Newsy   

Konferencja Pracowników Socjalnych`2012

12. Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych trwała w dniach 4-6 czerwca na Jasnej Górze. Tegoroczne spotkanie oparto na słowach: „Pomoc i interwencja – dwa obszary działań pracownika socjalnego – obraz faktyczny i medialny”. Biuro Prasowe Jasnej Góry opublikowało relację z XII Ogólnopolskiej Konferencji Pracowników Socjalnych OKPS.


Spotkanie pracowników socjalnych – jasnagora.com
www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=7299
www.jasnagora.com/dzwieki.php?ID=7299

„Społeczeństwo ubożeje, mówimy teraz o kryzysie, tu się niestety zauważa, że obszar klientów korzystających ze świadczeń niestety się nie umniejsza. Ale też jest inny aspekt, coraz więcej pokazujemy w pracy socjalnej, w pomocy społecznej osiągnięć. Coraz więcej jest osób, środowisk, rodzin, które dzięki zasługom wytężonej pracy pracowników socjalnych usamodzielnia się czyli pomoc społeczna pozwala osiągnąć stabilizację życiową” – mówi Anna Kłos, specjalista organizacji pomocy społecznej i autorka książki „Kontrakt socjalny w teorii i praktyce”.

„Praca pracownika socjalnego polega na rozwiązaniu problemów ludzkich związanych m.in. z bezrobociem, być może nieporadnością życiową, chorobami, niewydolnością zdrowia psychicznego. Pracownik socjalny nie jest rozdawaczem środków finansowych, jest doradcą, jest negocjatorem, jest osobą, która ma wskazać prawidłową drogę rozwiązywania problemów w rodzinie” – Magdalena Kwiatkowska z Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku.

„Ludzi potrzebujących pomocy przybywa, ale jest to również skutek zmian, tych problemów będzie coraz więcej w odniesieniu do ludzi starszych, tych, którzy wymagają coraz większej opieki. Wiele osób wyjechało za granicę, nie ma już rodzin wielopokoleniowych, starsi ludzie zostają sami, bez wsparcia ze strony członków rodziny, i to jest problem, który trzeba rozwiązywać” – wyjaśnia Andrzej Kurpierz  z Ośrodka Pomocy Społecznej w Pszczynie.

„Pomoc i interwencja, to są faktycznie dwa główne działy, w których ta pomoc instytucjonalna się porusza. I doszliśmy do wniosku, że żyjemy w czasach, w których wizerunek medialny nie jest obojętny dla tego, co się robi. Można robić coś dobrze, ale jeżeli nie zadba się o ten wizerunek na zewnątrz, to nikt tego nie dostrzeże” – tłumaczy Bogdan Knapik, dyrektor Ośrodka Kształcenia Służb Publicznych i Socjalnych – Centrum AV w Częstochowie.

We wtorek, 5 czerwca o godz. 9.30 Mszę św. w intencji pracowników socjalnych w Kaplicy Matki Bożej odprawił i homilię wygłosił o. dr Jan Dezyderiusz Pol, franciszkanin z Warszawy, wykładowca Uniwersytetu im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Wypowiedzi uczestników [ posłuchaj ]

źródło: www.jasnagora.com
oprac. ops.pl angoc

Komentarze (0)

      2 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Pracowników Pomocy Społecznej

W dniach 30.05-2.06 br. odbędzie się Jubileuszowy Ogólnopolski Rajd Pracowników...»

„Odmrożenie” funduszu świadczeń socjalnych

W dniu 3 października 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 11 września 2019r.ozmianie...»
Konferencja UODO pn. „Drony a prywatność”

Konferencja UODO pn. „Drony a prywatność”

06 lipca 2020      TAGI:      
Urząd Ochrony Danych Osobowych jest organizatorem konferencji pn. „Drony a prywatność”,...»

III Forum Pracowników Socjalnych – ruszyły zapisy!

W dniach 24 i 25 listopada 2019 r. w Gdańsku odbędzie się III Forum Pracowników...»

Ważne terminy dla pracowników pomocy społecznej

02 stycznia 2019      TAGI:         
2 stycznia 2019 r. to nie tylko pierwszy roboczy dzień w Nowym Roku, ale również...»