Newsy         

Konsultacje społeczne – kontrole w pomocy społecznej

Trwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej.

Projektodawca wskazuje, że potrzeba nowego rozporządzenia regulującego w/w materię wynika z licznych postulatów zgłaszanych przez samych wojewodów w zakresie czynności kontrolnych, podejmowanych przez upoważnionych pracowników komórki organizacyjnej do spraw nadzoru i kontroli w pomocy społecznej wydziału urzędu wojewódzkiego właściwego do spraw pomocy społecznej. Jednocześnie konieczne jest dostosowanie brzmienia przepisów w/w rozporządzenia do aktualnego brzmienia ustawy o pomocy społecznej.

Projekt wnosi wiele zmian, w tym brak kontroli sprawdzającej. Przeprowadzane będę jedynie kontrole kompleksowe, kontrole problemowe oraz kontrole doraźne. Z kolei weryfikacja spełnienia zaleceń pokontrolnych ma się odbywać na podstawie kontroli doraźnej, tj. bez konieczności uprzedzenia jednostki kontrolowanej o fakcie kontroli.

Źródło:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12336350/katalog/12702658#12702658

Komentarze (3)

      3 + 1 = ?    
Tak jak w poprzednim rozporządzeniu brakuje ścieżki odwoławczej od zaleceń pokontrolnych które np. w przypadku placówki świadczącej całodobowe usługi opiekuńcze ma charakter ostateczny o czym nie wspomina rozporządzenie. Sąd administracyjny pochyli się dopiero nad decyzją o karze finansowej lub nakazem zamknięcia placówki ale zero-jedynkowo. Spełniłeś zalecenia - kara niesłuszna, nie spełniłeś - kara słuszna ale już nikt nie pochyli się nad zasadnością zaleceń które często nie mają żadnej podstawy prawnej. Stan ten spowodowany jest tym że zalecenia pokontrolne nie mają charakteru dokumentu ostatecznego jakim jest np. decyzja administracyjna
DODAŁ: Piotr DNIA 20 października 2020 O 18:46
Paragraf 15 pkt. 3 jest mocno niepokojący. Za pracę jednostki odpowiada tylko i wyłącznie kierownik lub dyrektor jednostki więc dlaczego zobowiązuje się do udzielania informacji szeregowego pracownika który może wykonywać swoje obowiązki na bardzo wąskim odcinku. Kto odpowie za informacje których udzieli pracownik? Dyrektor? Jednostka? Co jeśli na dany temat wypowie się kilkunastu pracowników i każdy udzieli innej informacji? Absurdalny przepis!
DODAŁ: Więcek DNIA 20 października 2020 O 18:39
każda kontrola jest pouczająca więc powinna się odbywać i wnosić coś dobrego do naszej pracy. martwi mnie co innego - kryteria w pomocy społecznej.Idzie w górę najniższe wynagrodzenie, emerytury , 13,14 itp. a pomoc społeczna została zapomniana. Ta sama kwota zasiłku stałego od prawie dwóch lat.Owszem można dodać zasiłek celowy czy jakieś inne formy wsparcia ale to za mało. zupełnie tego nie rozumiem.
DODAŁ: MIK DNIA 13 sierpnia 2020 O 09:15

ZOBACZ PODOBNE

„Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

„Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

19 stycznia 2021      TAGI:      
Do 5 lutego można składać wnioski w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program...»
Nabór kandydatów na członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej III kadencji

Nabór kandydatów na członków Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej III kadencji

Rozpoczął się nabór wniosków na kandydatów na członków Krajowego Komitetu Rozwoju...»
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej

Coraz bliżej zmian w pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej. Jak...»
Rajd Pracowników Pomocy Społecznej

VI Rajd Pracowników Pomocy Społecznej

08 lipca 2021      TAGI:         
Koło PTTK „Tędy łej”, funkcjonujące w MOPS w Krakowie, w dniach 16-19 września...»
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – konsultacje społeczne

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – konsultacje społeczne

27 lipca 2021      TAGI:      
Rozpoczął się proces konsultacji społecznych ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym,...»