Partnerzy

      Newsy         

Konsultacje społeczne – kontrole w pomocy społecznej

Trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej.

Projektodawca wskazuje, że potrzeba nowego rozporządzenia regulującego w/w materię wynika z licznych postulatów zgłaszanych przez samych wojewodów w zakresie czynności kontrolnych, podejmowanych przez upoważnionych pracowników komórki organizacyjnej do spraw nadzoru i kontroli w pomocy społecznej wydziału urzędu wojewódzkiego właściwego do spraw pomocy społecznej. Jednocześnie konieczne jest dostosowanie brzmienia przepisów w/w rozporządzenia do aktualnego brzmienia ustawy o pomocy społecznej.

Projekt wnosi wiele zmian, w tym brak kontroli sprawdzającej. Przeprowadzane będę jedynie kontrole kompleksowe, kontrole problemowe oraz kontrole doraźne. Z kolei weryfikacja spełnienia zaleceń pokontrolnych ma się odbywać na podstawie kontroli doraźnej, tj. bez konieczności uprzedzenia jednostki kontrolowanej o fakcie kontroli.

Źródło:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12336350/katalog/12702658#12702658

Komentarze Konsultacje społeczne – kontrole w pomocy społecznej (4)

      3 + 2 = ?    
Czas najwyższy kontrolować,kontrolować bez uprzedzenia OPS,żeby kierowcy nie mogli się przygotować.Kontrola powinna zobaczyć nadużywanie stanowisk kierowniczych do własnych celów. Duże rejony, z którymi pracownicy socjalni nie dają rady, bo są obciążeni pracą. Kierownicy nie stosują się do wymogów ustawy o pomocy społecznej. Jeśli pracownikowi socjalnemu się nie podoba, to niech zmieni pracę. Takie informacje słyszy od kierownika. Kierownicy są za długo na swoich stanowiskach.Powinien być wyznaczony jakiś okres pracy na stanowisku kierowniczym. Szerzący się nepotyzm. Wśród pracowników zatrudniona rodzina i znajomi kierowników.
DODAŁ: Włodzio DNIA 26 lipca 2023 O 08:35
Tak jak w poprzednim rozporządzeniu brakuje ścieżki odwoławczej od zaleceń pokontrolnych które np. w przypadku placówki świadczącej całodobowe usługi opiekuńcze ma charakter ostateczny o czym nie wspomina rozporządzenie. Sąd administracyjny pochyli się dopiero nad decyzją o karze finansowej lub nakazem zamknięcia placówki ale zero-jedynkowo. Spełniłeś zalecenia - kara niesłuszna, nie spełniłeś - kara słuszna ale już nikt nie pochyli się nad zasadnością zaleceń które często nie mają żadnej podstawy prawnej. Stan ten spowodowany jest tym że zalecenia pokontrolne nie mają charakteru dokumentu ostatecznego jakim jest np. decyzja administracyjna
DODAŁ: Piotr DNIA 20 października 2020 O 18:46
Paragraf 15 pkt. 3 jest mocno niepokojący. Za pracę jednostki odpowiada tylko i wyłącznie kierownik lub dyrektor jednostki więc dlaczego zobowiązuje się do udzielania informacji szeregowego pracownika który może wykonywać swoje obowiązki na bardzo wąskim odcinku. Kto odpowie za informacje których udzieli pracownik? Dyrektor? Jednostka? Co jeśli na dany temat wypowie się kilkunastu pracowników i każdy udzieli innej informacji? Absurdalny przepis!
DODAŁ: Więcek DNIA 20 października 2020 O 18:39
każda kontrola jest pouczająca więc powinna się odbywać i wnosić coś dobrego do naszej pracy. martwi mnie co innego - kryteria w pomocy społecznej.Idzie w górę najniższe wynagrodzenie, emerytury , 13,14 itp. a pomoc społeczna została zapomniana. Ta sama kwota zasiłku stałego od prawie dwóch lat.Owszem można dodać zasiłek celowy czy jakieś inne formy wsparcia ale to za mało. zupełnie tego nie rozumiem.
DODAŁ: MIK DNIA 13 sierpnia 2020 O 09:15

ZOBACZ PODOBNE

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Będą zmiany w pomocy społecznej – dodatek terenowy w górę!

29 września 2020      TAGI:         
Trwają pracę nad projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej (nr projektu...»
Opiekun tymczasowy - wyzwanie dla PCPR i OPS

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

24 marca 2022      TAGI:         
Rada Ministrów przyjęła na dniach projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom...»
Definicja rodziny w pomocy społecznej okiem NSA

Definicja rodziny w pomocy społecznej okiem NSA

05 lutego 2024      TAGI:         
Zgodnie z definicją legalną wyrażoną w Ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy...»

Zaproszenie do projektu „Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – woj. zachodniopomorskie

26 kwietnia 2012     
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) zaprasza organizacje pozarządowe,...»

Duży zastrzyk finansowy dla małopolskich domów pomocy społecznej

21 lutego 2013     
W sumie ponad 120 nowych miejsc mieszkalnych w domach pomocy społecznej dla osób wymagających...»
Apel WRZOS w sprawie pracowników socjalnych

Będzie Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej

Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej poinformowała,...»