Partnerzy

      Porady      

Jakie usługi zapewnia rodzinny dom pomocy?

Rodzinny dom pomocy świadczy usługi bytowe i opiekuńcze. Szczegółowy wykaz tych usług jest zawarty w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie rodzinnych domów pomocy.

Do usług bytowych należy zapewnienie miejsca pobytu, w tym swobodnego dostępu do pomieszczeń budynku oraz jego otoczenia, dostosowanie warunków mieszkalnych do posiadanych przez zamieszkałych schorzeń (np. niepełnosprawność), zapewnienie pokoi o odpowiednich wymiarach, maksymalnie dwuosobowych z łóżkiem, szafą, stolikiem, krzesłem, szafką nocną dla każdej z osób. W budynku powinny znajdować się pomieszczenia przeznaczone do wspólnego użytku, takie jak jadalnia, kuchnia, pomieszczenia do wykonania prania, jedna łazienka powinna przypadać dla nie więcej niż pięciu osób, a jedna toaleta dla nie więcej niż cztery osoby.

Kolejną usługą bytową jest zapewnienie wyżywienia. W Rozporządzeniu jest mowa o co najmniej trzech posiłkach dziennie, a odstępy pomiędzy nimi powinny być nie krótsze niż 4 godziny. Między posiłkami podawane są napoje i drobne posiłki. Jeżeli dana osoba powinna utrzymywać dietę z godnie z zaleceniem lekarza, wówczas jej menu powinno być do tych wskazań dostosowane. Osoba wymagająca pomocy przy jedzeniu jest karmiona. Z pomieszczenia kuchennego można korzystać także samodzielnie.

Trzecim rodzajem usługi bytowej jest utrzymanie czystości, czyli udostępnianie osobom środków higieny osobistej, środków czystości, przyborów toaletowych oraz sprzątanie pomieszczeń co najmniej raz dziennie.

W ramach usług opiekuńczych osoby wymagające pomocy mają udzielane wsparcie w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (np. pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, zmianie odzieży,  robieniu niezbędnych zakupów).

Zapewniana jest także pielęgnacja, zwłaszcza pielęgnacja zalecana przez lekarza podczas choroby, na przykład przeciwdziałanie powstaniu odleżyn czy odparzeń w przypadku osób leżących i pielęgnacja już powstałych, pomoc przy zmianie pozycji z leżącej na siedzącą i odwrotnie, realizacja recept, podawanie leków, ułatwianie dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Usługą opiekuńczą jest także zapewnienie osobie skierowanej do rodzinnego domu pomocy kontaktu z otoczeniem, czyli wychodzenie na spacery, umożliwienie odwiedzin i spotkań z rodziną i innymi bliskimi osobami.

Każda z mieszkających w/w domu osób może posiadać indywidualne potrzeby, które należy uwzględniać i w miarę możliwości zaspokajać.

Komentarze Jakie usługi zapewnia rodzinny dom pomocy? (2)

      5 + 2 = ?    
Czy w rodzinnym domu seniora konieczna jest całodobowa opieka lekarska? Gdzie znaleźć informacje na ten temat?
DODAŁ: Luiza DNIA 01 lipca 2023 O 15:17
A potrzeby kulturalne, towarzyskie?! Tego już się nie uwzględnia w przypadku osób niepełnosprawnych?!
DODAŁ: Ela DNIA 13 czerwca 2019 O 21:19

ZOBACZ PODOBNE

pomoc społeczna

Pomoc społeczna – na czym polega, komu się należy i jakie są jej zadania?

01 kwietnia 2025     
Czym jest pomoc społeczna? Na czym polega i kto może z niej skorzystać? Warto się...»

Rezygnacja ze wsparcia asystenta rodziny złożona przez rodzinę – czy Ośrodek Pomocy jest wówczas zobowiązany powiadomić sąd rodzinny?

02 sierpnia 2017      TAGI:      
Wszystko zależy od okoliczności, w wyniku których rodzina podjęła wcześniej współpracę...»

Część II rodzinnego wywiadu środowiskowego w pomocy społecznej

19 maja 2016      TAGI:      
Część II rodzinnego wywiadu środowiskowego dotyczy osób, o których mowa w art....»

Dochód w pomocy społecznej

02 maja 2016      TAGI:      
Podczas ustalania prawa do pomocy społecznej za dochód przyjmuje się sumę przychodów...»

Uchylenie decyzji w pomocy społecznej

05 sierpnia 2016      TAGI:   
Poza możliwością zmiany decyzji ostatecznej organ, który ją wydał, ma prawo dokonać...»