Newsy

Szkoła SuperBabci i SuperDziadka

W Warszawie i Lublinie rozpoczyna się realizacja projektu „Szkoła SuperBabci i SuperDziadka” współfiansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2011. Jest to inicjatywa, która stawia na twórczą edukację, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata.

Ruszają zapisy do Szkoły SuperBabci i SuperDziadka

W Warszawie projekt „Szkoła SuperBabci i SuperDziadka" na warszawskim Ursynowie realizowany będzie wspólnie z partnerami: Wydziałem Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Ursynów, Domem Pomocy Społecznej przy ul. Cybisa 7, OGRODAMI ZMIAN www.ogrodyzmian.pl płaszczyzną Forum 50+, portalem kobieta50plus.pl i Seniorzy w Akcji.

W Lublinie projekt „Szkoła SuperBabci i SuperDziadka – od malucha do zucha” realizowany będzie z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury, Polskim Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, Towarzystwem Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie, płaszczyzną Forum 50+ i Seniorzy w Akcji.

W wyniku badania w ramach akcji „Mama wraca do pracy” z marca 2011 r. z udziałem 23 tys. matek dzieci poniżej trzeciego roku życia ustalono, że 44 % dzieci pracujących mam zostaje z dziadkami, ale aż 46 % mam nie wróciło do pracy po urodzeniu dziecka. Mamy wracające do pracy mogą liczyć na wsparcie bliskich. Aż 85% mam otrzymuje wsparcie od partnera/męża, a 57% od swojej mamy. Mamom pomaga też często ich ojciec (27%) lub teściowa (26%). W tym kontekście bezsporna staje się konieczność szkoleń i podnoszenie kwalifikacji przez opiekunów małych dzieci w tym oczywiście ich własnych dziadków.

Jak mówi dr Zofia Zaorska pomysłodawczyni tej niezwykłej inicjatywy – ta szkoła to miejsce gdzie opiekunowie i dziadkowie mogą spełnić się w swojej roli. To szansa na wzbogacenie wiedzy i umiejętności, sprzyjających prawidłowemu rozwojowi małych dzieci w tym naszych wnuków. Szkoła uczy jak odpowiedzialnie pomagać rodzicom. Szkoła SuprBabci i SuperDziadka stawia na twórczą edukację, zabawy aktywnie angażujące dziecko i pobudzające jego ciekawość świata. Metoda warsztatowa pozwala na wymianę doświadczeń, stwarza przestrzeń do rozmowy o trudnościach, a praca w grupie jest świetną okazją do wspólnego spędzania czasu, uczy zasad pozytywnej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. www.superbabcia.org.pl

Różnica pokoleń będzie istniała zawsze, to tak naturalne, jak narodziny i śmierć. Jednak międzypokoleniowy dialog będzie możliwy, wówczas gdy Babcia i Dziadek … pójdą do szkoły, a konkretniej: „nabędą wiedzę tajemną” n.t. rozwoju młodego człowieka którą zdobędą podczas zajęć w Szkole dr Zofii Zaorskiej – gdyż, jak informuje sama autorka projektu: „Zakres warsztatów obejmuje różne bloki tematyczne np.:

1. W co się bawić? – przegląd dawnych i nowych pomysłów na zabawy. Jak się bawić w sposób rozwijający predyspozycje dziecka.

2. Jak opowiadać bajki i historie prawdziwe małym dzieciom? Jakie lektury wybrać dla dzieci.

3. Jak porozumiewać się z dziećmi i ich rodzicami? Jak stawiać granice i komunikować się w sytuacjach konfliktowych?

4. Jak zorganizować imprezę dla grupy dzieci?

5. Jak zadbać o siebie?

6. Jak udzielać pomocy dzieciom w nagłych wypadkach?

7. Porady psychologa nt. stresu, pamięci, snu.

Warto zaznaczyć, że warsztaty realizowane są w w/w blokach tematycznych, jednak zajęcia prowadzone są w zależności, jakie zapotrzebowania zgłaszają słuchacze/ki.” Projekt oprócz szkoleń, w tym także z obsługi Internetu i komputera, przewiduje wiele ciekawych imprez, spotkań oraz wyjazd integracyjny do Janowa Lubelskiego.

Zapisy w Warszawie na nowy rok akademicki 2011/2012 od 1 do 20 września [email protected] 694 45 16 04

Zapisy w Lublinie na nowy rok akademicki 2011/2012 od 1 do 20 września Wojewódzkim Ośrodku Kultury ul. Dolna Panny Marii 3 tel. 81 5324207.

Projekt realizuje Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA, organizacja pozarządowa, której działania mają na celu zwrócenie uwagi na sytuację starszych kobiet w Polsce oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek i płeć.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

źrodło: www.kobieta50plus.pl
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      3 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Kolejne wydłużenie pracy zdalnej i zasiłków opiekuńczych

Kolejne wydłużenie pracy zdalnej i zasiłków opiekuńczych

12 kwietnia 2021      TAGI:         
W dniu 8.04.2021 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia...»
„Po pierwsze Rodzina!” kolejna edycja

„Po pierwsze Rodzina!” kolejna edycja

09 kwietnia 2021      TAGI:         
Rozpoczyna się kolejna edycja konkursu „Po pierwsze Rodzina!”. Organizacje mogą...»
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. Dziewczynka w przedszkolu bawiąca się kolorowym liczydłem

Zamknięte żłobki i przedszkola. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony

29 marca 2021      TAGI:         
Zmieniająca się dynamicznie sytuacja epidemiologiczna w kraju skutkuje kolejnym już...»
Pracownik socjalny i praca zdalna

Pracownik socjalny i praca zdalna

25 marca 2021      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz Uniwersytet...»
Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

24 marca 2021      TAGI:         
Pandemia szczególnie mocno odbija się na domach pomocy społecznej. Wychodząc naprzeciw...»
Hyundai » 16 kwietnia 2021, 20:16

Zasilek pielegnacyjny

malgorzata2021 » 16 kwietnia 2021, 17:39

bezdomny

Aisab48 » 16 kwietnia 2021, 15:01

Obliczenie potrącenia - komornik