Partnerzy

      Newsy   

Pomocne dłonie w małopolskich domach pomocy społecznej

Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem”, bo o nim tutaj mowa, jest realizowany w ramach Celu II Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy: Poprawa usług podstawowej opieki zdrowotnej i usług opieki społecznej na peryferyjnych i zmarginalizowanych terenach obszarów objętych koncentracją geograficzną.

Celem projektu jest podniesienie dostępności usług opieki społecznej dla mieszkańców Małopolski poprzez waloryzację bazy infrastrukturalnej domów pomocy społecznej (modernizacja i inwestycje budowlane w 8 małopolskich DPS-ach), poprzez doposażenie tych jednostek w sprzęt oraz poprzez profesjonalizację usług świadczonych przez ich personel na rzecz mieszkańców DPS.

W ramach projektu realizowane są kursy kwalifikacyjne oraz szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek zatrudnionych w domach pomocy społecznej prowadzonych na terenie województwa małopolskiego przez podmioty publiczne i organizacje non-profitowe. W dotychczas przeprowadzonych kursach z dziedziny pielęgniarstwa psychiatrycznego (2 grupy) oraz z dziedziny pielęgniarstwa opieki długoterminowej uczestniczyło 86 pielęgniarek. W lutym 2014 r. rozpoczęto realizację kursu z dziedziny pielęgniarstwa zachowawczego – uczestniczy w nim 19 pielęgniarek i 1 pielęgniarz.

W maju 2013 r. rozpoczęto realizację 2 szkoleń specjalizacyjnych (z dziedziny pielęgniarstwa zachowawczego oraz z dziedziny pielęgniarstwa psychiatrycznego), które będą realizowane do stycznia 2015 r. Szkoleniami objęte są 44 osoby, a łącznie we wszystkich wspomnianych wyżej formach szkoleniowych uczestniczy 150 pielęgniarek.

Warto zaznaczyć, że kwalifikacje zdobyte przez pielęgniarki w ramach projektu „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” przynoszą korzyści nie tylko mieszkańcom małopolskich DPSów, którzy będą bezpośrednimi odbiorcami oferowanych przez ten personel usług, ale przede wszystkim przynoszą satysfakcję samym pielęgniarkom, które mimo ogromnego nakładu pracy i nie rzadko trudności w połączeniu życia tak zawodowego jak i rodzinnego z uczestnictwem w formach szkoleniowych chwalą sobie poziom oferowanych szkoleń i kursów oraz doceniają płynącą za tym profesjonalizację i rozwój osobisty.

Jak mówi aforyzmpielęgniarka to też lekarstwo, a dzięki działaniom podjętym w projekcie „Pomocna dłoń pod bezpiecznym dachem” tego bezcennego lekarstwa nie powinno zabraknąć w małopolskich domach pomocy społecznej. 


[1] Dane zaczerpnięte z: Marzena Sygut, „Czy za dziesięć lat zabraknie pielęgniarek?” artykuł z dn. 18.03.2014 opublikowany na portalu www.rynekzdrowia.pl

Komentarze Pomocne dłonie w małopolskich domach pomocy społecznej (0)

      2 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Ważne terminy dla pracowników pomocy społecznej

02 stycznia 2019      TAGI:         
2 stycznia 2019 r. to nie tylko pierwszy roboczy dzień w Nowym Roku, ale również...»

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej z 28 lipca 2023 r. – kluczowe zmiany (bezpłatne szkolenie online)

20 sierpnia 2023      TAGI:         
Ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych...»
Rajd Pracowników Pomocy Społecznej

VI Rajd Pracowników Pomocy Społecznej

08 lipca 2021      TAGI:         
Koło PTTK „Tędy łej”, funkcjonujące w MOPS w Krakowie, w dniach 16-19 września...»

Ogólnopolski Kongres Pedagogów Szkolnych i Pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej

02 października 2013     
Redakcja miesięcznika „Głos Pedagogiczny” zaprasza do udziału w VIII...»

Jaki będzie 2010 rok dla pomocy społecznej?

17 lipca 2009     
Pytania, które nie pdają są często najważniejsze. Co z finsowaniem zasiłków stałych,...»

Znowelizowano ustawę o pomocy społecznej

13 maja 2013     
Obowiązują już wszystkie zmiany, które wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy...»