Partnerzy

      Porady   

Czym jest piecza zastępcza?

Zgodnie z Ustawą o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej piecza zastępcza to sprawowanie opieki i wychowywanie dziecka, którego rodzice nie mogą wywiązać się z tego obowiązku.

Według Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej może nastąpić, kiedy wyczerpano wszystkie formy pomocy rodzicom dziecka zawarte w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Obowiązek organizacji pieczy zastępczej spoczywa na powiatach.

Zastępcza opieka może być sprawowana w formie rodzinnej lub instytucjonalnej. Pierwszeństwo posiada forma rodzinna.

Dziecko jest umieszczane w pieczy zastępczej do momentu, kiedy w jego domu rodzinnym zaistnieją warunki umożliwiające prawidłową opiekę nad nim i wychowywanie go. Podczas pobytu dziecka w zastępczej opiece pracuje się z rodziną nad stworzeniem w niej warunków umożliwiających powrót dziecka. Jeżeli powrót dziecka do rodziny jest niemożliwy, podejmuje się działania celem umieszczenia dziecka w rodzinie przysposabiającej. Gdy także przysposobienie nie jest możliwe, opiekę i wychowanie zapewnia się dziecku w rodzinie zastępczej.

O umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej postanawia Sąd. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy rodzice wyrażają wolę umieszczenia dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, a ta piecza zastępcza zawarła umowę ze starostą. O takiej umowie starosta informuje Sąd.

Dziecko pozostaje w pieczy zastępczej do 18 roku życia. Najdłużej może pozostać w niej do 25 roku życia, jeżeli wyraża na to zgodę osoba sprawująca pieczę oraz gdy dodatkowo dziecko uczy się (w szkole, na uczelni, u pracodawcy w celu przygotowania zawodowego) bądź posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i uczy się (w szkole, na uczelni, odbywa kursy zgodnie z indywidualnym programem usamodzielniania, uczy się przygotowania do zawodu u pracodawcy).

Komentarze Czym jest piecza zastępcza? (0)

      3 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Który podmiot jest odpowiedzialny za transport dziecka w przypadku jego odebrania z rodziny na podstawie art 12a Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
To, który podmiot i jakiej sytuacji jest właściwy, powinny określać procedury postępowania...»

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»

Jaki organ jest właściwy do rozpatrzenia odwołania od decyzji?

25 maja 2016      TAGI:      
Klienci, którzy otrzymali decyzję z OPS, mają możliwość odwołania się od niej...»

Jaka jest wysokość alimentów z funduszu alimentacyjnego?

10 czerwca 2016      TAGI:         
Zgodnie z Ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów świadczenie z funduszu...»