Newsy

Prawa człowieka w Chinach

Falun Dafa otrzymało informacje o dziewięciu nowych przypadkach śmierci osób praktykujących Falun Gong, które zmarły w 2011 r. w wyniku prześladowań. Ofiary wywodzą się z różnych warstw społecznych i różnych zakątków kraju – informuje Tomasz Kowalski z Centrum Informacyjnego Falun Dafa w Polsce.

Centrum Informacyjne Falun Dafa
Oficjalne źródło na temat Falun Gong i łamania praw człowieka w Chinach

Dziewięć nowych przypadków śmierci odnotowanych w lipcu 2011 roku.
Ostatnie ofiary kampanii Jiang Zemina

W okresie od 10 czerwca do 10 lipca, Centrum Informacyjne Falun Dafa otrzymało informacje o dziewięciu nowych przypadkach śmierci osób praktykujących Falun Gong, którzy zmarli w 2011 r. w wyniku prześladowań. Ofiary wywodzą się z różnych warstw społecznych i różnych zakątków kraju, włącznie z rolnikiem z Shandong, właścicielem księgarni w Guangdong i emerytowanym księgowym z prowincji Sichuan.

Pomimo pogłosek o tym że były przywódca Partii Komunistycznej Chin cierpi na ciężką chorobę mózgu lub już nie żyje, poniższe przypadki podkreślają brutalność kampanii, którą zapoczątkował. Równie wyraźna jest kontynuacja prześladowań na terenie całych Chin, nawet jeżeli Jiang jest ubezwłasnowolniony.

"Nie możemy zapominać że Jiang Zemin jest masowym mordercą. Jest bezpośrednio odpowiedzialny za rozpętanie kampanii terroru przeciwko Falun Gong, która trwała aż 12 lat i zrujnowała życia dziesiątków milionów ludzi, podobnie jak tych dziewięć przypadków, wraz z całymi rodzinami", mówi Erping Zhang, rzecznik Falun Gong.

"Spuścizna Jiang Zemina będzie odwieczną hańbą w historii szanowania praw człowieka dla przyszłych pokoleń. Mamy nadzieję że ci, którzy idą za jego przykładem, będą w stanie posłuchać głosu sumienia i zaprzestać wykonywania dyrektyw mających na celu prześladowania Falun Gong".

Podczas pobytu w areszcie, kilku ofiarom siłą wstrzykiwano substancje nieznanego pochodzenia, co wywołało trwały fizyczny i psychiczny uraz, z którego nigdy nie wyzdrowiały.

Dnia 30 maja, Centrum Informacyjne opublikowało szczegóły 26 przypadków śmierci w wyniku tortur, zebrane od dnia 1 stycznia 2011 roku (news / zdjęcia). Wraz z najnowszymi, daje to 35 przypadków śmierci. Biorąc pod uwagę wysiłek chińskich władz w tuszowaniu wszelkich treści tego rodzaju, i trudność związaną z przemyceniem tych informacji poza Państwo Środka, rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa.

Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowania poszczególnych przypadków ofiar śmiertelnych i ich okoliczności. Dodatkowe szczegóły dostępne są na prośbę:

* Pan Liu Yiming, emerytowany księgowy z prowincji Sichuan, zmarł 21 lutego 2011 roku. Był zatrzymany i poddany różnym formom represji w 2005 r. za dystrybucję informacji o Falun Gong. Został zwolniony cztery miesiące później z poważnym urazem psychicznym, co było wynikiem wstrzykiwania toksycznych substancji. Po tym doświadczeniu, już nigdy nie powrócił do zdrowia.

* Pan Zhang Zenggui, 67-letni rolnik z prowincji Shangdong, zmarł 13 kwietnia 2011 r. Zhang został uprowadzony z własnego domu w kwietniu 2010 r. Po tym jak władze wymusiły od jego syna 3000 juanów, został zwolniony, lecz po doświadczeniu licznych nadużyć w areszcie, nigdy już nie wyzdrowiał.

* Pan Huang Wei, 44-letni właściciel księgarni z Guangdong, zmarł 29 kwietnia 2011 roku. Huang został uprowadzony przez policję rankiem 6 kwietnia 2009 r. i bez żadnego procesu sądowego, został zesłany do obozu przymusowej pracy w mieście Sanshui. Na miejscu był regularnie poddawany torturom i wstrzykiwano mu nieznane substancje. Został zwolniony 17 kwietnia 2011 roku, bardzo słaby, w stanie skrajnego wychudzenia i psychicznej dezorientacji. Zmarł 12 dni później.

