Newsy

Choinkowy Łańcuch Nadziei 2011

SEJM RP
Stowarzyszenie Rodzin Osób Niepełnosprawnych Razem Możemy Więcej odnawia akcję "Choinkowy łańcuch nadziei" z 2009 roku. W tegoroczną akcję aktywnie włączył się poseł Marek Plura, próbując po raz kolejny umożliwić rodzicom dzieci z niepełnosprawnością wejście do Sejmu RP.

Dla przypomnienia – Akcja polegała na stworzeniu przez rodziny osób niepełnosprawnych wyjątkowego łańcucha choinkowego, symbolizującego rodziny z osobami niepełnosprawnymi.

W roku 2009 w okresie przedświątecznym udekorowaliśmy choinki Marszałków i Wice- Marszałków znajdujące się w naszym Parlamencie. Wszak łańcuch to symbol jedności i nierozerwalności, ale także skrępowania i ograniczenia wolności. Taka właśnie symbolika w bardzo dosadny sposób opisuje naszą rzeczywistość.

Egzystencja większości naszych dzieci uzależniona jest w ogromnej mierze od nas rodziców – łącząc rodzica i dziecko w nierozerwalną całość. Stała, całodobowa opieka jaką sprawujemy nad ciężko chorymi dziećmi oraz dyskryminujące przepisy powodują, że nasza wolność jest w znacznej mierze ograniczona i sprowadza się do licznych obowiązków – bez możliwości korzystania z praw. W tym roku spróbujemy po raz kolejny zaznaczyć obecność opiekunów ON w polskim Parlamencie…

Tak więc Rodziny, które chciałyby przyłączyć się do akcji ”Choinkowy łańcuch nadziei” prosimy o wycięcie z kolorowego bloku rysunkowego pasków (ogniwek) o wymiarze 1,5x13cm. Paski symbolizują poszczególnych członków rodziny osoby niepełnosprawnej – powinno ich być zatem tyle ile osób liczy rodzina. Każda rodzina wybiera jeden kolor i wszystkie swoje paski wykonuje w tym kolorze, ozdabiając każdy z nich np. brokatem. Prosimy również o wycięcie z kwadratu o boku 7cm – czerwonego serduszka, które w sposób szczególny będzie symbolizowało niepełnosprawne dziecko. Serduszko prosimy ozdobić i opisać imieniem, wiekiem dziecka, miejscowością zamieszkania oraz jednostką chorobową. Przygotowane paski i serduszka prosimy wysłać w terminie do 10.12.2011r. listownie na adres: 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Rodzin Osób Niepełnosprawnych
„Razem Możemy Więcej”
ul. Karola Miarki 29b/13
47-220 Kędzierzyn-Koźle

lub

Grzegorz Wielgolaski
ul. Senatorska 40/90
00-95 Warszawa

Mamy nadzieję iż tą akcją kolejny raz uda się nam przypomnieć starym i uzmysłowić nowo wybranym Posłom o obecności grupy społecznej, która wciąż czeka na uregulowania prawne oraz dostrzeżenie jej problemów i potrzeb. Będzie to z jednej strony świąteczny podarunek dla tych, którzy podejmują wiążące decyzje, a z drugiej „przypominacz” nawołujący do rzeczowego zajęcia się tematem rodzin z osobami niepełnosprawnymi.

Do wspólnego tworzenia łańcucha zapraszamy wszystkich:

  • indywidualne rodziny z ON
  • szkoły oraz przedszkola specjalne i z oddziałami integracyjnymi
  • ośrodki, warsztaty terapii
  • stowarzyszenia, fundacje

Jednym słowem każdego kto tylko czuje "łączność" i solidarność ze środowiskiem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Warto dodać, że w 2009 roku długość łańcucha, który wręczyliśmy w Sejmie wynosiła przeszło 40 metrów, a z ogniwek które dotarły już po zakończeniu akcji stworzyliśmy kolejny łańcuch o długości 30 m. Tą drugą cześć przekazaliśmy na licytację podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy… W akcji wzięło udział przeszło 120 miejscowości…

Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie
 
Plakat w załączniku

Zapraszamy do współpracy!

Pozdrawiam M. Rycąbel

Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Rodzin Osób Niepełnosprawnych
Razem Możemy Więcej !
www.razem-mozemy-wiecej.com.pl

oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      1 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Program asystent rodziny i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej na rok 2018

17 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej po raz kolejny ogłosiło program...»

Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej – spotkanie

12 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprasza do udziału w spotkaniu...»

RODO a monitoring w miejscu pracy

10 lipca 2018      TAGI:      
Wejście w życie RODO przyniosło wiele zmian w podejściu do ochrony danych osobowych....»

Będą zmiany w pomocy społecznej oraz dodatkach mieszkaniowych

10 lipca 2018      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne,...»

Skuteczna Pomoc Społeczna – konkurs

06 lipca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o ogłoszeniu konkursu...»