Rozmowy z Ministerstwem zakończone fiaskiem. Będzie strajk?

W dniu 26.03 br. odbyły się rozmowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z reprezentantami Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego. Jak podkreśla Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej, Ministerstwo nie przedstawiło żadnych propozycji dla asystentów rodziny, koordynatorów, pracowników domów pomocy społecznej i świadczeń oraz kosmetyczne zmiany dla pracowników socjalnych.

W zakresie realizacji postulatów Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego, planowane zmiany w ustawie o pomocy społecznej dotyczą:
1) prawa przysługującego pracownikom socjalnym zatrudnionym w ośrodkach pomocy społecznej oraz w powiatowym centrum pomocy rodzinie do pomocy psychologicznej w przypadku wystąpienia sytuacji bezpośrednio zagrażającej jego życiu lub zdrowiu w związku z wykonywanymi czynnościami służbowymi;
2) skrócenia terminu, od którego uzależnione jest prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego z obecnych 5 lat do lat 4, jednak bez zmiany wymiaru tego urlopu;
3) wprowadzenia ścieżki awansu zawodowego w zawodzie pracownika socjalnego, bez powiązania jej z wynagrodzeniem;
4) pierwszeństwa w wykonywaniu czynności przez pracownika socjalnego w innych niż dotychczas podmiotach, w tym placówkach ochrony zdrowia;
5) wyłączenia dodatku stażowego z warunku płacy minimalnej, jednak pozostawienie dodatku terenowego jako części wynagrodzenia zasadniczego.

Jednocześnie Ministerstwo planuje dopuszczenie do zawodu pracownika socjalnego studentów kierunków pokrewnych, dopiero po ukończeniu przez nich studiów podyplomowych z zakresu pracy socjalnej, jak również obniżenia standardu zatrudnienia w małych gminach z minimum 3 pracowników socjalnych do 2. Strona rządowa nie wskazała przewidywanego terminu przekazania dokumentu do prac parlamentarnych.

Źródło:
http://federacja-socjalnych.pl/index.php/693-fiasko-rozmow-przybliza-do-strajku

Komentarze (7)

      5 + 2 = ?    
Niestety nauczyciele są zjednoczeni i występują grupą, pracownicy pomocy społecznej nie, dlatego mimo że wykonują pracę porównywalną do pracy policjanta nigdy nic nie wywalczą ,a może to wynik ich empatii
DODAŁ: Gopsiara DNIA 03 kwietnia 2019 O 10:17
Władza zmienia się a pracownikow pomocy spolecznej jak zwykle ignorują. Potrafią tylko zadań i wymagań dodawać. Nawet dodatek terenowy od ponad 10 lat nie ulega zmianie. A na pranie odzieży od lat ddostaję 10 zł miesiecznie Czy my jesteśmy gorsi od innych zawodów? Dlaczego nie mamy mieć takich przywilejów jak np. nauczyciele: określona konkretną stawka,jednakowa dla wszystkich w kraju, możliwość rocznego urlopu zdrowotnego. Od lat protestujemy i cóż...bez zmian jak widać. Nie jesteśmy skuteczni w swoich sprawach to jak mamy być skuteczni w sprawach klientów.
DODAŁ: bezstronna DNIA 03 kwietnia 2019 O 08:27
Bezdyskusyjnie za porządną ciężką pracę należy się solidne wynagrodzenie. Pracuję 38 lat mam wynagrodzenie ze stażowym netto 2080 zł i ani za PRL ani PO nigdy nie było takiego dziadowskiego traktowania pracownika- to jest mobbing na pracujących skoro niepracujący " leżący w domu" mają większe dochody niż pracujących na dodatek pracujący muszą ze swoich podatków utrzymać wszystkich bezrobotnych biorących świadczenia z pomocy społecznej na dodatek "MATKI POLKI " które miały czwórkę dzieci i mają emeryturą za " fri". Pozostałe matki pracując wychowywały dzieci powinny też otrzymać "dodatek do emerytury po 250 zł" za każde dziecko, na dodatek całe życie pracując odprowadzały podatki. To jest dyskryminacja i nierówność bardzo ciężko pracujących matek i wychowujących w trudnych warunkach swoje dzieci.
DODAŁ: IR DNIA 02 kwietnia 2019 O 08:54
Do KLARA... tu nie chodzi o nazwę partii rządzącej, ale o obecną sytuację. Pieniądze rozdawane są na prawo i lewo nie koniecznie tym, który tego naprawdę potrzebują i zasługują. Pani w NBP może zarabiać tyle w miesiąc co ja i koleżanka razem rocznie!!! a i tak pewnie 500 na dzieci bierze... Wszystkim w tym kraju się należy oprócz tych co pracują... Zawód nauczyciela, pracownika socjalnego, policjanta, pielęgniarki poza tym że wymagają wiedzy fachowej wiążą się z pracą z ludźmi, którzy stają się (m.in. dzięki takiemu podejściu władz)coraz bardziej roszczeniowi. Przez takie podejście jak twoje wciąż będzie istniał mit w Polsce, że ciężka praca to tylko taka gdzie "przewala się" 10 ton węgla czy tym podobnym.
DODAŁ: pracownik s. DNIA 01 kwietnia 2019 O 13:10
Klara - obrończyni PIS ???? Tak dobrze zarabiasz w pomocy społecznej ??????????????????????????????????????????????????????????????
DODAŁ: gops1 DNIA 29 marca 2019 O 13:57
Wszyscy nagle robią strajki , a gdzie byliście za rządów PO PSL???!!! Teraz jak wyczuliscie kasę to ciągnięcie ile się da , bo wiecie że jak wróci PO PSL czy jak teraz nazwali się POKO to mało , że nie dostaniecie nic , to jeszcze jak zechce się wam strajku to w... dostaniecie !!!!
DODAŁ: Klara DNIA 28 marca 2019 O 23:56
Jeżeli nie chcą z Nami rozmawiać to trzeba zrobić tak jak zrobili Policjanci i Nauczyciele ale na jesieni 2019 r.
DODAŁ: gops DNIA 28 marca 2019 O 12:45

ZOBACZ PODOBNE

Czy będzie nowy rejestr dłużników alimentacyjnych?

05 kwietnia 2018      TAGI:      
Krajowa Rada Komornicza wystąpiła z inicjatywą utworzenia centralnego rejestru uporczywych...»

Będzie większe wsparcie dla niepełnosprawnych

06 lutego 2019      TAGI:         
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło nabór na partnera dowspólnego...»

Jaka będzie płaca minimalna?

18 czerwca 2018      TAGI:      
Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o rządowej propozycji...»

Czy będzie w ZUS zdalny tłumacz języka migowego?

02 listopada 2018      TAGI:         
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania...»

Czy będzie zmiana kryterium dochodowego w świadczeniach z funduszu alimentacyjnego?

05 marca 2018      TAGI:      
W dniu 8 lutego do sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz...»