Partnerzy

      Newsy      

Spotkanie w MPiPS na temat bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej

Zmiany prawne: ustawowe określenie obowiązku udzielania pomocy i asysty pracownikom ze strony Policji podczas wykonywania przez nich czynności służbowych oraz unormowanie prawne możliwości przeprowadzania wywiadów środowiskowych w obecności dwóch pracowników socjalnych. Wprowadzenie do ustawy zapisu dotyczącego udziału dwóch pracowników również w innych czynnościach służbowych.

Zmiany organizacyjne: skierowanie wytycznych do samorządu i pracodawców w sprawie konieczności dostosowania pomieszczeń jednostek, w tym wprowadzenia odrębnych pokojów rozmów; zobligowanie kierowników jednostek do każdorazowego zgłaszania organom ścigania incydentów przemocy wobec pracowników; stworzenie regionalnego systemu wsparcia dla pracowników pomocy społecznej obejmującego pomoc psychologiczną i prawną; powołanie rzeczników prasowych pomocy społecznej w województwach; opracowanie i wdrożenie materiałów edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa (jako element uzupełniający szkoleń); wprowadzenie wzoru legitymacji służbowej dla asystentów rodziny i koordynatorów pieczy zastępczej; stworzenie stałego systemu monitorowania bezpieczeństwa pracowników w oparciu o okresowe obowiązkowe sprawozdania samorządu i jednostek organizacyjnych pomocy społecznej (m.in. system CAS). Tworzenie przez Radę Pomocy Społecznej na podstawie zebranych danych rekomendacji dla Ministra ws. bezpieczeństwa pracowników.

Kształcenie – Szkolenia: ustalono, że szkolenia mają mieć charakter cykliczny, dobrowolny i obejmować powinny 4 ogólne obszary:

  • Ochrona prawna, czyli prawne aspekty bezpieczeństwa pracowników
  • Sytuacje zagrożenia i technik samoobrony
  • Trudne relacje z klientem
  • Radzenie sobie ze stresem

Część ze szkoleń przeprowadzona zostanie w ramach porozumienia z Komendą Główną Policji, pozostałe zostaną zaplanowane w zależności od specyfiki i potrzeb lokalnych. Trwają jeszcze prace nad opracowaniem szczegółowej tematyki szkoleń w wymienionych powyżej 4 obszarach. Zwrócono uwagę na konieczność włączenia modułu „bezpieczeństwo” do programów kształcenia pracowników służb społecznych w Kolegiach Pracowników Służb Społecznych, na kierunkach studiów uprawniających m.in. do wykonywania zawodu pracownika socjalnego oraz specjalizacjach zawodowych.

W trakcie spotkania pojawił się pomysły, aby zakres incydentów agresji, które należy zgłaszać przez system CAS został ujęty w formie katalogu – ułatwi to zgłaszanie przypadków agresji oraz da lepszy wgląd  w skalę zjawiska w perspektywie ogólnopolskiej. Uczestniczący w spotkaniu pracownik MPiPS poinformował, że w grudniu 2014 roku do systemu Centralnej Aplikacji Statystycznej (CAS) zgłoszono 10 przypadków agresji ze strony klientów w JOPS, w styczniu 2015 roku odnotowano 5 takich przypadków, w miesiącu lutym (do 18.02.br.) – 5 przypadków. Dane na ten temat zbierane są zgodnie z wytycznymi Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24.12.2014 roku.

Podniesiono również kwestię „Funduszu dla poszkodowanych”. Padła propozycja, aby organizacje pracowników pomocy społecznej (stowarzyszenia, organizacje związkowe) wspólnie utworzyły specjalny pozarządowy i dobrowolny fundusz pomocy poszkodowanym pracownikom i ich rodzinom. Uczestniczący w spotkaniu Pan Marcin Dudek – przedstawiciel Stowarzyszenia Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej „Razem”, które udostępniło konto dla publicznej zbiórki środków dla dzieci tragicznie zmarłych koleżanek z OPS Maków, poinformował, że dotychczas zostało zebrane ponad 120000 zł, a rachunek bankowy (z uwagi na zainteresowanie) będzie jeszcze otwarty do końca miesiąca lutego br.

Komentarze Spotkanie w MPiPS na temat bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej (0)

      4 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Ważne terminy dla pracowników pomocy społecznej

02 stycznia 2019      TAGI:         
2 stycznia 2019 r. to nie tylko pierwszy roboczy dzień w Nowym Roku, ale również...»
Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

Opłata za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej a odmowa podpisania umowy

09 sierpnia 2023      TAGI:      
Problematyka wnoszenia odpłatności za pobyt mieszkańca w domu pomocy społecznej...»
Federacja o projekcie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej

Federacja o projekcie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej

02 listopada 2020      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej zgłosiła...»

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Ile warte są konsultacje?

18 lutego 2014      TAGI:      
W dniu 14.02.2014 r. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opublikowało "nową"...»

Kryterium dochodowe do świadczeń ustawy o pomocy społecznej

27 czerwca 2014      TAGI:      
Trzy ogólnopolskie centrale związkowe (NSZZ "Solidarność", OPZZ i Forum Związków...»

Komunikat MPiPS

06 listopada 2013     
Informacja dla ośrodków pomocy społecznej dotycząca osób, które w związku zezmianą...»