Co z aktami przemocy wobec pracowników socjalnych?
Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej o drastycznym spadku zgłaszalności aktów przemocy wobec pracowników pomocy społecznej przez pracodawców. Przypomnijmy, że systematycznie pracodawcy składają w Centralnej Aplikacji Statystycznej (tzw. CAS) informacje we wskazanym zakresie.
Pismo Ministerstwa potwierdzające konieczność zgłaszania aktów przemocy wobec pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej dostępne jest pod adresem: http://federacja-socjalnych.pl/images/PDF/cas_obowiazek.pdf
Jak podnosi Federacja, z roku na rok coraz mniej pracodawców zawiadamia resort oraz organy ścigania o dokonanych na pracownikach atakach. Wskazany stan rzeczy zdaje się nie korespondować, z danymi NIK o aktach przemocy wobec pracowników pomocy społecznej w związku z wykonywaną pracą. Szczególne zainteresowanie budzi fakt występowania województw, w których pracownicy socjalni nie padali ofiarami żadnych form przemocy.
W tym miejscu należy podnieść, że polski kodeks karny przewiduje szczególną ochronę dla funkcjonariusza publicznego (patrz art. 222-226 k.k.).
Zachęcamy jednocześnie do informowania w komentarzach o państwa doświadczeniach we wskazanej materii.
Źródło:
http://federacja-socjalnych.pl/index.php/805-pracodawcy-nie-informuja-o-napasciach-na-pracownikow
Komentarze (4)

Ważny zwrot w stronę ofiar przemocy domowej

Będzie miesięczny dodatek dla pracowników DPS

Apel WRZOS w sprawie pracowników socjalnych

Co dalej z zatrudnieniem pracowników socjalnych? Rośnie zapotrzebowanie, a chętnych coraz mniej
