Partnerzy

      Newsy

Państwo będzie lepiej chronić swoich funkcjonariuszy – ale nie pracowników socjalnych

Jak podaje Gazeta Prawna, nie tylko policjanci i sędziowie są szczególnie chronieni. Także za napaść na lekarza i pielęgniarkę można trafić do więzienia nawet na 12 lat. Pomimo dramatycznej śmierci PAULINY pracownika socjalnego i kuratora w trakcie wykonywania swych obowiązków w tej materii nic się nie zmieniło. Tak zwane PAŃSTWO nie ma zamiaru chronić pracowników socjalnych. Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żeby tak zwane Państwo a konkretnie MPiPS zadbało o stosowane zmiany w przepisach? Jak podaje GP, potrzeba ochrony nie dotyczy tylko osób pracujących w wymiarze sprawiedliwości. Na agresję narażeni są także nauczyciele i lekarze. Dlatego już cieszą się ochroną, jaką daje uznanie ich za funkcjonariuszy publicznych. Za napaść na osobę o takim statusie grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Jeżeli jednak wskutek napaści funkcjonariusz dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawca może otrzymać karę w wysokości od 2 do 12 lat więzienia.

Ustawodawca rozszerza zakres ochrony prawnej na nowe zawody. Ostatnio status ten zyskały pielęgniarki i położne. Wszystko dzięki ustawie z 15 lipca, która reguluje zasady wykonywania przez nie zawodu (Dz.U. nr 174, poz. 1039).

Pracownicy medyczni tłumaczą, że przyznanie im ochrony wynikającej z bycia funkcjonariuszem publicznym było niezbędne głównie przez agresywnych pacjentów. Wskazują coraz więcej przypadków, gdy są oni atakowani fizycznie lub słownie. Ubliżanie, plucie to nic nowego, szczególnie dla pracowników medycznych izb wytrzeźwień, szpitalnych oddziałów ratunkowych czy oddziałów psychiatrycznych.

Więcej (m.in. informacja kto jest "funkcjonariuszem publicznym") :

Z tego co w tej materii robi a może raczej nie robi nasze (?) ministerstwo wynika, że zawód pracownika socjalnego należy do wyjątkowo bezpiecznych i cieszących się ludzką sympatia i szacunkiem. Skoro do trudnego, patologicznego środowiska wchodzi dwóch uzbrojonych osiłków w mundurach policyjnych i do tego samego środowiska wchodzi samotna kobieta uzbrojona w ….. kwestionariusz i długopis z legitymacją pracownika socjalnego (tak było w przypadku Pauliny i tak się dzieje codziennie w całym kraju) to znaczy, że albo policjanci są przewrażliwieni na punkcie swojego bezpieczeństwa albo Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jest bez wyobraźni skoro przynajmniej od 16.III.2010r. toleruje taki stan rzeczy i nie jest w stanie (albo nie chce) doprowadzić do takich uregulowań prawnych jakie dotyczą m.in. sędziów, nauczycieli i pielęgniarki.

Źródło: Gazeta Prawna
Oprac. lotsy

Komentarze Państwo będzie lepiej chronić swoich funkcjonariuszy – ale nie pracowników socjalnych (0)

      3 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Projekt dla pracowników służb społecznych – Zagrożenia cyberprzestrzeni

18 marca 2013     
"PI-PWP ZAGROŻENIA CYBERPRZESTRZENI - NOWE KOMPETENCJE PRACOWNIKA SOCJALNEGO". Pod...»

Ministerstwo o wynagrodzeniach pracowników pomocy społecznej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o wspieraniu gminy...»
Będzie więcej psychoterapeutów?

Będzie więcej psychoterapeutów?

26 czerwca 2023      TAGI:      
W dniu 23 czerwca 2023 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia...»

Raport pt. Wykluczeni i wykluczenie społeczne w oczach pracowników samorządowych. Analiza problemu oraz przeciwdziałanie

05 maja 2010     
Firma FUDA serdecznie zaprasza do lektury raportu „Wykluczeni i wykluczenie społeczne...»

Zachowania samobójcze- szkolenie dla pracowników OPS

12 stycznia 2010     
Zapraszamy na szkolenie dla pracowników OPS pt. Zachowania samobójcze" w dniu...»

Wrocław: spotkanie pracowników socjalnych

13 września 2009     
12 września 2009 roku we Wrocławiu spotkali się pracownicy socjalni, którzy przybyli...»