Newsy      

Projekt zmian do Ustawy o świadczeniach rodzinnych

 
Art. 3. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) dochodzie – oznacza to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:

a) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne – z wyłączeniem przychodu uzyskanego w wyniku umorzenia przez organ publiczny lub spółdzielnię, zadłużenia z tytułu zaległych opłat za korzystanie z lokalu mieszkalnego lub w wyniku umorzenia zadłużenia za dostawę mediów.

Jak podkreśla projektodawca, umorzona kwota zaległości czynszowej nie stanowi realnego dochodu i w żaden sposób nie poprawia trudnej sytuacji finansowej rodziny. Bieżące dochody osoby, której umorzono dług czynszowy, nadal pozostają takie same. Jednakże z powodu wliczenia do dochodu rodziny kwoty umorzenia, w razie przekroczenia kryterium dochodowego rodzina traci prawo do zasiłku rodzinnego.

Osoba, której umorzono przedmiotowe zadłużenie, nie przestaje należeć do kręgu osób najuboższych, a skoro „umorzenie”, jak też „świadczenia rodzinne”, są formą pomocy w przezwyciężeniu trudnej sytuacji materialnej, to aby ta pomoc mogła być skuteczna, nie można w takim przypadku zostać pozbawionym którejkolwiek z nich.

Źródło: https://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/E1796D996ACCAE48C12580DD003CBE4D/%24File/1357.pdf

Komentarze Projekt zmian do Ustawy o świadczeniach rodzinnych (0)

      1 + 4 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Nowy tekst jednolity ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

Propozycje zmian Rzecznika Praw Dziecka w pieczy zastępczej

W związku z trwającymi pracami nad projektem ustawy z dnia 19 października 2020 r.ozmianie...»

Powołano zespół ekspercki ws. ustawy chroniącej dzieci przed pornografią

17 stycznia 2020      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powołało do życia zespół ekspercki...»
„Za życiem” – nowy tekst jednolity ustawy

„Za życiem” – nowy tekst jednolity ustawy

W dniu 31.07.2020 r. zostało opublikowane Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej...»

Temida pod Lupą: stereotypy, uprzedzenia i przesądy w sądach karnych i rodzinnych w sprawach związanych z przemocą wobec kobiet – konferencja

22 kwietnia 2016      TAGI:      
W dniu 28 kwietnia 2016 r. w godzinach 11.00 - 17.00 w Fundacji im. S. Batorego w Warszawie...»

Projekt kolejnej zmiany do Ustawy o pomocy społecznej

11 stycznia 2017      TAGI:         
Na stronie MRPiPS dostępny jest projekt z dnia 1 grudnia 2016 r.  o zmianie Ustawy...»

Nowa wersja projektu założeń nowelizacji ustawy o pomocy społecznej

18 lutego 2014      TAGI:      
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło nową wersję projektu założeń...»