Newsy   

Konferencja Pracowników Socjalnych`2012

12. Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych trwała w dniach 4-6 czerwca na Jasnej Górze. Tegoroczne spotkanie oparto na słowach: „Pomoc i interwencja – dwa obszary działań pracownika socjalnego – obraz faktyczny i medialny”. Biuro Prasowe Jasnej Góry opublikowało relację z XII Ogólnopolskiej Konferencji Pracowników Socjalnych OKPS.


Spotkanie pracowników socjalnych – jasnagora.com
www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=7299
www.jasnagora.com/dzwieki.php?ID=7299

„Społeczeństwo ubożeje, mówimy teraz o kryzysie, tu się niestety zauważa, że obszar klientów korzystających ze świadczeń niestety się nie umniejsza. Ale też jest inny aspekt, coraz więcej pokazujemy w pracy socjalnej, w pomocy społecznej osiągnięć. Coraz więcej jest osób, środowisk, rodzin, które dzięki zasługom wytężonej pracy pracowników socjalnych usamodzielnia się czyli pomoc społeczna pozwala osiągnąć stabilizację życiową” – mówi Anna Kłos, specjalista organizacji pomocy społecznej i autorka książki „Kontrakt socjalny w teorii i praktyce”.

„Praca pracownika socjalnego polega na rozwiązaniu problemów ludzkich związanych m.in. z bezrobociem, być może nieporadnością życiową, chorobami, niewydolnością zdrowia psychicznego. Pracownik socjalny nie jest rozdawaczem środków finansowych, jest doradcą, jest negocjatorem, jest osobą, która ma wskazać prawidłową drogę rozwiązywania problemów w rodzinie” – Magdalena Kwiatkowska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku.

„Ludzi potrzebujących pomocy przybywa, ale jest to również skutek zmian, tych problemów będzie coraz więcej w odniesieniu do ludzi starszych, tych, którzy wymagają coraz większej opieki. Wiele osób wyjechało za granicę, nie ma już rodzin wielopokoleniowych, starsi ludzie zostają sami, bez wsparcia ze strony członków rodziny, i to jest problem, który trzeba rozwiązywać” – wyjaśnia Andrzej Kurpierz  z Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczynie.

„Pomoc i interwencja, to są faktycznie dwa główne działy, w których ta pomoc instytucjonalna się porusza. I doszliśmy do wniosku, że żyjemy w czasach, w których wizerunek medialny nie jest obojętny dla tego, co się robi. Można robić coś dobrze, ale jeżeli nie zadba się o ten wizerunek na zewnątrz, to nikt tego nie dostrzeże” – tłumaczy Bogdan Knapik, dyrektor Ośrodka Kształcenia Służb Publicznych i Socjalnych – Centrum AV w Częstochowie.

We wtorek, 5 czerwca o godz. 9.30 Mszę św. w intencji pracowników socjalnych w Kaplicy Matki Bożej odprawił i homilię wygłosił o. dr Jan Dezyderiusz Pol, franciszkanin z Warszawy, wykładowca Uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wypowiedzi uczestników [ posłuchaj ]

źródło: www.jasnagora.com
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      4 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Konferencja „Ochrona danych osobowych w kontekście zmian prawa”

22 maja 2017      TAGI:         
W dniu 22.05.2017 r. odbędzie się będzie konferencja pod nazwą „Ochrona danych...»

„Praca socjalna wobec sytuacji kryzysowych. Aspekty interdyscyplinarne” – konferencja

06 czerwca 2017      TAGI:         
W dniu 7.06.2017 r. odbędzie się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego...»

Ochrona danych osobowych w dobie przemian – konferencja

20 stycznia 2017      TAGI:         
Dnia 31.01.2017 r. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbędzie się konferencja...»

Konferencja – Konwencje o prawach osób niepełnosprawnych

21 września 2017      TAGI:      
W dniu 27 września 2017 r. odbędzie się konferencja, która ma na celu podsumowanie...»

Konferencja naukowa z cyklu „Praca socjalna w teorii i działaniu”

12 czerwca 2017      TAGI:         
Katedra Etyki Pracy Socjalnej i Katedra Pedagogiki Ogólnej Instytutu Pracy Socjalnej...»