Fakultatywny Asystent Rodziny
Powołanie asystenta rodziny nie będzie obowiązkowe, zmienią się też standardy dla koordynatorów pieczy zastępczej. Samorządy i MPiPS wypracowały propozycję zmian w sprawie pieczy zastępczej.
Odbyło się kolejne spotkanie strony samorządowej z przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poświęcone ustawie o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. W sprawie obligatoryjności nowych zadań i ich kosztów do tej pory stanowiska były rozbieżne, ale tym razem udało się dojść do porozumienia. Podstawą rozmów były materiały przygotowane przez Związek Powiatów Polskich.
Zgodnie z ustaleniami przygotowany zostanie projekt nowelizacji, zakładający, że w wielu miejscach pojawi się słowo „może" a nie „musi". Przede wszystkim powołanie asystenta rodziny nie będzie dla gmin obowiązkowe.
– Jeżeli gmina nie będzie chciała, nie będzie musiała nikogo zatrudniać jako asystenta rodziny. Jeżeli będzie chciała, będzie to mógł być pracownik socjalny, ale z terenu innej gminy – mówi po spotkaniu Marek Wójcik z ZPP.
Dotychczasowe zapisy mówiły o zakazie łączenia obowiązków asystenta i pracownika socjalnego. Zdecydowana zmiana nastąpi również w przypadku koordynatorów pieczy zastępczej powoływanych przez powiaty.
– Przyjęto naszą propozycję, aby koordynatorzy objęli swoją opieką najmniej doświadczone rodziny zastępcze, czyli te mające staż krótszy niż dwa lata – wskazuje Wójcik.
Dwukrotnie zwiększona ma też być liczba rodzin zastępczych, przypadających na jednego koordynatora – z 15 do 30 rodzin.
Czy wprowadzenie takich zmian sprawi, że samorządy mogą być spokojne o finansowanie nowych zadań?
– Za wcześnie jeszcze, żeby to stwierdzić. Musimy to na spokojnie obliczyć – mówi Marek Wójcik.
Ustawa o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej ma wejść w życie już w styczniu, dlatego samorządy chcą, by najważniejsze zmiany w ustawie zostały uchwalone przez parlament jeszcze w tym roku. /aba/ 2011-12-01
więcej na ten temat w serwisie Samorząd PAP.PL
Polityka społeczna
źródło: www.samorzad.pap.pl
oprac. ops.pl angoc
Komentarze (0)

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” – wydłużono termin składania ofert

Nowy tekst jednolity ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – kolejna edycja programu

Co dalej z asystenturą rodziny w Polsce?
