Jakie są zasady wyliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego?
Trzynastka, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, wynika z Ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Jeżeli pracownik pracował u jednego pracodawcy przez cały rok kalendarzowy, wówczas otrzyma „trzynastkę” w pełnej wysokości. Jeśli pracował krócej, otrzyma wynagrodzenie w mniejszej wysokości (praca np. pól roku).
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia stanowi 8,5% całości wynagrodzenia otrzymanego w roku, za który jest naliczane, czyli np. wypłata w 2017 r. przysługuje za pracę w 2016 r.
Wysokość trzynastki nie jest regulowana Kodeksem pracy. W urzędach funkcjonują regulaminy wynagradzania / regulaminy dot. dodatkowych wynagrodzeń itp. W regulaminach tych znajdują się zapisy dotyczącego tego, co wlicza się lub nie wlicza w „trzynastkę”. Okresy zwolnień lekarskich czy opiek na osobami zależnymi, czyli pobieranie wynagrodzeń pomniejszonych, ma wpływ na pomniejszenie dodatkowego wynagrodzenia. Również, o ile taki zapis istnieje w regulaminie, a jest on korzystny dla pracowników, wpływ na wysokość trzynastki – i to wpływ pozytywny – ma otrzymywanie w ciągu roku dodatków specjalnych, nagród czy premii. To, co zawarte jest w regulaminie wynagradzania, zależy jednak od pracodawcy.
Komentarze Jakie są zasady wyliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego? (0)

Stopnie niepełnosprawności – jakie są i przywileje z nich wynikające
Jakie zbiory danych powinien zgłosić do GIODO ośrodek pomocy społecznej?