* Pan Sun Xianming, 59-letni były pracownik fabryki w Jilin, zmarł 30 kwietnia 2011 roku. Za rozwieszanie plakatów Falun Gong w dzielnicy mieszkalnej, został uprowadzony i zesłany do obozy przymusowej pracy Fenjin. Z powodu tortur zadanych podczas pobytu w poprzednich obozach pracy, Sun stracił władzę w jednej z rąk. Został zwolniony w połowie 2010 r. w stanie wychudzenia i z gruźlicą. Został zmuszony do opuszczenia domu by uniknąć dalszego nękania przez policję. Zmarł 30 kwietnia 2011 roku.

* Pani Zhao Shuhui, 60-letnia mieszkanka Pekinu zmarła 2 maja 2011 roku. Zhao została uprowadzona z domu w 2006 roku i wysłana do kobiecego obozu pracy przymusowej w Pekinie, gdzie zachorowała na cukrzycę i inne choroby. Krótko po tym jak została zwolniona, przed Igrzyskami Olimpijskimi zaaresztowano ją ponownie i wysłano do ośrodka prania mózgu. Powtórne zatrzymanie i represje odbiły piętno na jej zdrowiu, po czym nigdy już nie wróciła do zdrowia.

* Pani Liu Honghua, była pracownica przedsiębiorstwa elektrycznego z Shandong, zmarła 2 czerwca 2011 roku. Dnia 30 marca 2009 r., funkcjonariusze Wewnętrznego Wydziału Bezpieczeństwa włamali się do domu Pani Liu i uprowadzili ją. Została przewieziona do centrum prania mózgu dla praktykujących Falun Gong, umiejscowionego w szkole Taojialing w Dongjiao, gdzie była poddawana surowym torturom. Pomimo że kilka dni później została zwolniona, już nigdy nie powróciła do zdrowia i zmarła w czerwcu 2011 roku.

* Pani Zhang Zhongfen, 50-letnia mieszkanka miasta Chongqing, zmarła 14 czerwca 2011 roku. Zhang została zaaresztowana przez policję w sierpniu 2008 roku, podczas gdy wyjaśniała fakty o Falun Gong na lokalnej targowicy. Skazano ją na rok ciężkich robót w Kobiecym Obozie Pracy Przymusowej w Maojiashan, gdzie była obiektem brutalnych nadużyć, co wywołało poważny uraz głowy i złamanie nogi. Została zwolniona w 2010 roku, lecz jej ciężki stan fizyczny doprowadził do śmierci w czerwcu 2011 roku.

* Pani Du Juan, 56-letnia mieszkanka Pekinu, zmarła 14 czerwca 2011 roku. Pani Du została zatrzymana przez policję 6 maja 2010 roku i zesłana na okres 3 lat do więzienia dla kobiet w Pekinie za to że ćwiczyła Falun Gong. Była źle traktowana i zdiagnozowano u niej nowotwór. Pomimo usilnych apelów ze strony rodziny o opiekę medyczną, Panią Du dalej przetrzymywano w więzieniu bez odpowiedniego leczenia, w wyniku czego zmarła 14 czerwca 2011 roku.

* Pan Bai Shuang, 50-letni nauczyciel z Heilongjiang, zmarł 20 czerwca 2011 roku w więzieniu miasta Mudanjiang. Dnia 15 stycznia 2010 r., Bai został uprowadzony z własnego domu i zatrzymany w areszcie. Następnie wysłano go do więzienia gdzie poddawany był ciężkim torturom, w wyniku czego jego mózg został uszkodzony. Rezultatem odmowy należytej pomocy lekarskiej była śmierć Pana Bai dnia 20 czerwca 2011 roku.

Aktywności podczas światowego spotkania praktykujących Falun Gong w Waszyngtonie

Jak co roku, w połowie lipca, w stolicy Stanów Zjednoczonych – Waszyngtonie, odbędą się akcje mające zwrócić uwagę mediów i społeczeństwa na przypadającą w tym miesiącu rocznicę rozpoczęcia prześladowań Falun Gong w Chinach. Będzie to 12 rocznica tej najgorszej w historii zbrodni przeciwko ludzkości.

W czwartek 14 lipca ponad tysiąc osób praktykujących Falun Gong zbierze się na wiecu przed Capitolem na West Terrace Lawn. Od 9:30 do 11:30 wykonają pełny zestaw ćwiczeń Falun Gong, a w południe rozpocznie się wiec, na którym wypowiadać się będą politycy, działacze praw człowiek i reprezentanci różnych instytucji i organizacji.

Następnie większość praktykujących Falun Gong zbierze się o godz. 15:00 przed Białym Domem w Parku Lafayette, gdzie do godz. 18:00 będą wykonywać ćwiczenia i medytację. Reszta będzie informowała przechodniów w centrum miasta o łamaniu praw człowieka w ChRL.

W piątek 15 lipca ponad dwa tysiące praktykujących Falun Gong zbierze się na paradzie i kolejnym wiecu.

