Czy należy informować osobę podejrzewaną o stosowanie przemocy w rodzinie i osobę podejrzewaną o to, iż wobec niej jest stosowana przemoc w rodzinie o zakończeniu procedury Niebieskiej Karty?
Nie informuje się w żadnym z wyżej opisanych wypadków poprzez wysyłanie pism informujących. Nie powiadamia się również telefonicznie.
Decyzję o tym, że procedura zostaje zakończona (zamknięta), podejmują wspólnie członkowie grupy roboczej zbierającej się w konkretnym przypadku. Przewodniczący informuje wszystkich biorących udział w grupie, że procedura została zakończona. Najczęściej na grupach pojawiają się też ofiary przemocy, mają zatem możliwość usłyszenia decyzji zamykającej procedurę. Jeśli nie są obecne, pracownik socjalny, który już po zakończeniu spotkań grupy będzie monitorował sytuację w rodzinie, poinformuje ofiarę ustnie o tym fakcie.
Natomiast nie informuje się sprawcy/ osoby podejrzanej o stosowanie przemocy w rodzinie. Nie robi się tego dla dobra ofiary i osób od niej zależnych. Doświadczenie wskazuje, iż sprawca – jeśli wie, że jest „pod nadzorem” różnych instytucji – często zaniechuje działań przemocowych.
Komentarze Czy należy informować osobę podejrzewaną o stosowanie przemocy w rodzinie i osobę podejrzewaną o to, iż wobec niej jest stosowana przemoc w rodzinie o zakończeniu procedury Niebieskiej Karty? (0)
Która gmina jest właściwa do kierowania do DPS? Gmina opiekuna prawnego osoby ubezwłasnowolnionej czy gmina, na terenie której zamieszkuje osoba ubezwłasnowolniona?
Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?
