Wniosek online o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Dotychczas w/w wniosek można było złożyć jedynie w wersji tradycyjnej – papierowej w każdej placówce ZUS lub przesłać pocztą. Obecnie można go już wysłać elektronicznie. Wskazany wniosek należy podpisać podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym (PZ ePUAP).
Aby otrzymać świadczenie uzupełniające 500+ należy złożyć wniosek, jak również spełnić warunki określone w ustawie o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Do wniosku o świadczenie uzupełniające należy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.
Świadczenie uzupełniające przyznawane jest od miesiąca, w którym zostaną spełnione wymagane warunki, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.
W przypadku braku akceptacji rozstrzygnięcia przez wnioskodawcę, przysługuje mu prawo do odwołania do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania w ciągu miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Po jego upływie decyzja stanie się prawomocna.
Wnioskowane świadczenie przysługuje w wysokości 500 zł, jeśli wnioskodawca nie jest uprawniony do emerytury ani renty i nie ma ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, lub ma takie świadczenia, ale jego łączna kwota brutto nie przekracza 1100 zł.
Komentarze Wniosek online o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (0)

Świadczenia wyrównawcze dla osób represjonowanych. Można już składać wnioski

Studiuj online politykę społeczną

Świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Wciąż nie widać rozwiązania trudnej sytuacji po wyroku TK

Ogólnopolskie Centrum Informacyjne dla Osób Niepełnosprawnych
