Pomoc społeczna dla osób opuszczających zakład karny
Osoby, które odbyły karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym, szczególnie wieloletnią, mogą mieć problemy w przystosowaniu się do życia poza zakładem.
Problemem może być brak miejsca zamieszkania, schronienia, brak odzieży, obuwia, środków finansowych na zabezpieczenie podstawowych potrzeb.
Osobom takim, poza udzieleniem w sądzie pomocy postpenitencjarnej, należy udzielić pomocy społecznej.
Rodzajem udzielanej pomocy w przypadku osób opuszczających zakład karny i mających problem w przystosowaniu do życia jest głównie praca socjalna. Praca ta skupia się na umożliwieniu byłemu więźniowi przystosowania się do nowej sytuacji, nabycia umiejętności do życia w nowych warunkach.
Pracownik socjalny może wypełnić druki, wnioski w celu przedłożenia innym organom, nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami, wesprzeć Klienta w staraniach o przyznanie mieszkania socjalnego itp. Poza pracą socjalną osoba może otrzymać także pomoc finansową, na przykład w formie zasiłku okresowego przyznawanego na okres kilku miesięcy.
Oprócz pomocy finansowej otrzyma ona także pomoc w formie posiłku, odzieży.
Należy zaznaczyć, że nie każda osoba opuszczająca zakład karny otrzyma pomoc społeczną – opuszczenie zakładu karnego musi się wiązać z posiadaniem wyżej wymienionych problemów. Samo przedstawienie świadectwa opuszczenia zakładu karnego nie jest zatem wystarczającą przesłanką do udzielenia pomocy społecznej.
Komentarze Pomoc społeczna dla osób opuszczających zakład karny (3)
Jak uzyskać pomoc w formie posiłku z pomocy społecznej?
