Partnerzy

Ministerstwo Sprawiedliwości o opiece naprzemiennej

 

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje na brak zasadności podejmowanie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu zdefiniowanie w polskim systemie prawnym instytucji opieki naprzemiennej. Termin opieki naprzemiennej występuje na gruncie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. poz. 195 z późn. zm.). Jak podkreślono należy przyjąć, że zasadniczo piecza naprzemienna jest realizowana w sytuacji, w której sąd pozostawiając obojgu rodzicom pełnię władzy rodzicielskiej określił, że dziecko będzie mieszkać z każdym z rodziców w powtarzających się okresach. Piecza naprzemienna jest realizowana również w sytuacji, gdy sąd pozostawiając obojgu rodzicom pełnię władzy rodzicielskiej ustala jednocześnie sposób utrzymywania kontaktów – piecza wykonywa w trakcie kontaktów.

Ministerstwo jednocześnie pozytywnie oceniło wykładnię zastosowaną przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie z dnia 1 grudnia 2016 r. w sprawie II SA/Ol 1208/16 (https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/CC4BCA1F0D) z której wynika, że jeżeli rzeczywista opieka jest sprawowana w taki sposób, że w powtarzających się okresach rodzic sprawuje wyłączną opiekę nad dziećmi, to będą podstawy do uznania, że w sprawie mamy do czynienia z opieką naprzemienną.

Rekapitulując Ministerstwo uznało za niecelowe zdefiniowanie w polskim systemie prawnym instytucji opieki naprzemiennej.

Źródło:
https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/odpowied%C5%BA%20MS%20na%20WG%20dot%20opieki%20naprzemiennej%20czerwiec%202017.pdf

Komentarze Ministerstwo Sprawiedliwości o opiece naprzemiennej (2)

      1 + 5 = ?    
To jest celowe działanie, które ma przynosić zyski finansowe określonym środowiskom ( także w MS), kosztem zdrowia i życia dzieci oraz ich rodzin.
DODAŁ: Lucky DNIA 15 czerwca 2020 O 14:58
Może i wprowadziłoby to chaos terminologiczny ale uprościło by to w znaczny sposób "wspólne wychowanie dziecka-matka,ociec,dziecko" przez obojga rodziców. W dniu dzisiejszym jeżeli nie ma chęci jednej ze stron na takie rozwiązanie, dziecko pozostaje głównie przy jednym rodzicu, kosztem separowania od drugiego. Pamiętajmy o tym że złośliwość po rozstaniach często jest grą dzieckiem i utrudnianiem kontaktów jednej ze stron. Później przez to są sądy , wywiady środowiskowe itp. Szkoda że nie ma jakiegoś lepszego zapisu, szkoda że dobro dziecka jest dyktowane najczęściej separacją jednego rodzica.
DODAŁ: Filozof DNIA 28 lipca 2017 O 12:24

ZOBACZ PODOBNE

„Aktywny rodzic”

Ministerstwo o kontroli rodzicielskiej

05 lutego 2024      TAGI:         
Ministerstwo Cyfryzacji dostrzega problematykę ochrony rodzicielskiej dzieci korzystających...»
Na pomoc osobom bezdomnym. Ministerstwo ogłosiło konkurs

Na pomoc osobom bezdomnym. Ministerstwo ogłosiło konkurs

24 września 2020      TAGI:      
Ministerstwo ogłosiło nabór wniosków w konkursie „Pokonać Bezdomność. Program...»

Ministerstwo Zdrowia o monitorowaniu losów dziecka

20 lipca 2017      TAGI:      
  Informowaliśmy na łamach portalu o wystąpieniu Rzecznika Praw Dziecka opodjęciu...»

Seminarium nt. współpracy placówek oświatowych z wymiarem sprawiedliwości w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci

03 września 2010     
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ...»

Resort sprawiedliwości chce ograniczyć przymusowe leczenie alkoholików

14 kwietnia 2009     
Ograniczenie orzekanego przez sąd przymusowego leczenia alkoholików m.in. do tych,...»

Debata WOLONTARIAT W OPIECE PALIATYWNEJ 24 marca 2012

08 marca 2012     
Serdecznie zapraszamy na II PUBLICZNĄ DEBATĘ Z CYKLU SOBOTA DLA HOSPICJUM nt. „Komunikacja...»