Partnerzy

      Newsy

Księgowanie świadczeń rodzinnych przez ośrodek pomocy społecznej

Do zadań wielu ośrodków pomocy społecznej w Polsce należy między innymi wypłacanie świadczeń rodzinnych. Decyzje przyznające prawo do świadczeń rodzinnych są wystawiane na okres zasiłkowy. Z decyzji wynika jakiego rodzaju świadczenia zostały przyznane, w jakiej wysokości oraz ilość osób, którym przysługują świadczenia. W jaki sposób należy księgować wydatki na te świadczenia?

Na podstawie danych zawartych w decyzji można obliczyć w jakiej wysokości powstało zobowiązanie jednostki wobec osoby uprawnionej do pobierania świadczeń rodzinnych za okres całego okresu zasiłkowego, czyli okres obowiązywania decyzji.

Czy poprawne jest księgowanie: ogólna kwota wynikającą ze wszystkich wystawionych decyzji w miesiącu wystawienia decyzji Wn konto 640 / Ma konto 240 Pozostałe rozrachunki, lista wypłat za bieżący miesiąc naliczenie w koszty danego miesiąca Wn konto 409 / Ma konto 640, wypłata świadczeń Wn konto 240 / Ma konto 101 lub 130?

Czy zobowiązanie z tytułu przyznanych świadczeń rodzinnych, które będzie na koniec roku obrotowego figurowało na koncie 240 należy wykazać w bilansie jednostki w pasywach w poz. D1.5, natomiast saldo konta 640 w aktywach w poz. B.V?

Czy można pominąć powyższe księgowania oraz wykazywanie zobowiązania w bilansie jednostki, a kwoty wynikające z wystawionych decyzji zaksięgować tylko jako zaangażowanie wydatków, natomiast w koszty księgować co miesiąc tylko kwotę wynikającą z listy wypłat świadczeń rodzinnych za dany miesiąc?

(…)

Powstałe na koniec roku budżetowego zobowiązania z tytułu przyznanego świadczenia rodzinnego (saldo konta 240 Pozostałe rozrachunki) wykazuje się w bilansie jednostki w pasywach jako zobowiązania w pozycji D. "Zobowiązania krótkoterminowe i fundusze specjalne" w pozycji I. "Zobowiązania krótkoterminowe" w wierszu 1.5. "Pozostałe zobowiązania". Należy dodać, że zobowiązanie to jest zobowiązaniem niewymagalnym. Natomiast saldo konta 640 Rozliczenia międzyokresowe kosztów wykazuje się w bilansie po stronie aktywów w pozycji B. "Aktywa obrotowe" w wierszu V. "Rozliczenia międzyokresowe". (…)

Pełny tekst artykułu dostępny jest tutaj [https://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/ksiegowanie-swiadczen-rodzinnych]

Więcej na temat pomocy społecznej w jednostkach samorządu terytorialnego w Serwisie Samorządowym Wolters Kluwer Polska www.samorzad.LEX.pl  

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Księgowanie świadczeń rodzinnych przez ośrodek pomocy społecznej (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Bezpłatne szkolenie dla asystentów rodziny organizowane przez MRPiPS

13 marca 2017      TAGI:         
Od poniedziałku 13.03.2017 r. do 15.03.2017 r. ruszają  bezpłatne szkolenia dla...»
Ostatnie wolne miejsca na szkolenie specjalizacyjne z zakresu Organizacji Pomocy Społecznej

Ostatnie wolne miejsca na szkolenie specjalizacyjne z zakresu Organizacji Pomocy Społecznej

13 lipca 2022      TAGI:         
Na trzech wydziałach Uczelni Korczaka trwa nabór na kolejne edycje szkolenia specjalizacyjnego...»

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

26 kwietnia 2013     
W Dzienniku Ustaw z dnia 26.04.2013 roku (poz. 509) opublikowano Ustawę z dnia 22.02.2013r....»

Utrata dochodu w pomocy społecznej

07 marca 2011     
Katarzyna Słoma w artykule opisuje przykładowe sytuacje, w których mamy do czynienia...»

O świadczeniu pielęgnacyjnym z ustawy o świadczeniach rodzinnych

28 marca 2011     
Ekspert portalu PrawoSocjalne.pl rozstrzyga kwestię przyznania świadczenia pielęgnacyjnego...»

Zmiana ustawy o pomocy społecznej

04 maja 2010     
Serwis Samorządowy zamieścił informację o zmianie ustawy o pomocy społecznej. Rodziny...»