Newsy         

Przemoc domowa w czasach kwarantanny

Ogłoszenie stanu epidemicznego oraz ograniczenia w poruszaniu się mogły radykalny zmienić sytuację ofiar przemocy domowej. Wspólne zamieszkiwanie ofiary i sprawcy przemocy domowej jest sytuacją niezwykle trudną. 

Ostatnie doniesienia medialne o braku możliwości eksmitowania sprawców przemocy domowej w trosce o bezpieczeństwo społeczne nie napawa optymizmem w kontekście troski o bezpieczeństwo samej ofiary przemocy domowej.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w przygotowanych wytycznych wskazuje m.in., że po ustaleniu indywidualnego planu pomocy dla osoby dotkniętej przemocą w rodzinie i jej rodziny, należy wyznaczyć jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z taką osobą – tzw. opiekuna osoby doznającej przemocy (preferowany pracownik socjalny) oraz jednego przedstawiciela grupy roboczej do kontaktu z osobą stosującą przemoc (tzw. opiekuna osoby stosującej przemoc – najlepiej policjanta) i na bieżąco monitorować sytuację rodziny, o ile to możliwe, za pośrednictwem rozmów telefonicznych lub dostępnych środków komunikacji elektronicznej.

Wskazane środki techniczne w kontekście przebywania ofiary i sprawcy na bardzo ograniczonej przestrzeni mogą nie doprowadzić do uzyskania rzetelnej i szczerej informacji. Szczerość ofiary przemocy, która wykonuje telefon w obecności sprawcy może być wątpliwa.

Ministerstwo zaleca, aby po rozeznaniu sytuacji przekazać osobie doświadczającej przemocy informacje o miejscach i instytucjach, które udzielają wsparcia specjalistycznego (np. psychologicznego czy prawnego), w szczególności poradnictwa specjalistycznego udzielanego za pomocą rozmów telefonicznych czy komunikacji elektronicznej.

Na ile możliwe jest w/w wsparcie psychiczne ofiary przemocy, która ma sprawcę obok siebie przez telefon? Na ile szczera i możliwa jest w/w rozmowa?

Niewątpliwie łatwiej jest krytykować, aniżeli wypracować konstruktywne rozwiązania. Stan epidemiczny wymusza stosowanie pewnych rozwiązań, jednakże stwarza możliwość pozyskania pomocy.

Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/ofiary-przemocy-domowej-nie-zostaja-bez-pomocy-wytyczne-dla-udzielajacych-wsparcia

Komentarze (0)

      2 + 2 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna wobec kobiet w dobie koronawirusa

06 maja 2020      TAGI:         
#PelniMocyWciszyNiemocy to nowy projekt Fundacji Kochasz Dopilnuj, dotyczący przemocy...»
ważne

Pracownik socjalny dotrze do obszarów kwarantanny

17 marca 2020      TAGI:         
Niedawno informowaliśmy za Federacją o rodzących się koncepcjach dostarczania żywności...»
Poradnik dla ofiar przemocy

Poradnik dla osób pokrzywdzonych przemocą domową

16 kwietnia 2020      TAGI:         
Epidemia koronawirusa oraz zakaz opuszczania miejsca zamieszkania w sposób diametralny...»
"Samorząd dla Rodziny” - trwają prace nad ustawą

„Samorząd dla Rodziny” – trwają prace nad ustawą

20 stycznia 2021      TAGI:         
Trwają prace nad projektem ustawy o polityce prorodzinnej jednostek samorządu terytorialnego...»
Od 1 lutego można już składać wnioski o 500+

Od 1 lutego można już składać wnioski o 500+

20 stycznia 2021      TAGI:         
Z dniem 1 lutego 2021 r. można już składać drogą elektroniczną wnioski o ustalenie...»