Komu przysługuje zasiłek rodzinny i dodatki do tego zasiłku?

Zasiłek rodzinny może zostać przyznany wraz z dodatkami, tj.: z tytułu urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

O przyznanie zasiłku rodzinnego oraz dodatków, które do niego przysługują, mogą ubiegać się: oboje rodziców, jedno z rodziców, opiekun prawny lub faktyczny dziecka, osoba ucząca się. Aby w/w mogły starać się o zasiłek, muszą spełniać określone wymagania co do wysokości dochodu na osobę w rodzinie. Kryterium dochodowe na osobę w rodzinie wynosi 674 zł, w sytuacji występowania w rodzinie niepełnosprawności kwota ta ulega podwyższeniu do kwoty 764 zł.

Ponadto należy spełnić inne wymagania dotyczące wieku i nauki dzieci osób ubiegających się o to świadczenie. O zasiłek rodzinny można ubiegać się w sytuacji, kiedy dziecko nie ukończyło jeszcze 18 r.ż., dziecko uczy się w szkole – nie dłużej niż do 21 r.ż. lub do 24 r.ż. w przypadku podjęcia nauki w szkole wyższej lub posiada orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności.

Jeśli rodzina, której dziecko przebywa w pieczy zastępczej lub znajduje się w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, chce ubiegać się o w/w świadczenia, nie mogą one zostać wypłacone, ponieważ w tych przypadkach świadczenia te nie przysługują.

Do świadczeń rodzinnych zalicza się zasiłek pielęgnacyjny, o który może ubiegać się osoba, której dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, osoba, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności powyżej 16 r.ż. oraz osoba w wieku powyżej 75 lat.

Osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny, mogą ubiegać się o pomoc w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego, jeśli osoba, którą się opiekują, ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka, rodzice zastępczy spokrewnieni, osoby zobowiązane do alimentacji mogą ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne w przypadku sprawowania opieki nad osobami niepełnosprawnymi.

Należy wspomnieć o zasiłku dla opiekuna, który pobierają osoby, które uprzednio utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r. w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne, które regulowane jest odrębną ustawą.

Komentarze Komu przysługuje zasiłek rodzinny i dodatki do tego zasiłku? (0)

      3 + 3 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»