Porady      

Alimenty na dziecko w rodzinie zastępczej

W sytuacji, kiedy alimenty na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej nie zostały ustalone od żadnego z rodziców, rodzina zastępcza może złożyć pozew o alimenty w stosunku do rodziców biologicznych dziecka. Taki wniosek może złożyć również kierownik/dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny odpowiedzialny za finansowanie pobytu dziecka w pieczy zastępczej po zasięgnięciu opinii asystenta rodziny lub podmiotu organizującego pracę z rodziną.

Jeżeli jednak od umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej upłynął rok, to kierownik/dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodziny ma obowiązek dochodzić świadczeń alimentacyjnych na to dziecko, w tym złożyć pozew o alimenty.

Dziecko trafiając do rodziny zastępczej, może mieć już ustalone alimenty od któregoś z rodziców. Najczęściej od ojca dziecka – płatne do rąk matki, jeżeli rodzice nie są związku i wychowuje je samotnie matka lub też matka pozostaje w nowym związku. Rodzina zastępcza powinna wówczas dochodzić w sądzie, aby alimenty były płatne do rąk rodziców zastępczych.

W przypadku niewywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego przez rodziców dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej należy udać się do komornika i złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów. Może to zrobić rodzina zastępcza albo kierownik/dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Komentarze Alimenty na dziecko w rodzinie zastępczej (12)

      2 + 5 = ?    
Czy po ukończeniu przez dziecko 18r.z. alimenty należą do niego? Pieniądze były wpłacane na subkonto i miał je otrzymać po ukończeniu pelnoletnosci , teraz rodzina zastępcza mówi że te pieniądze należą do nich
DODAŁ: Roksana DNIA 01 maja 2024 O 11:07
Czy rodzina zastępcza otrzymująca pieniądze na dwoje dzieci może otrzymać alimenty z funduszu alimentacyjnego czy już nie?
DODAŁ: Żaneta DNIA 17 września 2021 O 12:47
A co w sytuacji gdy rodzina zastępcza spłaca swoje długi z pieniędzy należnych dziecku
DODAŁ: Artur_Zielinski_2 DNIA 14 sierpnia 2021 O 21:07
W Rodzinie zastępczej dziecko jest umieszczane decyzją MOPR-u zatwierdzoną pózniej decyzją sądu. Jest to umowa pomiędzy MOPR-em a RZ na wykonanie dla PAŃSTWA POLSKIEGO określonej usługi za określoną cenę. A zmuszanie do żądania poprzez RZ alimentów od ćpunów, alkoholików, dewiantów, występowanie do sądów i komorników to tylko świadczy o głupocie tych tworzących takie bzdury w prawie. Oczywiście że prościej jest przerzucić te problemy z MOPR-u na innych ale to tylko cwaniactwo urzędnicze. W swoim katomiłosierdziu chcecie doprowadzić do tego aby te biedne dzieciaki znów oddać w ręce tych alkoholików i ćpunów. Szczęść wam boże!!!
DODAŁ: Zbyszek DNIA 26 lipca 2018 O 09:08
Nie będzie miała potracone alimenty są dla DZIECKA a nie dla rodziny
DODAŁ: Rodzina zastępcza DNIA 10 lutego 2018 O 15:35
Zostaną ustalone alimenty . Rodzic będzie płacił rodzinie zastępczej. Ile i czy w ogóle z tego tytułu rodzina zastępcza będzie miała potrącane z tych pieniędzy które dostaje od mopsu na te dziecko ?
DODAŁ: Nieznajomy DNIA 29 grudnia 2017 O 22:40
A dziadkowie, wujkowie, bracia czy nie powinno im też wytaczać się powództwa za rodziców biologicznych? Jeżeli nie, to jaki przepis o tym mówi?
DODAŁ: Poznaka ppr DNIA 31 października 2017 O 10:20
I co dalej jeżeli rodzice dziecka nie płacą alimentów, bo nie pracują a komornik nie ma z czego ściągnąć tych alimentów czy dziecku należą się świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
DODAŁ: Grażyna B DNIA 26 września 2017 O 09:37
A co w sytuacji gdy dziecko kończy 18 lat i się uczy komu wtedy rodzic biologiczny ma płacić alimenty opiekunowi czy juz do rąk tego dziecka?
DODAŁ: Ja DNIA 29 marca 2017 O 22:44
2 synowie mojego meza sa w pieczy zastepczej u bylej tesciowej sa juz dorosli ale ucza sie zaocznie maja tez wyuczone zawody pracuja na czarno na budowie tak najlepiej aby okradac panstwo i ojca dojc dlaczego takim ludziom wszystko wolno alkohol pija razem z matka maz ma jeszcze syna 13 latka matka dziecka gdy chciala dostac syna pod swa piecze zarabiala 1rok temu ponad 2200zl miesiecznieteraz raptownie przeszla na 1/8 etpu zarobek jej miesieczny wynosi obecnie 220zl aby dostac 500+wiadomo to sie nie wlicza do dochodu i podala mego meza o podwyzke alimentow 500zl babie za malo na alkoholnie nie rozumiem jak tym ludzia jest nie zal tylo by sali do ostaniej kropli krwi jak hienymoj maz jez chory i latka juz nie te rozumiem wszysko ale byc tak zachlanym ten przepis jest chory rozumiem placic nieletnim bylo kilka lat temu ze jezeli chciales sie uczyc wieczorowo musial byc zatrudniony to ojcie moze umierac z glodu i starszy wiek ale musi placic a taki dorosly jest jeszcze dzieckiem a na alkohol to jest dorosly chore to wszystko !!!
DODAŁ: matryca 13.08.2016r. DNIA 13 września 2016 O 23:59
Został wydany wyrok z klauzulą wykonalności na alimenty dla dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej- w imieniu dziecka wystepował dyrektor pcpr. Jak rozumiem prawni opiekunowie dziecka składają wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji. I co w dalej...jak ma się zachować pcpr? Czy wysyłać zapytania czy alimenty wpływają na konto rodziny zastępczej? Co jaki czas ? Kto to ma robić? Jeżeli asystent rodziny nie może sprawdzać( kontrolować)
DODAŁ: astra DNIA 26 lipca 2016 O 09:58
A co w sytuacji kiedy rodziną "zastępczą" stała się rodzina w linii prostej ( siostra )która sprawuje pieczę nad małoletnim synem siostry i Powiatowe Centrum Pomocy Rodziny wystąpiło o alimenty w stosunku do matki dziecka ( siostry-siostry ).Dodam,że cała rodzina zamieszkuje razem,a pozwana siostra ( matka dziecka ) jest osobą chorą umysłowo i niemówiącą,na rencie.Jak wobec tego w takiej sytuacji może taka osoba wywiązywać się z "obowiązku alimentacyjnego" skoro wszyscy razem mieszkają a"budżet domowy" praktycznie jest wspólny czyli renta pozwanej+pensja siostry będącej rodziną zastępczą.Czy taki pozew nie jest kuriozalny i ma szanse powodzenia-?
DODAŁ: prawne zawiłości DNIA 07 czerwca 2016 O 21:38

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»
ilonaGOPS1 » 19 czerwca 2024, 14:48

ZDO a przebywanie w areszcie śledczym

Qerty » 19 czerwca 2024, 14:46

koordynacja inna gmina

agejszen92 » 19 czerwca 2024, 14:03

panna