Czy można przyznać zasiłek celowy na zakup żywności w ramach programu wychowankowi młodzieżowego ośrodka wychowawczego?

 

Wychowankowi młodzieżowego ośrodka wychowawczego przysługuje zasiłek celowy na zakup żywności w ramach Programu, jeśli spełnia on warunki określone odpowiednimi przepisami.

Program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 został przyjęty Uchwałą Rady Ministrów nr 221 z dnia 10 grudnia 2013 r.

Uchwała ta precyzuje, iż zasiłek celowy na zakup posiłku lub żywności w ramach Programu może być przyznany osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w Ustawie o pomocy społecznej, których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego (art. 8 Ustawy o pomocy społecznej; kryterium to wynosi odpowiednio: dla osoby samotnie gospodarującej – 951 zł, na osobę w rodzinie – 771 zł). Jego celem jest m.in. ograniczenie zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży z rodzin o niskich dochodach.

Zatem zasiłek celowy na zakup posiłku może zostać przyznany nieletniej osobie przebywającej w w/w placówce w formie decyzji administracyjnej wystawionej dla rodzica lub innej osoby będącej opiekun prawnym nieletniego. Ze środków tych winna zostać zakupiona żywność dla osoby przebywającej w placówce bądź winny one zostać wpłacone na konto placówki organizującej żywienie w ośrodku celem pokrycia wydanych nieletniemu posiłków.

Jednak rozwiązaniem częściej stosowanym w praktyce jest przyznanie rodzicowi lub innemu opiekunowi prawnemu, pomocy w formie posiłku dla osoby nieletniej przebywającej we wskazanej placówce z jednoczesnym zaznaczeniem, że środki te zostaną przelane na konto właściwego ośrodka wychowawczego. Ważnym jest wskazanie w treści decyzji typu posiłku np. jedno danie gorące oraz miejsca, którym będą te posiłki wydawane.

Rozwiązanie takie wymaga wcześniejszych ustaleń pomiędzy właściwym Ośrodkiem Pomocy Społecznej a ośrodkiem wychowawczym dotyczących wysokości kosztu posiłku oraz rozliczeń potwierdzających wydatkowanie środków (np. faktura).

Osoba nieletnia może być biorcą świadczenia, nie może być podmiotem decyzji.

Komentarze (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Zasiłek stały w formie rzeczowej bądź talonów

09 sierpnia 2017      TAGI:      
  Zasiłek stały przysługuje na podstawie art. 37 Ustawy o pomocy społecznej...»

Kwalifikowanie rodzin do pomocy z programu „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania”

28 lipca 2017      TAGI:      
  Program „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 został...»

Dochód z pracy dorywczej – czy doliczać, na jakiej podstawie, czy organ ma obowiązek zgłosić do Urzędu Skarbowego?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  W codziennej pracy praktykowane jest to taki sposób, że jeśli w drodze...»

Decyzja przyznająca zasiłek stały – czy należy w niej wspominać o objęciu ubezpieczeniem zdrowotnym?

22 sierpnia 2017      TAGI:      
Tak, jeśli osoba pobierająca zasiłek stały będzie również ubezpieczona, to wpostanowieniu...»

Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Właściwą jest gmina właściwa dla opiekuna prawnego; gmina, na terenie której koncentruje...»