500+ a członek rodziny za granicą
Wyjazd członka rodziny za granicę w przypadku złożenia wniosku lub w trakcie pobierania świadczenia wychowawczego powoduje podjęcie przez właściwy organ stosownych, nakreślonych przez ustawodawcę czynności. W praktyce jednak wskazana sytuacja może budzić wiele pytań samych wnioskodawców. Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej opublikowało na portalu ministerialnym pytania, które mogą nasuwać się zainteresowanym w zaistniałej sytuacji wraz z odpowiedziami.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
W przypadku gdy osoba (matka, ojciec, opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny dziecka) lub członek rodziny tej osoby przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, organ właściwy przekazuje wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa.
Natomiast w przypadku przebywania osoby lub członka rodziny tej osoby w dniu wydania decyzji przyznającej świadczenie wychowawcze lub po dniu jej wydania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, organ właściwy występuje do marszałka województwa o ustalenie, czy w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
W przedmiotowych sprawach marszałek województwa ustala, czy w przekazany przypadku mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Ministerstwo wyjaśnia m.in., co kryje się pod terminem koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego, ile czasu zajmuje rozpatrzenie wniosku przez Marszałka Województwa oraz jak można przyspieszyć rozpatrywanie w/w wniosku.
Przedmiotowe informacje zdają się być kluczowe dla wszystkich osób oczekujących na rozpoznanie wniosku przez właściwego Marszałka Województwa.
Komentarze (0)

Co dalej z asystenturą rodziny w Polsce?

Nowy tekst jednolity ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Dodatki dla asystentów rodziny

Federacja w sprawie dodatków dla asystentów rodziny
