Porady      

W jakich przypadkach w pomocy społecznej trzeba dokonać opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia?

„W sprawach załatwianych na podstawie przepisów o pomocy społecznej, przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz przepisów o zatrudnieniu socjalnym oraz przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (…) nie pobiera się opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia”. Reguluje to przepis art. 2 ust.1 Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.

Przyjmuje się, że osoby, które korzystają z pomocy społecznej, są osobami ubogimi i z tego względu zwolnione są z opłat za wydawanie zaświadczeń zarówno tych, które można otrzymać z Ośrodka Pomocy Społecznej, jak i tych, które do Ośrodka dołącza się w przypadku, gdy strona musi donieść do Ośrodka zaświadczenie z innej instytucji, potrzebne do rozstrzygnięć administracyjnych, których procedura rozpoczęła się na wniosek samej osoby zainteresowanej.

Klient pomocy społecznej zwolniony jest z opłaty skarbowej za wydanie zaświadczenia.

Komentarze (0)

      3 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»

Która gmina jest właściwa, aby ubezpieczyć na 90 dni osobę bezdomną przebywającą w schronisku?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina, na terenie której zamieszkiwała osoba bezdomna. zanim trafiła...»

Wzór decyzji uchylającej specjalny zasiłek opiekuńczy

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W Z Ó R Miejscowość, dn….. Imię i nazwisko Adres odbiorcy DECYZJA (NUMER)...»

Czy można przyznać zasiłek okresowy z powodu bezrobocia za pełny miesiąc, jeśli osoba zarejestrowała się jako bezrobotna np. w połowie miesiąca?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W takiej sytuacji nie można przyznać zasiłku okresowego za cały miesiąc, gdyż...»

Różnica w wyliczaniu dochodu z gospodarstwa rolnego w świadczeniach rodzinnych i pomocy społecznej

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Przy ustalaniu prawa do pobierania świadczeń rodzinnych, czyli przy przeliczaniu dochodu...»