Plan poniżej:
9:30 – 11:00 – pokaz ćwiczeń przy DC National Mall, pomiędzy 3rd and 4th Street.
11:30 – 12:45 – parada trasą: start na 3rd Street (skrzyżowanie z Madison Drive, NW) -> Pennsylvania Ave -> w lewo w 15th Street -> koniec przy Monumencie Waszyngtona (w kierunku Białego Domu przy Constitution Ave).
12:45 – 14:00 – wiec przy Monumencie Waszyngtona

Następnie od 15:00 do 18:00 przed Białym Domem w Parku Lafayette odbędzie ponownie pokaz ćwiczeń i medytacji (na H Street, NW, pomiędzy 15th i 17th Street). A od 20:00 do 21:30 odbędzie się Apel przy Świecach przed Monumentem Waszyngtona (w kierunku Białego Domu przy Constitution Avenue pomiędzy 15th i 17th Street).

W sobotę 16 lipca odbędzie się natomiast konferencja dla osób uprawiających Falun Gong, na której obecność zgłosiło 4\’000 reprezentantów z całego świata.

Centrum Informacyjne Falun Dafa, jest założoną w 1999 r. organizacją z siedzibą w Nowym Jorku, której zadaniem jest dokumentowanie mających miejsce w Chińskiej Republice Ludowej, przypadków łamania praw człowieka wobec członków Falun Gong (Falun Dafa). W lipcu 1999 r. dyktatorska partia komunistyczna, rozpoczęła bezprawną kampanię aresztowań, przemocy i propagandy w celu "wykorzenienia" apolitycznej praktyki. Uważa się, że niektórzy z przywódców chińskiego rządu, obawiali się rosnącego oddziaływania tej praktyki na społeczeństwo, w sytuacji uprawiania jej przed blisko 100 milionów osób. Efektem nasilającej się akcji przemocy i powiększającego się jej zasięgu, miliony zostało zatrzymanych lub zesłanych do obozów pracy. Centrum Informacyjne potwierdziło szczegóły ponad 3400 przypadków śmierci i ponad 85,000  przypadków tortur w aresztach. Faktyczna liczba zamordowanych, włączając w to odbywającą się na ogromną skalę grabież organów od żywych praktykujących, jest niemożliwa do ustalenia. Falun Gong jest praktyką czigong wywodzącą się ze szkoły buddyjskiej, która opiera się na starożytnej tradycji doskonalenia ciała i umysłu dla osiągnięcia zdrowia i rozwoju duchowego.

Tomasz Kowalski, tel. 516 189 514, Centrum Informacyjne Falun Dafa
ul. Złotego Smoka 20/21,02-202 Warszawa, www.faluninfo.pl

więcej na ten temat w serwisie ops.pl

Prawa człowieka w Chinach 

Wszędzie ta sama ziemia jest naucza mądrość,
wszędzie człowiek białymi łzami płacze, matki kołyszą dzieci…

[ posłuchaj ].mp3 Zbigniew Herbert

oprac. ops.pl angoc

Komentarze Prawa człowieka w Chinach (0)

      4 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

IX Edycja Ogólnopolskiej Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie

III edycja Akademii Prawa Unijnego

11 września 2023      TAGI:   
Rozpoczął się nabór do trzeciej już edycji Akademii Prawa Unijnego. Rekrutacja...»
Prawa człowieka w obiektywie

Prawa człowieka w obiektywie

25 września 2023      TAGI:         
Rzecznik Praw Obywatelskich organizuje konkurs pod nazwą „Prawa człowieka w obiektywie”,...»
Przegląd Prawa zamówień publicznych

Przegląd Prawa zamówień publicznych

21 grudnia 2023      TAGI:      
Urząd Zamówień Publicznych opublikował ankietę, której celem jest dokonanie przeglądu...»
RPO w obronie prawa do wypoczynku

RPO w obronie prawa do wypoczynku

12 września 2023      TAGI:      
Rzecznik Praw Obywatelskich upomniał się o prawo do wypoczynku dla pracowników zatrudnionych...»
„Podróże z klasą” i „Kto Ty jesteś? – Polak mały” - wycieczki szkolne

„Podróże z klasą” i „Kto Ty jesteś? – Polak mały” – wycieczki szkolne

18 czerwca 2024      TAGI:   
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa w tym miesiącu (czerwcu br.) rozpocznie się nabór wniosków...»
Mixonek1 » 20 czerwca 2024, 02:20

Specjalista w prawie karnym

Mixonek1 » 19 czerwca 2024, 21:37

Kompleksowa oferta termoizolacyjna

magda_witkowska » 19 czerwca 2024, 20:24

alimenty na pensjonariusza dps

Norma1n » 19 czerwca 2024, 19:00

Witam wszystkich