Czy świadczenie rodzicielskie przysługuje, jeśli wnioskodawca pobiera już świadczenie pielęgnacyjne na inne dziecko?

 

W takim przypadku świadczenie rodzicielskie nie przysługuje.

Mówi o tym art. 27 ust 5 Ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r.:

„W przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń:
świadczenia rodzicielskiego lub
świadczenia pielęgnacyjnego, lub
specjalnego zasiłku opiekuńczego, lub
dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, lub
zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów

– przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną”.

Komentarze (4)

      2 + 1 = ?    
Czy starajac sie o swiadczenie rodzicielskie musze zrezygnowac z swiadczenia pielegnacyjnego z tyt.opieki nad osoba starsza
DODAŁ: Katarzyna DNIA 08 czerwca 2018 O 11:55
Witam pobieram swiadczenienie pielegnacyjne na 8 letniego syna w 2017 w listopadzie urodziłam syna ktory ma inne nazwisko dzis wiec 1000 przez rok mi sie nienalezy odwołałam sie i dzis otrzymalam decyzje ze mi odmawiają co dalej mam robic gdzie sie odwolac?
DODAŁ: Aga DNIA 26 marca 2018 O 17:12
Czy weszły w życie zmiany dotyczące zbiegu do świadczenia pilengnacyjnego i świadczenia rodzicielskiego. Czy pobierając zasiłek pielęgnacyjny na jedno dziecko można otrzymać świadczenie rodzicielskie na inne dziecko?
DODAŁ: Emi DNIA 14 marca 2018 O 16:33
Tak ale art. 17c ust9 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych mowi, ze pobierajac świadczenie rodzinne na jedno dziecko nie mozna pobierac na to samo dziecko świadczenia pielegnacyjnego w przypadku dwóch osobny dzieci można pobierac świadczenie rodzicielskie a na drugie świadczenie pielegnacyjne wiec jak to jest?
DODAŁ: Milena DNIA 25 lutego 2018 O 19:20

ZOBACZ PODOBNE

Czy doliczamy do dochodu w pomocy społecznej gospodarstwo rolne, jeżeli jest wydzierżawione?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
Jeżeli gospodarstwo posiadane przez rodzinę/osobę, która korzysta ze świadczeń...»

Czy można przesłać dane osobowe mailem?

10 sierpnia 2017      TAGI:      
  To administrator danych osobowych musi tak zabezpieczyć dane osobowe, aby...»

Czy koniecznym jest opracowywanie regulaminu pracy Zespołu Interdyscyplinarnego?

28 sierpnia 2017      TAGI:      
Zespoły interdyscyplinarne powoływane są na podstawie Ustawy o przeciwdziałaniu...»

Co w przypadku podjęcie pracy za granicą przez małżonka osoby pobierającej świadczenie rodzicielskie?

29 sierpnia 2017      TAGI:      
W wyżej opisanym przypadku należy postępować zgodnie z art. 23a Ustawy o świadczeniach...»