Newsy         

Ogólnopolski Dzień Czarnej Podkoszulki

Wydarzeniem poprzedzającym oficjalne obchody Dnia Pracownika Socjalnego (21 listopada) jest w tym roku spontaniczna, ogólnopolska akcja protestacyjna Dzień Czarnej Podkoszulki. Wielu pracowników pomocy społecznej przyszło dziś do pracy w czarnych strojach, solidaryzując się z postulatami pracowników MOPR w Grudziądzu, które dotyczą kwestii wynagrodzenia, warunków pracy, nadmiernego obciążenia realizowanymi zadaniami.

Ogólnopolska akcja protestacyjna w dniu 20 listopada została zorganizowana w przeddzień oficjalnych obchodów Dnia Pracownika Socjalnego (21 listopada). Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi opinii publicznej oraz decydentów szczebla krajowego i lokalnego na liczne problemy i złe warunki pracy wielu pracowników pomocy społecznej w Polsce.

Pomysłodawcą tej ogólnopolskiej akcji protestacyjnej są pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, którzy zwrócili się w tej sprawie z apelem  do wszystkich organizacji związkowych reprezentujących pracowników służb społecznych w Polsce oraz do każdego pracownika sektora pomocy i integracji społecznej.

Solidarni z Grudziądzem

Więcej na ten temat:

www.facebook.com/events/938340882903732/

www.skpps.solidarnosc.czest.pl/

Komentarze (3)

      2 + 1 = ?    
Wybacz, ale ponieważ nie sprzedajemy kartofli lecz pracujemy z ludźmi, nie znajduję usprawiedliwienia dla postawy: pracuję źle bo za mało mi płacą. Dla mnie taka osoba zawsze będzie uważała, że za mało jej płacą. Ponieważ nie ma żadnych argumentów w postaci wyników pracy i nie może merytorycznie uzasadnić swoich żądań posługuje się sloganem "jaka płaca - taka praca". Wójt natomiast ripostuje: "jaka praca - taka płaca". No i porozmawiali sobie. Recepta jest jedna. Pracuj dobrze i domagaj się lepszej płacy, bo jak pracujesz źle, to choćbyś miała złotego przełożonego, to zwłaszcza w małych gminach, nikogo nie oszukasz, że pracujesz uczciwie. Zrób coś dodatkowo, choćby minimum i chwal się tym, bo to przemawia do samorządowców. Nie bredź o wypaleniu, bo nie może być mowy o wypaleniu jeśli ktoś od samego początku tak samo źle podchodzi do swoich obowiązków. Gdyby pracownik wykazał się czymś i nie został doceniony no to ok. Wtedy wina po stronie przełożonych. Ale jeśli pracownik niczym się nie wykazuje a nawet olewa podstawowe obowiązki to gdzie tu jest wina przełożonych? Chyba tylko taka, że jeszcze ich zatrudnia.
DODAŁ: klarysa DNIA 29 listopada 2015 O 18:43
Nie wiem Klaryso jak u Ciebie z płacami dla pracowników socjalnych, ale w każdej grupie zawodowej przecież są osoby lepiej i gorzej wykonujące swoją pracę. To o czym piszesz to albo brak kontroli nad pracą albo zwykłe "czepianie się". Ja jednak znam pracowników socjalnych, którzy pracują za najniższe w kraju wynagrodzenie a wymagania ma się do nich takie, jakby byli na etatach specjalistów. Jeżeli po jakimś czasie spada w ludziach ta euforia i chęć pracy na rzecz najuboższych, to jest to oznaka wypalenia zawodowego i złego traktowania pracowników. Złe traktowanie, to też wypłacanie bardzo niskich wynagrodzeń wynagrodzeń. Pojawia się wówczas taki odruch - jak płaca taka praca. Jeśli przełożony udaje że płaci to pracownik udaje że pracuje lub robi to co musi i nic ponad.
DODAŁ: Zbyszek DNIA 25 listopada 2015 O 09:07
Akcja może i słuszna, nie wiem jak jest w Grudziądzu. Nie mniej u nas może należałoby uruchomić akcję ochrony podopiecznych przed leniwymi i niekompetentnymi pracownikami socjalnymi. Połowa składu powinna zostać zwolniona. Tak się jednak składa, że właśnie ta połowa ma największe pretensje co do zarobków i nagród. Przepraszam tych pracowników socjalnych, którzy pracują dobrze ale uważam, że należy podnieść też problem tych którzy pracują źle. Jest to ważne o tyle, że to nasza praca decyduje o tym, jak jesteśmy postrzegani. To, że pracownicy socjalni są kiepsko wynagradzani to nie tylko wina samorządów, to też wina samych pracowników socjalnych. Nie wiem jak jest gdzie indziej ale u nas każda propozycja podjęcia dodatkowych zadań spotyka się jedynie z niechęcią. Jeśli tak jest to kto nas będzie cenił? Za co? Za to tylko, że wydajemy pieniądze z podatków? A teksty o przepracowaniu należy schować do lamusa, bo jak pracownik socjalny w czasie pracy ma czas na serfowanie po necie i wyszukiwanie sobie celów wyjazdów urlopowych, jak urywa się z pracy, bo wypisał się w teren a klienta nie było w domu, to po co ma wracać do Ośrodka albo po co ma pójść na kolejny wywiad? Pracownik socjalny podobno jest tak przeciążony pracą, że nie ma chwili oddechu, to skąd bierze czas na godzinne posiadówki z innymi pracownikami żeby żalić się, jaki to jest przeciążony pracą? Sorry, ale jeśli pracownik socjalny nie będzie wykonywał swojej pracy z pasją to za co macie być doceniani? Tylko za pracę od 8:00 do 16:00 i to tylko za to co musicie zrobić? Ja wiem, że niektórzy są tak bezczelni, że bardzo często wykorzystują godziny pracy zawodowej do załatwiania spraw prywatnych co nie przeszkadza im twierdzić, że są przeciążeni pracą.
DODAŁ: klarysa DNIA 21 listopada 2015 O 12:03

ZOBACZ PODOBNE

Kolejne wydłużenie pracy zdalnej i zasiłków opiekuńczych

Kolejne wydłużenie pracy zdalnej i zasiłków opiekuńczych

12 kwietnia 2021      TAGI:         
W dniu 8.04.2021 r. zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia...»
„Po pierwsze Rodzina!” kolejna edycja

„Po pierwsze Rodzina!” kolejna edycja

09 kwietnia 2021      TAGI:         
Rozpoczyna się kolejna edycja konkursu „Po pierwsze Rodzina!”. Organizacje mogą...»
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony. Dziewczynka w przedszkolu bawiąca się kolorowym liczydłem

Zamknięte żłobki i przedszkola. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony

29 marca 2021      TAGI:         
Zmieniająca się dynamicznie sytuacja epidemiologiczna w kraju skutkuje kolejnym już...»
Pracownik socjalny i praca zdalna

Pracownik socjalny i praca zdalna

25 marca 2021      TAGI:         
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej oraz Uniwersytet...»
Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

Będzie kolejne wsparcie domów pomocy społecznej

24 marca 2021      TAGI:         
Pandemia szczególnie mocno odbija się na domach pomocy społecznej. Wychodząc naprzeciw...»
Hyundai » 16 kwietnia 2021, 20:16

Zasilek pielegnacyjny

malgorzata2021 » 16 kwietnia 2021, 17:39

bezdomny

Aisab48 » 16 kwietnia 2021, 15:01

Obliczenie potrącenia - komornik