Newsy

Dobra pomoc i dobra współpraca


Sopoccy restauratorzy oraz instytucje i służby zajmujące się problematyką osób bezdomnych i żebrzących podkreślają, że tegoroczny sezon letni był dużo spokojniejszy.

Mniej było osób żebrzących na ulicach

Akcja informacyjno – edukacyjna rozpoczęta przez sopocki MOPS przed sezonem: lekcje w szkołach, ulotki, informacje w mediach, w kościołach, apel do mieszkańców i restauratorów przyniosła dobre efekty – na ulicach mniej było osób żebrzących.

Osobom, które próbowały nagabywać o pieniądze pracownicy lokali wręczali ulotkę Dobra Pomoc przygotowaną przez Miasto, na której znajdują się informacje gdzie osoby bezdomne i potrzebujące mogą otrzymać wsparcie – mówi Małgorzata Pobłocka, główny specjalista ds. uzależnień sopockiego magistratu.
 
Restauratorzy podkreślają, że tegoroczny sezon był bezpieczniejszy i spokojniej się pracowało. Zadowoleni są z działań miasta na rzecz zmniejszenia zjawiska żebractwa. Nasi goście czuli się bezpieczniej – dodaje Paweł Jurczak – szef Restauracji Monte Vino, uważam że to dobry kierunek. Liczba osób żebrzących wyraźnie się zmniejszyła, myślę że o jakieś 50 %. Współczuję tym ludziom, ale są instytucje, które w profesjonalny sposób mogą im pomóc. Około 40 lokali, głównie usytuowanych w centrum Sopotu po raz kolejny uczestniczy w programie „Bezpieczny lokal” czynnie włączając się w poprawę bezpieczeństwa osób korzystających z ich usług, m.in. wręczając ulotki Dobra Pomoc.

Jak podkreślają pracownicy sopockiego MOPS-u dając pieniądze osobie żebrzącej nie pomagamy lecz sponsorujemy najczęściej alkohol i inne używki, uzależniamy od pomocy i uczymy bierności. Ze względu na hojność mieszkańców Sopotu oraz turystów, osoby te nie chcą korzystać z oferowanej im pomocy – mówi Alina Cysewska – kierownik Działu Pracy Socjalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. Dlatego ważne jest aby uświadamiać mieszkańców i turystów, żeby nie dawali pieniędzy.
 
W okresie wakacyjnym nasilone patrole służb miejskich wspólnie z pracownikami socjalnymi MOPS-u oraz streetworkerów odwiedzały miejsca szczególnie zagrożone – centrum Sopotu w pobliżu lokali gastronomicznych, plaże i parki. Sześciu streetworkerów codziennie w godzinach popołudniowych i wieczornych pracowało bezpośrednio w środowisku. Napotkane osoby bezdomne informowali o możliwości otrzymania wsparcia w ośrodkach pomocy społecznej. W większości były to osoby spoza Sopotu, mężczyźni. Na 98 napotkanych osób niecałe 20% stanowiły kobiety. W wielu przypadkach osoby te potrzebowały doraźnej pomocy przedmedycznej, np. oczyszczenia i opatrzenia ran – mówi Izabela Michałowska – koordynator sopockich streetworkerów.
 
To był spokojniejszy sezon pod względem interwencji dotyczącej osób bezdomnych i żebrzących – podsumowują pracownicy socjalni sopockiego MOPS-u. Dobra współpraca służb miejskich, urzędu, MOPS-u, restauratorów, organizacji i związków wyznaniowych przyniosła dobry rezultat. A dobra współpraca niesie dobrą, efektywną pomoc.

Agnieszka Niedałtowska
Specjalista ds. komunikacji zewnętrznej
 
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Kolejowa 14, 81-835 Sopot
www.mopssopot.pl

oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      4 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 a COVID-19

21 marca 2020      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dokonało zmiany dotychczasowych wytycznych...»
Na pomoc osobom bezdomnym. Ministerstwo ogłosiło konkurs

Na pomoc osobom bezdomnym. Ministerstwo ogłosiło konkurs

24 września 2020      TAGI:      
Ministerstwo ogłosiło nabór wniosków w konkursie „Pokonać Bezdomność. Program...»
Pomoc społeczna w obliczu koronawirusa

Pomoc społeczna w obliczu koronawirusa. Minister apeluje o ostrożność i zdrowy rozsądek

10 marca 2020      TAGI:         
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaapelowała do samorządów o zachowanie...»
Tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa a pomoc społeczna

02 kwietnia 2020      TAGI:         
W dniu 31 marca 2020 została opublikowana ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie...»
Pomoc PFRON dla osób niepełnosprawnych

Pomoc PFRON dla osób niepełnosprawnych

30 czerwca 2020      TAGI:         
W wyniku ostatnich nawałnic ucierpiało nie tylko wiele gospodarstw domowych, ale również...»