Partnerzy

      Porady   

Świadczenia z pomocy społecznej dla osób aresztowanych lub pozbawionych wolności

Według Ustawy o pomocy społecznej osobie, która odbywa w zakładzie karnym karę pozbawienia wolności, świadczenia z pomocy społecznej nie przysługują. W tym miejscu zaznaczyć należy, że więzień odbywający karę pozbawienia wolności wszelkie podstawowe potrzeby ma zaspokojone w więzieniu. Wynika to z przepisów Kodeksu karnego wykonawczego (obowiązek zabezpieczenia posiłków, w tym jednego gorącego, odzieży i obuwia, odpowiednie warunki lokalowe).

Wobec powyższego taka osoba nie potrzebuje dodatkowego wsparcia z pomocy społecznej. Wyjątek stanowi osoba, która odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego – wówczas można otrzymać świadczenie z pomocy społecznej. Odbywając karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, skazany przebywa w swoim domu albo w innym miejscu wskazanym przez sąd, np. w schronisku dla bezdomnych.

W przypadku osoby tymczasowo aresztowanej przyznane świadczenia z pomocy społecznej są zawieszane na okres aresztowania. Za okres aresztowania świadczeń nie wypłaca się. Jak sama nazwa wskazuje, tymczasowe aresztowanie to sytuacja tymczasowa. Powziąwszy informację, że świadczeniobiorca został tymczasowo aresztowany, należy wydać decyzję zawieszającą prawo do świadczeń na okres aresztowania, a po opuszczeniu aresztu osoba ponownie ma prawo do pobierania przyznanej wcześniej pomocy. Przykładem może być sytuacja, kiedy do aresztu trafia osoba pobierająca zasiłkiem stały w związku z posiadanym orzeczeniem o niepełnosprawności – decyzja wydana została na okres od dnia 1 maja 2016 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., zaś osoba trafia do aresztu w miesiącu sierpniu 2016 r. – wówczas organ, który przyznał decyzją świadczenie, zawiesza prawo do niego na okres miesiąca sierpnia 2016 r. Po opuszczeniu zakładu karnego w miesiącu wrześniu 2016 r. osoba będzie otrzymywała zasiłek stały z godnie z otrzymaną wcześniej decyzją.

W sytuacji, kiedy osoba złożyła wniosek o pomoc i została tymczasowo aresztowana w czasie trwania postępowania, wówczas organ zawiesza postępowanie do czasu rozstrzygnięcia sytuacji osoby. W przypadku wnioskodawcy, który otrzymał karę pozbawienia wolności, wydaje się decyzję umarzającą postępowanie, a w przypadku osoby tymczasowo aresztowane trwające postępowanie zawiesza się do czasu opuszczenia przez nią aresztu.

Komentarze Świadczenia z pomocy społecznej dla osób aresztowanych lub pozbawionych wolności (1)

      1 + 4 = ?    
A co z osobą, która ma np. przyznane świadczenie na okres lipiec-sierpień, wypłata świadczenia we wrześniu ze względu na uprawomocnienie się decyzji, a świadczeniobiorca przebywa w areszcie od września.
DODAŁ: Monika DNIA 09 października 2017 O 08:46

ZOBACZ PODOBNE

Umorzenie nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Umorzenie nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie jest często...»

Czy na dziecko umieszczone w ośrodku wychowawczym przysługują świadczenia rodzinne i pomoc pieniężna z pomocy społecznej?

14 czerwca 2016      TAGI:         
Ośrodek wychowawczy może być placówką, która zaspokaja wszystkie potrzeby swoich...»

W jakich przypadkach w pomocy społecznej trzeba dokonać opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
„W sprawach załatwianych na podstawie przepisów o pomocy społecznej, przepisów...»

Analiza przyznawania wybranych świadczeń z pomocy społecznej

02 czerwca 2016      TAGI:         
Poniżej scharakteryzowane zostanie przyznanie pomocy społecznej w formie zasiłku...»

Na jaki okres jest przyznawane prawo do świadczenia wychowawczego?

14 kwietnia 2016      TAGI:      
Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu...»

Odpłatność za Dom Pomocy Społecznej

25 maja 2016      TAGI:   
Każdy Dom Pomocy Społecznej ma swój określony średni miesięczny koszt utrzymania...»