Zadania Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest zjednoczenie działań wszystkich jednostek, których zadaniem jest m.in. przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Mogą być to, przykładowo, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, oświaty, ochrony zdrowia, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, kuratorzy sądowi, prokuratorzy oraz inne osoby, których praca polega m.in. na przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Indywidualne działania wyżej przywołanych jednostek niestety często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, czyli ustania przemocy w rodzinie. Dopiero zjednoczenie działań, kwalifikacji, doświadczenia dają rzeczywistą szansę na przerwanie dotkliwego zjawiska przemocy w rodzinie.
Członkowie Zespołu dokonują rozeznania na temat skali zjawiska przemocy w rodzinie na terenie obszaru swojego działania, inicjują działania w środowiskach, gdzie występuje przemoc oraz w środowiskach zagrożonych przemocą, dokonują szeroko rozumianego rozpowszechniania informacji na terenie swojego działania o tym, gdzie i do kogo należy zgłosić się w razie zaistnienia problemu przemocy domowej, informują o możliwościach udzielenia pomocy.