Partnerzy

      Porady      

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Zasady oraz sposób przyznawania członkom rodziny wielodzietnej Karty Dużej Rodziny reguluje Ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2014 poz. 1863 ze zm.), dalej cyt. jako k.r.d.

Kartę Dużej Rodziny przyznaje wójt właściwy ze względu na miejsce zamieszkania członka rodziny wielodzietnej na wniosek (art. 9 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1  k.r.d). Wniosek o przyznanie Karty może również złożyć w imieniu członków rodziny wielodzietnej członek rodziny posiadający pełną zdolność do czynności prawnych, który oświadczy, że jest umocowany do złożenia wniosku o przyznanie Karty oraz do jej odebrania w imieniu członków rodziny wielodzietnej wskazanych we wniosku (art. 10 ust. 3 k.d.r.).

Wraz z wnioskiem o przyznanie Kardy Dużej Rodziny wnioskodawca przedkłada oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających prawo do przyznania Karty, w szczególności:
1) w przypadku rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie, że rodzic nie jest pozbawiony władzy rodzicielskiej ani ograniczony we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci;
2) w przypadku małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość oraz akt małżeństwa;
3) w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
4) w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz oświadczenie o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
5) w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności;
6) w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
7) w przypadku osób przebywających w dotychczasowej rodzinie zastępczej albo w rodzinnym domu dziecka, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – oświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka. (art. 10 ust. 4 k.d.r.).

Przedstawienie w/w dokumentów, nie jest wymagane w przypadku, gdy wójt może bezpłatnie uzyskać dostęp do danych niezbędnych do ustalenia prawa do posiadania Karty, dane te są mu znane z urzędu lub możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza (art. 10 ust. 9 k.d.r.).

Karta, jak wskazał ustawodawca (art. 4 ust 1 k.d.r.), przysługuje członkom rodziny wielodzietnej, tj. rodzinie, w której rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci:
1) w wieku do ukończenia 18. roku życia;
2) w wieku do ukończenia 25. roku życia – w przypadku, gdy dziecko uczy się w:
a) szkole – do dnia 30 września następującego po końcu roku szkolnego,
b) szkole wyższej – do końca roku akademickiego, w którym jest planowane ukończenie nauki .
3) bez ograniczeń wiekowych – w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Sama karta wydawana jest członkom rodziny nieodpłatnie.

W przypadku przyznania Kartym zgodnie z treścią art. 14 k.d.r. członka rodziny wielodzietnej informuje się o:
1) przysługujących mu uprawnieniach przez wskazanie strony internetowej, na której jest zamieszczony wykaz uprawnień przysługujących członkom rodzin wielodzietnych posiadającym Karty;
2) obowiązku niezwłocznego powiadomienia o wystąpieniu zmian mających wpływ na prawo do posiadania Karty, zmian danych zawartych w Karcie lub zmiany miejsca zamieszkania.

Co do zasady organ jest zobligowany do rozpatrzenia wniosku bez zbędnej zwłoki. Załatwienie sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego następuje nie później niż w ciągu miesiąca, a w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 § 3 k.p.a). Po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku następuje zamówienie wnioskowanych Kart.

Komentarze Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny? (0)

      4 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Czy w każdej gminie musi zostać opracowany Gminny Program Wspierania Rodziny?

Tak, ponieważ na gminy obowiązek ten nakłada Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie...»
renta wdowia

Renta wdowia – komu przysługuje, ile wynosi?

07 maja 2025     
Czy renta wdowia to nowe świadczenie i jakie warunki należy spełnić, żeby jąotrzymać?...»

Kim jest asystent rodziny?

15 czerwca 2016      TAGI:   
Asystent rodziny jest codziennym towarzyszem rodziny, która nie potrafi samodzielnie...»

Co to jest i komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

07 kwietnia 2016      TAGI:         
Zasiłek pielęgnacyjny jest formą pomocy finansowej, która przysługuje osobie niezdolnej...»

Bezpłatna pomoc prawna. Komu przysługuje i gdzie ją uzyskać?

06 kwietnia 2016      TAGI:      
Od początku 2016 roku każdy powiat realizuje zadanie finansowane z budżetu państwa...»

Czy świadczenie pielęgnacyjne przysługuje dla rodzica, który zrezygnuje z prowadzenia działalności gospodarczej?

08 kwietnia 2016      TAGI:      
Przepisy dotyczące świadczeń rodzinnych mówią o tym, iż świadczenie pielęgnacyjne...»