Czwarty numer czasopisma „Empowerment”
prof. Maciejem Karwowskim, specjalistą od psychopedagogiki kreatywności, na temat tego jak współcześnie edukować do innowacyjności; z kolei dr Dobroniega Trawkowska pisze o dobrych praktykach jako inspiracji do nowatorskiego myślenia i działania; w tekście Lidii Węsierskiej – Chyc i Barbary Sadowskiej pokazano konkretny przykład – Barki, jako niezwykle ciekawej innowacji na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym; Aneta Cebra przybliża nam nowatorskie, paryskie rozwiązania w pracy z bezdomnymi; z kolei Tomasz Barszczewski ukazuje przykłady innowacji z obszaru edukacji i przedsiębiorczości z Australii i Kanady a Wojciech Duranowski przypomina o mikrokredycie Profesora M. Yunusa, jako instrumencie ekonomii społecznej. Ponadto w numerze opublikowano recenzję Rafała Krenza na temat książki M. Pitchforda i P. Hendersona, Więcej miejsca dla rozwoju społeczności lokalnej, oraz informację o tym, że Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL jest częścią Active Inclusion Learning Network. W końcowej części numeru przedstawiono krótkie sprawozdanie Doroty Starzyńskiej na temat kolejnego Forum Empowerment.Pobierz plik: “Empowerment”, nr 4
Kwartalnik „Empowerment” na swoich łamach omawia problematykę obszaru aktywnej i wielosektorowej polityki społecznej, systemu pomocy i integracji społecznej, pracy socjalnej, ekonomii społecznej oraz aktywnej integracji.
Redakcja periodyku kieruje uwagę czytelników nie tylko na produkty i działania projektu „Standardy w Pomocy”, lecz także integruje wiedzę z projektu z innymi pozytywnymi doświadczeniami i praktykami, tworzącymi ważny dorobek idei i rozwiązań w polityce społecznej.
Czasopismo ma w tytule angielskie słowo empowerment, oznaczające proces upodmiotowienia, podczas którego jednostki, grupy, organizacje i społeczności zwiększają panowanie i kontrolę nad własnym życiem oraz stają się aktywnymi uczestnikami życia społecznego, podejmującymi działania zmierzające do poprawy sytuacji własnej, jak i całej wspólnoty. Empowerment to przeciwieństwo bezsilności – aktywna postawa zmiany i partycypacji w kierunku samoodpowiedzialności i samodecydowania – wyjaśnia Prof. dr hab. Mirosław Grewiński, redaktor naczelny kwartalnika.
Celem pisma jest popularyzacja nowych idei i działań, które wypracowuje się w ośrodkach akademickich i think tankach, przy realizacji projektów systemowych i konkursowych, czy też w instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych, zajmujących się systemowo problematyką społeczną i socjalną. Pismo adresowane jest do pracowników służb społecznych, instytucji i organizacji, do decydentów podmiotów centralnych i samorządowych zajmujących się polityką społeczną, do teoretyków i praktyków, wrażliwych na zagadnienia społeczne.
Komentarze Czwarty numer czasopisma „Empowerment” (0)

Powstało FORUM WSPÓŁPRACY EMPOWERMENT

Forum Współpracy Empowerment
Nowy 73. numer Magazynu ”Purpose – kultura, nauka, przedsiębiorczość” pt.: DOBRA ROBOTA!
Forum Współpracy Empowerment
Ministerstwo pracy alarmuje: co czwarty ankietowany aprobuje bicie dzieci
