej

16 maja 2012      TAGI:   
Radni pozytywnie odnieśli się do projektu utworzenia Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy...»

Będą zasiłki dla poszkodowanych przez nawałnice

18 sierpnia 2016      TAGI:   
Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował o uruchomieniu nadzwyczajnych form pomocy...»
Będą nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej

Będą nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej

23 maja 2024      TAGI:      
Ministerstwo poinformowało o przyjęciu przez Radę Ministrów propozycji zmiany kwot...»

Słupsk: Projekt ”Wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej”

15 lipca 2009     
Centrum Wolontariatu w Słupsku realizuje projekt pt.: ”Wolontariat w Ośrodkach...»

Komornik nie zajmie zasiłku z pomocy społecznej

30 czerwca 2009     
Świadczenia z pomocy społecznej nie będą podlegały egzekucji administracyjnej icywilnej....»

Katarzyna Kłosowska z MOPS w Kętrzynie, laureatka nagrody ministra pracy i polityki społecznej:

19 marca 2009     
- Potrzebne jest nam poparcie władz samorządowych, radnych – tu potrzebne sązmiany...»
chiklya1 » 02 maja 2025, 12:51

Kiedy zaksięgować płatność?

nextdoornurse » 01 maja 2025, 17:25

nursing care for dementia

Karolin@ » 30 kwietnia 2025, 14:20

art. 31 śr

Wik7. » 30 kwietnia 2025, 13:49

Decyzja