Newsy

Szkoła SuperBabci i SuperDziadka

Ruszają zapisy do Szkoły SuperBabci i SuperDziadka

W Warszawie projekt „Szkoła SuperBabci i SuperDziadka" na warszawskim Ursynowie realizowany będzie wspólnie z partnerami: Wydziałem Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Ursynów, Domem Pomocy Społecznej przy ul. Cybisa 7, OGRODAMI ZMIAN www.ogrodyzmian.pl płaszczyzną Forum 50+, portalem kobieta50plus.pl i Seniorzy w Akcji.

W Lublinie projekt „Szkoła SuperBabci i SuperDziadka – od malucha do zucha” realizowany będzie z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, Polskim Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, Towarzystwem Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie, płaszczyzną Forum 50+ i Seniorzy w Akcji.

W wyniku badania w ramach akcji „Mama wraca do pracy” z marca 2011 r. z udziałem 23 tys. matek dzieci poniżej trzeciego roku życia ustalono, że 44 % dzieci pracujących mam zostaje z dziadkami, ale aż 46 % mam nie wróciło do pracy po urodzeniu dziecka. Mamy wracające do pracy mogą liczyć na wsparcie bliskich. Aż 85% mam otrzymuje wsparcie od partnera/męża, a 57% od swojej mamy. Mamom pomaga też często ich ojciec (27%) lub teściowa (26%). W tym kontekście bezsporna staje się konieczność szkoleń i podnoszenie kwalifikacji przez opiekunów małych dzieci w tym oczywiście ich własnych dziadków.

Jak mówi dr Zofia Zaorska pomysłodawczyni tej niezwykłej inicjatywy – ta szkoła to miejsce gdzie opiekunowie i dziadkowie mogą spełnić się w swojej roli. To szansa na wzbogacenie wiedzy i umiejętności, sprzyjających prawidłowemu rozwojowi małych dzieci w tym naszych wnuków. Szkoła uczy jak odpowiedzialnie pomagać rodzicom. Szkoła SuprBabci i SuperDziadka stawia na twórczą edukację, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata. Metoda warsztatowa pozwala na wymianę doświadczeń, stwarza przestrzeń do rozmowy o trudnościach, a praca w grupie jest świetną okazją do wspólnego spędzania czasu, uczy zasad pozytywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. www.superbabcia.org.pl

Różnica pokoleń będzie istniała zawsze, to tak naturalne, jak narodziny i śmierć. Jednak międzypokoleniowy dialog będzie możliwy, wówczas gdy Babcia i Dziadek … pójdą do szkoły, a konkretniej: „nabędą wiedzę tajemną” n.t. rozwoju młodego człowieka którą zdobędą podczas zajęć w Szkole dr Zofii Zaorskiej – gdyż, jak informuje sama autorka projektu: „Zakres warsztatów obejmuje różne bloki tematyczne np.:

1. W co się bawić? – przegląd dawnych i nowych pomysłów na zabawy. Jak się bawić w sposób rozwijający predyspozycje dziecka.

2. Jak opowiadać bajki i historie prawdziwe małym dzieciom? Jakie lektury wybrać dla dzieci.

3. Jak porozumiewać się z dziećmi i ich rodzicami? Jak stawiać granice i komunikować się w sytuacjach konfliktowych?

4. Jak zorganizować imprezę dla grupy dzieci?

5. Jak zadbać o siebie?

6. Jak udzielać pomocy dzieciom w nagłych wypadkach?

7. Porady psychologa nt. stresu, pamięci, snu.

Warto zaznaczyć, że warsztaty realizowane są w w/w blokach tematycznych, jednak zajęcia prowadzone są w zależności, jakie zapotrzebowania zgłaszają słuchacze/ki.” Projekt oprócz szkoleń, w tym także z obsługi Internetu i komputera, przewiduje wiele ciekawych imprez, spotkań oraz wyjazd integracyjny do Janowa Lubelskiego.

Zapisy w Warszawie na nowy rok akademicki 2011/2012 od 1 do 20 września [email protected] 694 45 16 04

Zapisy w Lublinie na nowy rok akademicki 2011/2012 od 1 do 20 września Wojewódzkim Ośrodku Kultury ul. Dolna Panny Marii 3 tel. 81 5324207.

Projekt realizuje Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA, organizacja pozarządowa, której działania mają na celu zwrócenie uwagi na sytuację starszych kobiet w Polsce oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek i płeć.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

źrodło: www.kobieta50plus.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze Szkoła SuperBabci i SuperDziadka (0)

      4 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Bon energetyczny z podpisem prezydenta

Bon energetyczny z podpisem prezydenta

12 czerwca 2024      TAGI:   
Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw wcelu...»
NIK uruchomiła ankietę dot. zjawiska przemocy domowej

NIK uruchomiła ankietę dot. zjawiska przemocy domowej

11 czerwca 2024      TAGI:      
Najwyższa Izba Kontroli uruchomiła ankietę skierowaną do osób doznających przemocy...»
Dodatek „1000 zł” dla pracowników pomocy społecznej

Dodatek „1000 zł” dla pracowników pomocy społecznej (bezpłatne szkolenie online)

05 czerwca 2024      TAGI:      
Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej wprowadza mechanizm dodatków do wynagrodzeń...»
Nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych

Nowy tekst jednolity rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych

04 czerwca 2024      TAGI:      
W dniu 31.05.2024 r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki...»
UODO rusza z konsultacjami społecznymi

UODO rusza z konsultacjami społecznymi

04 czerwca 2024      TAGI:      
Urząd Ochrony Danych Osobowych ogłosił rozpoczęcie procesu konsultacyjnego opublikowanych...»