Partnerzy

      Newsy

Duży zastrzyk finansowy dla małopolskich domów pomocy społecznej


W sumie ponad 120 nowych miejsc mieszkalnych w domach pomocy społecznej dla osób wymagających całodobowej opieki, nowe, nowocześnie wyposażone pomieszczenia do rehabilitacji i terapii, kompetentny personel bezpośrednio pracujący z mieszkańcami – to przewidywane efekty realizacji projektów inwestycyjno – szkoleniowych finansowanych ze środków Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, które przyczynią się do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych intelektualnie, chorujących psychicznie oraz somatycznie.

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie zakończył postępowanie konkursowe realizowane w ramach projektu Pomocna Dłoń Pod Bezpiecznym Dachem. W wyniku decyzji podjętej przez Zarząd Województwa Małopolskiego w dniu 19 lutego br., finansowe wsparcie zostało przyznane domom pomocy społecznej w Bobrku, Nowodworzu, Szczyrzycu, Gorlicach (przy ul. Michalusa 14), Nowym Sączu (przy ul. Nawojowskiej 169) oraz w Krakowie (przy ul. Łanowej 41b i Krakowskiej 55). Łącznie wartość projektów przeznaczonych do dofinansowania to ponad 21,5 miliona złotych, z czego minimum 15% to środki własne samorządów.

Pieniądze otrzymają najlepsi – mówi Rafał Barański, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie, realizatora projektu i organizatora konkursu. – Na szczycie listy znalazło się 7 projektów, które nie tylko zostały najstaranniej przygotowane, ale też w najwyższym stopniu odpowiadają na potrzeby Małopolski w dziedzinie pomocy społecznej. Szczególnie ważne jest to, że nowe miejsca zamieszkania powstaną w domach dla osób przewlekle psychicznie chorych, bowiem to w nich właśnie jest największy deficyt wolnych miejsc, a jednocześnie kolejka osób chorujących psychicznie oczekujących na przyjęcie do domów pomocy społecznej jest długa – dodaje.

Wśród 122 nowych miejsc pobytu dla osób potrzebujących całodobowego wsparcia, najwięcej, bo aż 56, powstanie w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Łanowej 41b w Krakowie.

W ramach projektu, obok wyremontowanych i nowo wybudowanych pomieszczeń mieszkalnych, do dyspozycji podopiecznych zostaną oddane zmodernizowane i zupełnie nowe pomieszczenia rehabilitacyjne i terapeutyczne z nowym wyposażeniem.

DPS-y, które uzyskały dofinansowanie, postawiły na rozwój nowoczesnych form terapii. W poszczególnych placówkach planowane jest wprowadzenie terapii przez sztukę, rzeźbę czy taniec. I tak na przykład w DPS-ie przy ul. Michalusa w Gorlicach dzięki dofinansowaniu powstanie „Letnisko” – park rehabilitacyjno-terapeutyczny, gdzie będzie prowadzona muzykoterapia, terapia przez sztukę i przez rozrywkę.

Rehabilitacji i terapii sprzyjać ma także zagospodarowanie ponad pół hektara terenów zielonych wokół placówek, tak aby stały się dostępną i bezpieczną przestrzenią dla ruchu i relaksu mieszkańców.

Projekt nie ogranicza się do modernizacji infrastruktury małopolskich DPS-ów. Sfinansowane będą także szkolenia dla pracowników tych placówek, szczególnie osób, które na co dzień pracują z podopiecznymi – opiekunów, terapeutów, rehabilitantów. W szkoleniach i studiach podyplomowych weźmie udział aż 585 pracowników jednostek objętych projektami. Będą zdobywać nowe umiejętności w prowadzeniu nowoczesnych form terapii, efektywnej komunikacji z podopiecznymi, a także radzeniu sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym w swojej niełatwej pracy.

W budżecie konkursu pozostało jeszcze prawie 900 tysięcy złotych, a to oznacza, że do grona 7 placówek może dołączyć jeszcze jedna.

Ze względu na to, że wybrane do dofinansowania projekty nie wyczerpały całości środków przeznaczonych na konkurs wynoszących prawie 17,5 mln zł, planujemy, że do realizacji zostanie przeznaczony jeszcze jeden projekt – wyjaśnia Rafał Barański.

W sumie w konkursie złożono 25 wniosków, 16 z nich pozytywnie przeszło ocenę finansowo-merytoryczną, a co najmniej 7 najlepszych wniosków otrzyma dofinansowanie.

Informacje o projekcie oraz lista rankingowa wniosków o dofinansowanie znajdują się na stronie www.sppw.rops.krakow.pl




oprac. ops.pl angoc

Komentarze Duży zastrzyk finansowy dla małopolskich domów pomocy społecznej (0)

      5 + 5 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Konkurs otwarty na kandydatów/-ki na autora/-kę wstępu do publikacji z zakresu pomocy społecznej

02 czerwca 2014      TAGI:         
Mamy przyjemność poinformować, że WYG International Sp. z o.o. jest wykonawcą zamówienia...»

Dwa warianty nowelizacji ustawy o pomocy społecznej

14 sierpnia 2014      TAGI:         
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano dwa warianty projektu...»

Rusza kolejna edycja konkursu dot. wdrożenia usprawnień organizacyjnych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej

21 czerwca 2017      TAGI:         
Uprzejmie informujemy, iż Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło...»

Komornik nie zajmie zasiłku z pomocy społecznej

30 czerwca 2009     
Świadczenia z pomocy społecznej nie będą podlegały egzekucji administracyjnej icywilnej....»

„Modelowy system na rzecz integracji społecznej” – spotkanie informacyjne w woj. pomorskim

20 marca 2012     
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) zaprasza na spotkanie informacyjne...»

Targi Aktywnych Form Pomocy

22 września 2010     
Janowskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy „Humanus” w Janowie Lubelskim...»