COVID – 19 i mierzenie temperatury pracownikom

Wystąpienie stanu epidemii na terytorium RP wymagało wdrożenia przez pracodawców szczególnych rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracowników. Jedynym z objawów chorobowych COVID-19 jest podniesiona temperatura ciała, tym samym pojawiła się pokusa mierzenia pracownikom temperatury ciała, aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałym pracownikom. Obawy jednak budzi RODO. Pojawiają się pytania, czy wskazana dana będzie stanowiła informację o stanie zdrowia pracownika i czy pracodawca może przetwarzać wskazaną kategorię danych osobowych?

Z pomocą przychodzi Prezes UODO. W jego ocenie przepisy o ochronie danych osobowych nie sprzeciwiają się przetwarzaniu danych pracowników i gości w zakresie mierzenia temperatury czy wdrażania kwestionariusza z objawami chorobowymi.

W tym miejscu zwraca on uwagę, że RODO w art. 9 ust. 2 lit. i) wskazuje, że szczególne kategorie danych (tj. dotyczące zdrowia – czyli również temperatura ciała) można przetwarzać, gdy jest to niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego, takich jak ochrona przed poważnymi transgranicznymi zagrożeniami zdrowotnymi, jeżeli wynika to z przepisów prawa.W/w przepis prawa koresponduje z regulacjami krajowymi z dziedziny walki z pandemią COVID-19. W jego ocenie art. 17 specustawy nie wyklucza możliwości wprowadzenia przez pracodawców, czy przedsiębiorców rozwiązań mających na celu zwalczanie COVID-19.

Warunkiem jest uznanie przez inspektora sanitarnego, że niezbędne jest przyjęcie rozwiązania w postaci mierzenia temperatury pracownikom i tzw. gościom na terenie zakładu pracy czy też pozyskiwania od pracowników oświadczeń dotyczących ich stanu zdrowia. Może on także skorzystać z właściwego dla niego środka prawnego, tym samym na zakład pracy może zostać nałożony obowiązek w postaci decyzji o dokonywaniu pomiaru temperatury czy też zbieraniu oświadczeń pracowników dotyczących ich stanu zdrowia.

Tożsame rozwiązanie służby sanitarne mogą podjąć w stosunku do interesantów, którzy wchodzą do budynku w celu załatwienia sprawy.

Źródło:
https://uodo.gov.pl/pl/138/1516

Komentarze COVID – 19 i mierzenie temperatury pracownikom (0)

      5 + 1 = ?    

ZOBACZ PODOBNE

Kolejna dawka szczepionki na covid – 19

Kolejna dawka szczepionki na COVID-19

11 grudnia 2023      TAGI:      
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wystawieniu kolejnych skierowań na szczepienia...»
„Podróże z klasą” i „Kto Ty jesteś? – Polak mały” - wycieczki szkolne

„Podróże z klasą” i „Kto Ty jesteś? – Polak mały” – wycieczki szkolne

18 czerwca 2024      TAGI:   
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa w tym miesiącu (czerwcu br.) rozpocznie się nabór wniosków...»
ekspert zamówień publicznych

Ekspert Zamówień Publicznych

17 czerwca 2024      TAGI:         
Ruszyła II edycja konkursu Ekspert Zamówień Publicznych. Konkurs adresowany jest...»
„Aktywny rodzic”

„Aktywny rodzic” z podpisem prezydenta

17 czerwca 2024      TAGI:   
Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 15 maja 2024 r. o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej...»
Bon energetyczny z podpisem prezydenta

Bon energetyczny z podpisem prezydenta

12 czerwca 2024      TAGI:   
Prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw wcelu...»
Mixonek1 » 20 czerwca 2024, 02:20

Specjalista w prawie karnym

Mixonek1 » 19 czerwca 2024, 21:37

Kompleksowa oferta termoizolacyjna

magda_witkowska » 19 czerwca 2024, 20:24

alimenty na pensjonariusza dps

Norma1n » 19 czerwca 2024, 19:00

Witam wszystkich