Partnerzy

Zmiany w ustawie o pomocy społecznej

W dniu 3 września 2019 r. została opublikowana ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2019r. poz. 1690).

Przedmiotowa ustawa nowelizuje m.in. dotychczasowe brzmienie art. 59 na:
„Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę mieszkańca domu za jego pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej”.

Dodatkowo ustawodawca w art 61 po ust. 2c dodaje się ust. 2d–2f w brzmieniu:

„2d. W przypadku odmowy przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zawarcia umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2, wysokość ich opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej ustala w drodze decyzji organ gminy właściwej zgodnie z art. 59 ust. 1, z uwzględnieniem ograniczeń, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i art. 103 ust. 2.

2e. W przypadku odmowy przez osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zawarcia umowy, o której mowa w art. 103 ust. 2, oraz niewyrażenia zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego, wysokość ich opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej ustala, w drodze decyzji, organ gminy właściwej zgodnie z art. 59 ust. 1, w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatą wnoszoną przez mieszkańca domu i opłatami wnoszonymi przez inne osoby obowiązane, o których mowa w ust. 1 pkt 2.

2f. Wysokość opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej, o której mowa w ust. 2e, ustala się proporcjonalnie do liczby osób obowiązanych do jej wnoszenia”,

ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„3. W przypadku niewywiązywania się osób, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 2a, z obowiązku opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej, ustalonego w decyzji lub umowie, o której mowa w art. 103 ust. 2, opłaty te zastępczo wnosi gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej. Wydatki gminy podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Przepis art. 104 ust. 3–8 stosuje się odpowiednio.”;

Wskazane przepisy porządkują sytuację, w której osoby zobowiązane z mocy ustawy do ponoszenia odpłatności za dom pomocy społecznej odmawiają zawarcia stosownej umowy oraz niewyrażają zgody na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Ustawodawca stworzył procedurę postępowania, którą winien zachować organ na wskazaną okoliczność.

Ustawodawca dokonał zmiany w części dotyczącej zwolnienia z odpłatności za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej. Dotychczasowy art. 64a otrzymuje brzmienie:

„Art. 64a. Osobę obowiązaną do wnoszenia opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej zwalnia się całkowicie z tej opłaty, na jej wniosek, pod warunkiem że przedstawi prawomocne orzeczenie sądu o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej nad tą osobą i oświadczy, że władza rodzicielska nie została przywrócona albo prawomocne orzeczenie sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica. Zwolnienia te obejmują zstępnych osoby zwolnionej z opłaty za pobyt mieszkańca domu w domu pomocy społecznej.”

Zmiana wskazana przez ustawodawcę ma fundamentalne znaczenie dla wszystkich legitymujących się prawomocnym orzeczeniem sądu o skazaniu za umyślne przestępstwo popełnione z użyciem przemocy na ich szkodę przez osobę skierowaną do DPS.

Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi zmianami w ustawie pod adresem:
https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/1690

Komentarze Zmiany w ustawie o pomocy społecznej (0)

      5 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Definicja rodziny w pomocy społecznej okiem NSA

Definicja rodziny w pomocy społecznej okiem NSA

05 lutego 2024      TAGI:         
Zgodnie z definicją legalną wyrażoną w Ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy...»
„Pokonać bezdomność”

„Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”

19 stycznia 2021      TAGI:      
Do 5 lutego można składać wnioski w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program...»
"Wsparcie dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w Ośrodkach Funduszu Sprawiedliwości w latach 2022-2025"

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

13 października 2021      TAGI:      
Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie...»

Standardy w Pomocy – konferencje regionalne otwiertające konkurs na pilotaż

15 lutego 2011     
Partnerzy Zadania 4. w zakresie standaryzacji pracy z osobami bezdomnymi w tym: opracowanie...»

Zmiany w projekcie ustawy programu ,,Za życiem”

21 czerwca 2017      TAGI:      
W dniu 14 czerwca 2017 r. wpłynął do sejmu projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw...»

Zmiany w sferze polityki społecznej od 1 stycznia 2017

1 stycznia 2017 r. przyniesie wiele zmian w sferze polityki społecznej. Ze wskazanym...»